Uroczystości Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Relacjonujemy 99. obchody święta, które miało miejsce w niedzielę [fotorelacja]!

Redakcja

Wideo

W Pucku od niedzielnego poranku, 10 lutego 2019 roku, od godz. 9:30 trwały uroczystości 99. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Puck.naszemiasto.pl towarzyszyło zebranym przez cały dzień.

Na Rynku zebrali się przedstawiciele władz, prominenci, reprezentacja Sił Zbrojnych RP i inni dostojni goście. Wciągnięto na maszt flagę Polski i odśpiewano hymn narodowy. Po przywitaniach i przemowach, defilada zebranych, w tym poczty sztandarowe, na przedzie z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, przemaszerowała do puckiej fary.

Podczas porannego otwarcia, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, podkreślała wagę upamiętnionego wydarzenia. Wspomniała, że Zaślubiny mają dla Pucka, Pomorza i całej Polski niezwykłe znaczenie. - To wydarzenie, o którym trzeba przypominać. Należycie je czcić i pamiętać. Pucczanie pamiętają.

Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski, w imieniu mieszkańców Pucka, dziękował za wspaniałą pogodę. Przypomniał także na początku o słynnym cytacie, Nie ma Kaszub bez Polonii, A bez Kaszub Polści, mówił - Te słowa Hieronima Derdowskiego, w latach 1918-1920, mieszkańcy Pucka, Helu, Władysławowa oraz wielu innych pomorskich miast i wsi przekuli w czyn.

Koncelebrowana msza święta w puckiej farze

Proboszcz parafii pw. Piotra i Pawła w Pucku, Ks. Prałat Jerzy Kunca, przywitał wszystkich zebranych. Przypomniał też o tym, że generał Józef Haller, kiedy przybył do Pucka, nie tylko zaślubił morze wrzuciwszy w toń platynowy pierścień, ale udał się na msze świętą, aby podziękować Panu Bogu oraz aby powierzyć losy ojczyzny Bogu. - My jesteśmy dziedzicami tego myślenia. - stwierdził proboszcz - Dlatego z rynku udajemy się nie bezpośrednio nad morze, ale udajemy się do kościoła, aby dziękować.- Podziękowania proboszcz puckiej fary, ks. prałat Jerzy Kunca, złożył na ręce obecnego na uroczystości Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego – Sławoja Leszka Głódzia.

Część uroczystości w Porcie Rybackim

Podczas przemówień, generał brygady Jarosław Kraszewski, odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, napisany z okazji obchodzonych uroczystości 99. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W swoim liście prezydent zawarł przypomnienie.

Odrodzenie suwerennej Rzeczypospolitej nie było jednorazowym aktem. Jeszcze przez lata budowaliśmy zręby nowoczesnego sprawnego państwa oraz walczyliśmy o utwierdzenie jego granic. Te starania nie ustawały dlatego, że wciąż mieliśmy w pamięci trudy i upokorzenia z okresu zaborów. Ale polskie serca biły także żywiej z innego powodu. Pojawiły się nowe perspektywy rozwoju w niemal wszystkich dziedzinach życia zbiorowego. Nasze osiągnięcia w dziedzinie gospodarki, kultury, nauki, czy wojskowości, miały odtąd służyć nie obcym interesom, ale dobru wspólnemu wszystkich Polaków.

W swym liście, Prezydent pokreślił także, że istotnym elementem tej wizji, były geopolityczne korzyści, które wypływały z faktu odzyskania dostępu do Morza Bałtyckiego.

Inne osoby, które przemawiały to m.in: radny województwa pomorskiego Roman Dambek, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, Kazimierz Formela z zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Mówiono o wielkiej szansie jaką daje morze, o dniu wolności, o udziale Kaszubów w całym procesie historycznym, którego ukoronowaniem było odzyskanie dostępu do morza.

Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, nawiązał do koncepcji jagiellońskiej Dominum Maris Baltici, co rozumiano dawniej, jako panowanie militarne na Morzu Bałtyckim, a dziś oznacza handel na Bałtyku. Kazimierz Formela nadmienił uchwałę Rady Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którą podjęto w listopadzie 2018 roku, o ustanowieniu roku 2020, rokiem 100 - Lecia Zaślubin Polski z Morzem.

Przyznano odznaczenia i pierścienie Hallera - najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej.

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, za wybitne zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa morskiego, odznaczony został, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przewodniczący Rady Budowy Okrętów kmdr por. Maciej Janiak. Order wręczył generał brygady dr Jarosław Kraszewski.

Dalej miała miejsce ceremonia wręczenia pierścieni Hallera. Wśród osób, które otrzymały pierścienie znalazły się: senator - Jerzy Wcisła, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego - Jerzy Litwin, dziekan Marynarki Wojennej RP - Ks. Prałat kmdr dr Marian Próchniak oraz Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią. Wyróżnionym pierścieniami Hallera, swe podziękowania składała, Liga Morska i Rzeczna oraz jej prezes Andrzej Królikowski.

Andrzej Królikowski, prezes LMiR, po rozdaniu pierścieni miał przyjemność poinformować, że papież Franciszek, z okazji nadchodzącej 100 rocznicy, zgodził się zostać honorowym członkiem Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni. Również decyzją Ligi, rok 2020 stanie się rokiem 100 - Lecia Zaślubin Polski z Morzem.

Na pamiątkę wydarzenia sprzed 99 lat ze śmigłowca Brygady Lotnictwa MW, podczas tej części obchodów, został zrzucony na wody zatoki wieniec. Na zakończenie uroczystości w Porcie Rybackim delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Józefa Hallera. Odegrano sygnał ciszy Wojska Polskiego i Hymn do Bałtyku.

Historia z morza

10 lutego 1920 r. przy udziale kaszubskiej ludności, w Pucku odczytano rozkaz dzienny nr 12: „Idziemy nad polskie morze - idziemy w kraj odwiecznie polski, wielokrotnie wydzierany nam przez wrogą siłę niemiecką. Ale tęższą i większą jest moc polska - moc polskiego oręża i polskiego ducha. [...] Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, co wstrzymał słońce, ruszył ziemię - polskie go wydało plemię…”.

W drodze do Pucka generał Haller otrzymał w Gdańsku od starosty Józefa Wybickiego dwa platynowe pierścienie - dar Polonii Gdańskiej. I właśnie w tej uroczystej chwili, nad wodami zatoki, generał dokonał symbolicznych zaślubin z morzem, wrzucając w fale jeden z pierścieni i mówiąc „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania”.

Posłuchaj Hymnu do Bałtyku

Zobacz także, sportowe zmagania podczas zaślubin:

Zaślubiny na sportowo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec
a wczesnie Pani Burmistrz krytykowała Ligę i uroczystości nikomu niepotrzebne
Ż
Żenada
Naprawdę myślicie, że ktokolwiek przejrzy wszystkie zdjęcia skoro nawet miniaturek nie ma? Miało być pięknie, każde zdjęcie osobno, więcej odsłon reklam, ale coś czuję że oprócz autora zdjęć nikt nie zobaczy więcej jak kilka pierwszych.
D
DA KRK
"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.
Dodaj ogłoszenie