Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Kosakowie pod Gdynią mamy spore zapasy gazu. W KPMG Kosakowo przechowują prawie 300 mln metrów sześciennych paliwa | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W gminie Kosakowo, pod Gdynią, mamy jedyny na północy Polski podziemny kompleks magazynów z gazem. W kawernach w Dębogórzu może być przechowywanych niemal 300 milionów metrów sześciennych paliwa. Ile jest go teraz? - Magazyn Kosakowo dysponuje dużą mocą zatłaczania i oddawania paliwa do sieci - komentowała Beata Wittmann, Członek Zarządu Gas Storage Poland.
od 16 lat

Od środy 27 kwietnia Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski - poinformował rosyjski koncern naftowy. Decyzja nie była dużym zaskoczeniem, bo Polska i tak nie zamierzała przedłużać kończącego się w tym roku kontraktu.

- Jesteśmy gotowi na całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu - skomentowała na konferencji prasowej minister Anna Moskwa.

W polskich magazynach gazu tego paliwa nie brakuje, bo na wtorek stan napełnienia instalacji magazynowych oscylował w granicach 76%.

Dla porównania: jesienią 2021, przed szczytem sezonu grzewczego nasze magazyny zapełnione były w 97%, a europejskie miały ich o 20% mniej - podawało w swoich komunikatach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

We wtorek 26 kwietnia 2022 procentowo najwięcej gazu w podziemnych magazynach było w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Moglino (między Poznaniem a Toruniem) oraz na północy w Dębogórzu pod Gdynią - KPMG Kosakowo. Obie zapełnione były w 95%.

PGNiG zakończyło rozbudowę podziemnego magazynu gazu w gmini...

Kosakowo i Mogilno miały zapas ok. 9,3 tys. gigawatogodzin.

Podziemne magazyny gazu w gminie Kosakowo

Kawerny w Dębogórzu (gmina Kosakowo), czyli podziemne zbiorniki w pokładach soli, razem z niezbędną infrastrukturą zaczęto budować w 2011 roku. Gaz pod Gdynią gromadzony jest w kilku komorach, zebranych w klastry.

W pierwszym (tzw. A) pod ziemią zmieści się 145,5 mln m sześć gazu ziemnego, do czego wydrążono w sumie pięć komór. W październiku 2021 do użytku oddano klaster B - większy od swojego poprzednika.

Tu też Gas Storage Poland - firma zarządzająca magazynami, ale należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG - ma pięć komór, ale można w nich magazynować o blisko 9 milionów metrów sześciennych gazu więcej (154,3).

Powiększenie nadmorskich kawern, jak podkreślają w PGNiG, ma mieć zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. A inwestycja w gminie Kosakowo to zwieńczenie realizowanego przez PGNiG programu rozwoju zdolności magazynowych.

- Magazyn Kosakowo dysponuje dużą mocą zatłaczania i oddawania paliwa do sieci, odpowiednio 2,4 mln m3. i 9,6 mln m3 gazu ziemnego na dobę - wyjaśniła Beata Wittmann, członek zarządu Gas Storage Poland. - Ta wysoka elastyczność pracy ma zasadnicze znaczenie w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych, na przykład wystąpienia nagłych niedoborów gazu w sieci przesyłowej wskutek przerwania dostaw

Po finalizacji inwestycji KPMG Kosakowo łączna pojemność czynna magazynów PGNiG wzrosła z 3174,8 mln m3. do 3235,1 mln m3.

- W ciągu dziesięciu lat podwoiliśmy możliwość gromadzenia zapasów gazu w Polsce. Obok dywersyfikacji, to główny filar budowy bezpieczeństwa gazowego kraju - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto