Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W odstępie zaledwie 8. dni dwie osoby zostały zabrane przez Morze Bałtyckie w obrębie powiatu puckiego. Czy tragedii można było uniknąć?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
st. sierż. Ewa Bresińska
W świetle niedawnych, a jakże tragicznych wydarzeń na terenie powiatu puckiego, w wyniku których życie straciły dwie osoby, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku postanowili ostrzec mieszkańców i wczasowiczów: opublikowali listę zasad bezpieczeństwa, które zminimalizują ryzyko utonięcia.

Piękna pogoda to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób kąpiących się lub wypoczywających czuwają nie tylko ratownicy, ale też wszystkie służby ratunkowe. Jednak nie zawsze mają szansę pospieszenia z pomocą na czas. Pomimo ogromnego wysiłku włożonego w poszukiwania i ratowanie turysty, który zniknął pod taflą wody w Helu (23 lipca 2020), oraz mieszkańca Władysławowa, który utonął w Chałupach (1 sierpnia 2020), nie udało się ocalić im życia.

Dlatego mundurowi z KPP w Pucku apelują o rozsądek i rozwagę w korzystaniu z kąpieli morskich bądź w jeziorach. Opublikowali listę podstawowych zasad bezpieczeństwa, których zachowanie zmniejszy ryzyka utraty zdrowia i życia.

- Warto samemu zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się wyłącznie z radością oraz odpoczynkiem - mówi st. sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Jednocześnie stróże prawa prowadzą czynności związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a swoje zadania wykonują z zachowaniem reżimu sanitarnego i przy użyciu środków ochrony osobistej.

Dramatyczna akcja poszukiwawcza w Helu: w wodzie z pola widz...

- Najchętniej wypoczywamy nad wodą, jednak podczas tego wypoczynku należy przede wszystkim zachować ostrożność i zdrowy rozsądek - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Większość osób korzystających z kąpielisk nie dostrzega zagrożeń, jakie wynikają z nieprzestrzegania choćby podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania.
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
  • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
  • Pływanie w miejscach zabronionych.
  • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
  • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
  • Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
  • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.
  • Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Należy pamiętać, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
  • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
  • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
  • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
  • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

- Przestrzegając podstawowe zasady, możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i zakończy się szczęśliwe - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych.

W tym roku wakacje przypadają w szczególnym czasie, gdyż dodatkowym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest epidemia koronawirusa.

- Policjanci swoje czynności wykonują z zachowaniem środków bezpieczeństwa i z użyciem środków ochrony osobistej - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - Przypominamy, że nadal obowiązują zasady związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a jedną z ważniejszych jest zasada dystansu społecznego. Pamiętajmy także, że w komunikacji publicznej nadal obowiązują zasady zakrywania twarzy. Podobnie jest m.in. z urzędami i sklepami.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto