Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z rakiem jeszcze lepsza. Najnowsze badania i nowy test krwi pozwalają na szybsze wykrywanie raka [SPRAWDŹ]

js
Udało się znaleźć nowy sposób diagnozowania nowotworów. Można będzie zacząć leczenie na długo przed tym, aż choroba da pierwsze objawy. "Ciekła biopsja" krwi pozwala na zdiagnozowanie 10 typów nowotworów. Badanie osiąga 90-procentową skuteczność w rozpoznawaniu raka jajnika oraz 80-procentową przy badaniu raka trzustki. Tajemnica metody tkwi w możliwości odnalezienia drobnych fragmentów DNA komórek nowotworowych krążących we krwi.

Prosty test, który pozwoli uratować życie

Wymyślony przez naukowców z Taussig Cancer Institute w Cleveland Clinic w Ohio sposób diagnozowania jest szybki, prosty i skuteczny. Polega na dokładnym przeanalizowaniu składu krwi. Dzięki "ciekłej biopsji" możliwe będzie znalezienie nawet śladowych fragmentów DNA komórek rakowych. Skuteczność nowej metody jest wyższa niż w przypadku testów genetycznych, które określają ryzyko wystąpienia nowotworu u konkretnego pacjenta.

Badanie rozpoczyna się od określenia składu DNA pobranej próbki krwi. Następnie rozpoznaje się potencjalnie niebezpieczne mutacje genetyczne. Ostatni etap polega na zanalizowaniu konkretnych fragmentów DNA pod kątem występowania śladów obecności zmian nowotworowych.

Eric Klein, główny autor badania (Taussig Cancer Institute w Cleveland Clinic) - To potencjalnie Święty Graal badań nad rakiem, daje możliwość wykrywania ciężkich nowotworów we wczesnym stadium, które jest łatwiejsze do leczenia. Mamy nadzieję, że ten test uratuje wiele żyć.

Które nowotwory można diagnozować z pomocą "ciekłej biopsji"?

Test krwi umożliwi rozpoznanie co najmniej 10 rodzajów nowotworów:

  • rak jajnika – skuteczność badania to ok. 90%;
  • rak trzustki – 80% skuteczności;
  • rak przełyku – 77% skuteczności;
  • rak żołądka – 77% skuteczności;
  • rak macicy – 77% skuteczności;
  • rak jelita grubego – 73% skuteczności;
  • rak płuc - 59% skuteczności;
  • rak szyi i głowy - 56% skuteczności.

Cel naukowców? Jak najszybsze wdrożenie metody

Jak podaje Radio Zet rewolucyjne badanie ma być powszechnie dostępne za 5-10 lat. Według ekspertów będzie ono włączone do powszechnej diagnostyki. Najprawdopodobniej płynna biopsja stanie się obowiązkowym badaniem osób, które przekroczą określony wiek (np. po 40 r. ż.). Ma to swoje uzasadnienie – wczesne wykrycie choroby znacznie zmniejsza ryzyko zgonu. Im szybciej wdrożone zostaje leczenie, tym lepiej.

Rewolucyjne wyniki badań zostały ogłoszone podczas największej konferencji onkologów, która odbywała się w Stanach Zjednoczonych od 1 do 5 czerwca 2018 r. w Chicago. Pierwsze informacje o metodzie pojawiły się już w 2015 r. Wówczas jednak trudno było mówić o przełomie - wstępne badania były wykonane na małej próbie pacjentów. Wyniki ogłoszone podczas konferencji American Society of Clinical Oncologist w Chicago dotyczyły badania przeprowadzonego na grupie pacjentów liczącej 1600 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto