Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel w Helu: urzędnicy informują o preferencyjnych warunkach zakupu węgla dla mieszkańców Początku Polski

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Urząd Miasta Hel poinformował o szczegółach związanych z zakupem tańszego węgla przez mieszkańców. Jak będzie wyglądała dystrybucja węgla w Helu? Ile będzie kosztował? Jakie trzeba spełnić warunki, by go zakupić? Czy są jakieś ograniczenia?

Informację w sprawie przygotowań do wdrożenia na terenie Helu przepisów ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe Urząd Miasta Helu podał na swoim profilu facebookowym w czwartek, 27 października 2022 r.

Jak informują helscy urzędnicy, aktualnie w parlamencie trwają prace nad przyjęciem projektu ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe i należy spodziewać się, że na początku listopada 2022 r. ustawa wejdzie w życie.

- Zgodnie z założeniami tej ustawy gminy będą nabywać od wskazanych spółek Skarbu Państwa węgiel po cenie maksymalnej 1500 zł za tonę brutto, a następnie sprzedawać go uprawnionym gospodarstwom domowym po cenie maksymalnej 2000 zł brutto - informuje Urząd Miasta Helu. - Uprawnione do zakupu, od gminy, po preferencyjnej cenie będą osoby fizyczne, które spełniają kryteria do wypłaty dodatku węglowego. Osoby takie będą mogły zakupić maksymalnie trzy tony węgla, z tym że 1,5 tony do końca 2022 roku, a kolejne 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

W helu wiedzą wstępnie, że na chwilę obecną dostępny będzie asortyment węgla w postaci groszku i orzecha, ale zastrzegają, że „co faktycznie będzie dostępne zależy od tego, czym dany sprzedawca będzie dysponował". Jakość węgla każdorazowo będzie potwierdzona odpowiednim certyfikatem.

ZOBACZ TEŻ:
„Manhattan" w Pucku: jakie sklepy i stoiska znajdują się na puckim targowisku?

Jak będzie wyglądała dystrybucja tańszego węgla w Helu?

  • Wyznaczony pracownik Urzędu Miasta Helu skontaktuje się z osobami, które potencjalnie mogą być zainteresowane zakupem węgla od gminy miasta Helu (wykorzystywane są w tym celu dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz wnioski o przyznanie dodatku węglowego).
  • Możliwe jest także zgłoszenie przez osoby uprawnione zainteresowania nabyciem węgla od gminy bezpośrednio w Urzędzie Miasta, telefonicznie w godzinach 7:30 do 15:30, pod nr 697 610 273.
  • Na podstawie zebranych informacji określone zostanie wstępnie zapotrzebowanie na węgiel, który zostanie zamówiony przez gminę we wskazanej spółce.
  • Sprowadzeniem węgla, jego składowaniem oraz dystrybucją na zlecenie gminy zajmować się będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Jaster” z Jastarni.
  • Po wejściu w życie ustawy osoby uprawnione, które zdecydują się na dokonanie zakupu, zobowiązane będą do złożenia pisemnego wniosku o zakup, następnie, po uzyskaniu informacji o jego pozytywnym rozpatrzeniu, otrzymają fakturę i po jej opłaceniu zakupiony węgiel zostanie dostarczony pod wskazany adres.
  • Helscy urzędnicy zastrzegają, że ustawodawca nie przewidział wprowadzenia jednego formularza wniosku o zakup, dlatego w celu ułatwienia składania wniosków, w Urzędzie Miasta Helu opracowany zostanie wzór takiego wniosku, który od środy, 2 listopada 2022 r. będzie można pobrać ze strony internetowej miasta lub uzyskać w Biurze Obsługi Interesanta.

Chcesz podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto