Wejście na zamarzniętą zatokę, staw czy jezioro może zakończyć się tragicznie. - Zachowaj ostrożność! - apelują mundurowi z Pucka

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
KPP w Pucku
Nadmorska Kronika Policyjna: pokryte lodem lub śniegiem jeziora czy stawy kuszą, by wejść i poślizgać się na nich, albo w pięknej scenerii zrobić super zdjęcie na profil, jednakże wchodzenie na lód lub nieostrożna zabawa na pomoście może sprawić, że znajdziemy się w wodzie, a grube ubrania będą ograniczać nam ruchy. Takie sytuacje mogą zakończyć się tragicznie.

Od kilku tygodni w powiecie puckim cieszymy się prawdziwą zimą, która nie szczędzi ani śniegu, a ni mrozu.

- Należy bardzo uważać, szczególnie jeśli wybieramy się w rejony zatoki, jeziora lub stawu - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Nawet jeśli widzimy pokrywę lodu, może być ona bardzo cienka. Nie wchodźmy na taflę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Lód może załamać się i wpadniemy do wody.

Jak wyjaśnia policjant z puckiej komendy, znalezienie się w lodowatej wodzie pokrytej cienką warstwą lodu to tylko część zmartwienia, gdyż sytuację zdecydowanie pogorszą ciężkie, zimowe ubrania, które błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią poruszanie się.

Załamanie lodu pod osobą na zbiorniku wodnym może skończyć się tragicznie.

- Nie powinniśmy również podczas spacerów pozwalać naszym zwierzakom wchodzić na lód - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Rzucanie zabawek by aportowały, biegnąc po lodzie, może skończyć się ich śmiercią, kiedy wpadną pod tafle lodu.

Mundurowi z Pucka proszą też o zachowanie ostrożności podczas wchodzenia na wszelkiego rodzaju pomosty lub kładki, gdyż mogą być one oblodzone lub mokre. Łatwo na takiej nawierzchni poślizgnąć się i także wpaść do wody.

- Wiele osób ryzykuje, wchodząc na pomosty i przechodząc za lub wchodząc na barierki czy na lód tylko po to, by zrobić dobre zdjęcie na profil na portalu społecznościowym - tłumaczy oficer prasowy KPP w Pucku. - Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze „selfie” nie jest warte naszego zdrowia lub życia.

Mroźna zima to też idealny czas dla miłośników łowienia ryb z przerębli.

- Nawet jeśli chcemy łowić na znanym nam zbiorniku, na którym lód wydaje się móc nas utrzymać, nie wolno ryzykować wejścia - ostrzegają policjanci z KPP w Pucku. - Temperatury jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała, szczególnie jeśli naruszymy ją, wykonując w niej przerębel, w którym chcemy łowić.

Policjanci z KPP w Pucku regularnie patrolują wszelkiego rodzaju akweny, jednakże wybierając się w takie miejsca, dobrą praktyką jest, by zawsze o tym kogoś poinformować.

- Jeśli zauważymy, że ktoś uległ wypadkowi lub jest w sytuacji zagrażającej życiu, a znajduje się na lodzie lub w wodzie, natychmiast wezwijmy pomoc - apleują mundurowi z Pucka. - Udzielenie pomocy w takich wypadkach jest bardzo trudne i niebezpieczne, dlatego natychmiast należy powiadomić służby ratunkowe.

Kusfelskie Morsy w okowach lodu. Morsy z Półwyspu Helskiego ...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Dodaj ogłoszenie