Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota 2023 w Pucku: święcenie pokarmów w wielkanocnych koszyczkach w kościele parafialnym św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku. Wielkanoc

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Wielkanoc: Wielka Sobota, 8 kwietnia 2023 r. w Pucku. Tradycyjnie, wierni udali się do kościołów, by poświęcić symboliczne pokarmy w koszyczkach. W puckiej farze (parafia św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku) święcenie pokarmów odbywało się od godz. 10 do godz. 13. - co pół godziny. Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?

Wielkanoc 2023: święcenie pokarmów w kościele parafialnym św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku

Pierwsze święcenie pokarmów odbyło się o godz. 10, a kościół wypełnił się wiernymi niemalże po brzegi. Kolejne świecenia odbywały się co pół godziny aż do godziny 13.

Wielkanoc 2023 w kościele parafialnym św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku

W czasie poświęcenia wolontariusze Caritas zbierali ofiary do puszek na przygotowanie śniadania wielkanocnego dla osób samotnych z parafii.

- W pierwsze święto, bezpośrednio po rezurekcji, na śniadanie wielkanocne może przyjść każdy, kto miałby samotnie spędzać wielkanocny poranek niezależnie od statusu społecznego - informował proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku ks. Jerzy Kunca. - Musimy jednak wcześniej znać liczbę gości, dlatego proszę, by do środy zgłosić chęć uczestnictwa w śniadaniu. Można zapisać się w Sali Mario lub zgłosić telefonicznie na numer 607 289 272. Dodatkowo dołączymy zamieszkujące u nas rodziny ukraińskie. Dziękuję panu Mariuszowi z Sali Mario i wolontariuszom Caritas za inicjatywę i przygotowanie poczęstunku dla samotnych parafian.

Wielkanoc 2023: co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Koszyczek wielkanocny to tradycyjny element polskiej kultury, który jest wypełniany różnymi produktami spożywczymi, symbolizującymi radość z narodzin życia i odrodzenia. Oto kilka rzeczy, które tradycyjnie powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym:

  • Baranek - symbolizuje Jezusa Chrystusa jako Baranka Bożego i jest często wyrabiany z ciasta lub masy marcepanowej.
  • Chleb - symbolizuje chleb powszedni i ciało Chrystusa.
  • Jajka - reprezentują życie i odrodzenie, a także symbolizują pamiątkę po Paschalnej Wieczerzy.
  • Wędlina - tradycyjnie była wyrabiana z mięsa, które pozostawało po zabicu barana, ale dzisiaj często jest to kiełbasa lub szynka. Jest to symbolizacja miłości i ofiary, jaką Jezus złożył dla nas.
  • Chrzan - symbolizuje gorycz męki Chrystusa, ale także oczyszczenie i oczyszczenie duszy.
  • Sól - symbolizuje trwałość przymierza z Bogiem.
  • Ciasta - w zależności od regionu Polski, mogą to być babki, mazurki, drożdżówki, serniki, makowce, czy inne tradycyjne wypieki. Są one symbolem radości i obfitości, a także odniesieniem do wykwintnych potraw, jakie serwowano podczas Paschalnej Wieczerzy.

To tylko kilka elementów, które mogą znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. W zależności od regionu Polski i indywidualnych upodobań, do koszyczka mogą zostać dodane także inne produkty spożywcze, takie jak masło, mleko, cukier, miód, herbatniki, czy owoce.

ZOBACZ TEŻ: Czuwanie przy grobie Pana Jezusa w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku. Wielka Sobota 2023 w Pucku

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 28, 1-10) Chrystus zmartwychwstał

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby martwi.

Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Przyjdźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto, co wam powiedziałem».

Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom.

A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto