Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne w Pucku: studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Michał Starski badają stare miasto z 16 wieku l FOTO, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Historyczny Puck: na ul. 1 Maja archeolodzy dokopali się do fundamentów z 16 i 17 wieku. To efekt wykopalisk, które w Pucku wraz ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi instruktor archeologii dr Michał Starski.

Przechodząc ul. 1 Maja w Pucku można zauważyć sporą grupę ludzi pracujących na placu tuż przy Starym Rynku. To nie budowa nowego lokum, a wykopaliska archeologiczne.

Grupa studentów z Uniwersytetu Warszawskiego pod czujnym okiem ich instruktora archeologii, dr Michała Starskiego, pracuje nad odkryciem i zabezpieczeniem fundamentów z 16 i 17 wieku:
- W Pucku prowadzimy badania już od około 30 lat - mówi dr Starski. - Teraz zajmujemy się parcelami. Chcemy rozpoznać budowle: od XIV wieku do czasów współczesnych, czyli tego, co było kilkanaście lat temu.

W Pucku studenci UW odbywają praktyki w lipcu i sierpniu - odkrywają wtedy tajemnice związane z historycznymi budowlami i znacznie młodszymi. Podczas corocznych praktyk, przyszli dyplomowani archeolodzy skupiają się na rozpoznawaniu obszarów oraz innych szczegółów związanych z tą dziedziną.

- Obecnie pracujemy przy ul. 1 Maja w Pucku. Właśnie odkopujemy zasypane w latach 80. fundamenty budowli z 16 i 17 wieku - mówi Michał Starski.

Czy oprócz fundamentów archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego znajdują w Pucku też inne rzeczy podczas wykopalisk?
- Tak, często odkrywamy ceramikę, szkło i to wszystko, co składa się na wizerunek gospodarstw domowych - opowiada dr Starski w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Co się dzieje ze znalezionymi przedmiotami?
- Wszystkie znaleziska należą do Skarbu Państwa, ale Uniwersytet Warszawski jest upoważniony do zarządzania zabytkami - mówi instruktor archeologii i dodaje: - Wszystko co znajdziemy, jest inwentaryzowane, myte i konserwowane. Bardzo często znaleziska są podstawą dla studentów w pisaniu prac magisterskich.

Dr Starski zwraca uwagę na książkę "Puck przewodnik archeologiczny", która opisuje wykonane do tej pory prace i znaleziska na terenie Pucka:
- Jest ona dostępna w Informacji lub w PuckGlas na Starym Rynku i można się z niej szczegółowo dowiedzieć o naszych dotychczasowych pracach - mówi instruktor archeologii.

Książka została wydana przy współpracy Instytutu Archeologii, Uniwersytetu Warszawskiego oraz miasta Pucka na 670. rocznicę nadania praw miejskich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto