Wystawa kronik szkolnych w Kuźnicy: niesamowita podróż w czasie. Tu historia spisywana była na bieżąco od lat 40. XX wieku | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz

Wideo

Wydarzenie, które nie miało jeszcze miejsca na Półwyspie Helskim: wystawa kronik szkolnych z Kuźnicy. Organizatorzy - firma Abcsurf wraz z Urzędem Gminy Jastarnia, przygotowali wystawę, która pokazała, jak kształtowała się historia, dała szansę na rozmowy i wspólne wspomnienia, a także pozwoliła na zrodzenie się nowych pomysłów akcji, które mają wzbogacić życie lokalnej społeczności.

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego i ich goście licznie pojawili się na pierwszej takiej wystawie w Kuźnicy.

We wtorek, 1 czerwca 2021 boisko przy budynku byłej już szkoły podstawowej zmieniło się w magiczne miejsce pozwalające na podróż w przeszłość.

Rozłożone sieci rybackie były kanwą dla licznych zdjęć kronik szkolnych - odwiedzający wystawę w Kuźnicy mogli wyszukać siebie, a także swoją rodzinę i znajomych.

Pośrodku stała łódka rybacka, która wraz z sieciami tworzyła prawdziwy i artystyczny klimat. Pomalowane palety przekształcone zostały w miejsca do odpoczynku. Pragnienie można było ugasić smacznym winkiem, a ze sprytnie rozstawionych głośników płynęła muzyka dodająca skrzydeł.

- To jest nasza nowa inicjatywa, aby to zaniedbane boisko, obok którego każdy przechodzi, troszeczkę zrewitalizować, żeby zaczęło się tutaj coś dziać - mówi Maciej Szulikowski z firmy Abcsurf. - Dzierżawimy tę szkołę już od jakiegoś czasu i chcemy, żeby zaczęły się tu dziać nowe, ciekawe rzeczy, przede wszystkim z myślą o mieszkańcach.

Wystawa kronik szkolnych w Kuźnicy: niesamowita podróż w cza...

Do wglądu, oprócz zdjęć, były też oryginalne kroniki datowane od lat 40. XX wieku, o których chętnie opowiadała Ewa Muża - była nauczycielka i dyrektorka kuźnickiej szkoły, dzięki której kroniki były prowadzone i zachowały się w tak dobrym stanie.

Wystawa przybliżyła szkolne lata mieszkańców Kuźnicy oraz zabrała w niezapomnianą historyczną podróż.

- Kroniki zawdzięczamy nauczycielom tej szkoły, są one prowadzone nieprzerwanie od 1946 roku, pięknie widać w nich historię i to, jak ona się zmieniała - mówi burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz. - Na szczęście kroniki te nie były cenzurowane, a przynajmniej nie były cenzurowane wstecz.

To, jak kształtowała się historia na Półwyspie Helskim, widać w najróżniejszych zapisach kronik szkoły w Kuźnicy.

- 1946 lub 47 roku są zapiski mówiące o uczestnictwie szkoły w procesji Bożego Ciała, a w 1950 r. znikają wszystkie zapisy mówiące o udziale w uroczystościach religijnych, za to pojawiają się inne uroczystości, jak np. udział w pogrzebie Bieruta, śmierć Stalina, itd. - opowiada nam Tyberiusz Narkowicz. - Widać jak historia się kształtowała, dzisiaj można wręcz jej dotknąć, gdyż oprócz tego, że jest wystawa zdjęć, są też oryginalne kroniki do wglądu.

Co zainspirowało firmę Abcsurf do zorganizowania tego wydarzenia? Jak tłumaczą, są zauroczeni poczuciem prawdziwości, którego doświadczają w Kuźnicy i chcieli dać coś od siebie mieszkańcom bajecznej wsi.

- Kiedy np. wjeżdża się rano do portu na rowerze i widzi się rybaków, którzy rozmawiają ze sobą po kaszubsku, to człowiek czuje się, jakby był w naprawdę fajnym miejscu, mało jest takich miejsc na świecie - mówi Maciej Szulikowski. - Chcieliśmy po prostu zrobić coś pozytywnego dla lokalnej społeczności.

Na wydarzeniu pojawiło się wielu zainteresowanych mieszkańców oraz gości Kuźnicy, a niespodzianką w trakcie wystawy był kaszubski Hip Hop w wykonaniu lokalnego artysty Dawida Złego.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dodaj ogłoszenie