Wzruszające rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Kłaninie: uroczyste wspomnienie i uczczenie pamięci Piotra Wasilewskiego | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Rozpoczęcie roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie było bardzo wyjątkowe, i to wcale nie ze względu na epidemię koronawirusa. Władze szkoły postanowiły uświetnić pierwszy dzień szkoły 2020 uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej nauczyciela śp. Piotra Wasilewskiego oraz wspominkami wydarzeń związanych ze strajkami w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”.

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się niemalże tradycyjnie w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie: na przyszkolnym placu wprowadzono sztandary i zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a dyrektor placówki Aldona Czerwińska wyróżniła uczniów, którzy za ciężką i owocną pracę w zeszłym roku otrzymali stypendia.

Jednakże wyjątkową i zupełnie nietypową częścią inauguracji roku szkolnego w Kłaninie było uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Wasilewskiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, a także samorządowcy powiatu puckiego, przedstawiciele poszczególnych gmin i miast ziemi puckiej oraz rodzina nieżyjącego już nauczyciela-bohatera, która przyjechała tu specjalnie prosto ze Stanów Zjednoczonych.

Treść tablicy, która została odsłonięta w szkole w Kłaninie:
Pamięci Piotra Wasilewskiego (1950-1993),
Nauczyciela w Kłaninie,
aresztowanego w szkole 18 lutego 1982 roku,
skazanego na 3 lata w stanie wojennym.
Emigranta politycznego.
Chwała Bohaterom.
Region Gdański NSZZ „Solidarność”
Starostwo Powiatowe w Pucku
Społeczność szkolna
Kłanino, 1 września 2020 roku

- Piotr Wasilewski, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Kłaninie, przewodniczący koła „S” w tej szkole, został aresztowany 18 lutego 1982 r. i skazany na 3 lata więzienia za odczytanie ulotki KPN - opowiadał Wojciech Książek, polski nauczyciel i publicysta, działacz NSZZ „Solidarność”. - Piotr Wasilewski został osadzony w więzieniu w Potulicach. Półtora roku później wyemigrował z żoną i czwórką dzieci do USA, gdzie zmarł w 1993 roku, w wieku 43 lat.

Na uroczystości obecne były dwie córki Piotra Wasilewskiego: Gabriela i Anna, które odsłoniły tablicę upamiętniającą życie i działalność swojego taty. Anna Furmanek, z domu Wasilewska, opowiedziała o chwilach, które pamięta z tamtych czasów, choć, gdy jej tata został aresztowany, ona miała zaledwie 8 lat.

- W lutym 1982 roku tata został aresztowany w tej szkole, od tego czasu nie widziałam taty przez kilka miesięcy, docierały do nas przykre wiadomości o skazaniu go na 3 lata więzienia - mówiła najstarsza córka Piotra Wasilewskiego. - Został osadzony w Potulicach, mówiono mi wtedy, że rodzice mają ważne sprawy do załatwienia, pamiętam, jak nasz dom odwiedzali różni ludzie, którzy rozmawiali z mamą, a my z ciekawości podsłuchiwaliśmy pod drzwiami.

Wśród odwiedzających

- Robiliśmy wtedy zbiórki pieniędzy wśród pracowników Puckich Zakładów Mechanicznych, każdy dawał, ile mógł, ale zawsze udawało się uzbierać kwotę odpowiadającą zarobkom Piotra - mówi jego kolega Jan Piotrowicz. - Co miesiąc zanosiłem żonie Piotra kopertę z pieniędzmi, które, gdyby nie areszt, przynosiłby jej Piotr.

Boże Narodzenie (2019) w powiecie puckim. Starosta Jarosław ...

Odsłonięcie tablicy śp. Piotra Wasilewskiego, uroczystości związane z 40. rocznicą strajków i powstania NSZZ „Solidarność” oraz prezentacja książki „Niepokorni nauczyciele. Czterdzieści lat oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej” autorstwa Wojciecha Książka i Artura Górskiego - te wydarzenia uświetniły dzień, który miał być zwykłym rozpoczęciem roku szkolnego w Kłaninie.

Tego dnia uczestnicy inauguracji roku szkolnego w Kłaninie mieli okazję nie tylko poznać i porozmawiać z córkami Piotra Wasilewskiego, ale także z jego kolegami. Wśród nich wiedzą i wspomnieniami chętnie dzielił się Wojciech Książek, od którego można było uzyskać wspominkową książkę wydaną z okazji 40. rocznicy powstania "Solidarności".

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie