Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XII Międzynarodowe Zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym „Zaślubiny z Morzem”. Impreza sportowa odbyła się w MOKSiR Puck

Magdalena Kupska
Magdalena Kupska
Już po raz XII odbyły się zawody strzeleckie z okazji Zaślubin Polski z Morzem. Od piątku do niedzieli (8-10.02.2019 r.) w strzelnicy KS "GROT" zawodnicy walczyli o 2 Pierścienie Hallera, puchary i nagrody rzeczowe.

Międzynarodowy charakter zawodów w Pucku

– Pierwsze zawody odbyły się w 2008 roku, z roku na rok jest coraz większa frekwencja – mówi Henryk Rogocki, prezes Klubu Strzeleckiego GROT w Pucku. W zawodach wystartowało ponad 200 zawodników, wśród nich strzelcy z Litwy i Rosji. Białoruś nie dojechała, bo były kłopoty na granicy z transportem broni. Dla Rosjan wystawialiśmy specjalne zaproszenia i upoważnienia, żeby mogli przyjechać na zawody do Pucka. W UE nie ma z tym problemu, ponieważ obowiązuje Europejska Karta Broni.

Promocja sportu strzeleckiego

Zawody strzeleckie w Pucku to impreza zorganizowana na najwyższym poziomie. Trenerzy i zawodnicy chcieliby żeby więcej się mówiło o strzelectwie sportowym. Jest to tak samo wartościowa dyscyplina jak inne sporty olimpijskie.

– Strzelectwo sportowe niestety bardzo rzadko jest pokazywane w mediach. Niewiele na ten temat pisze się w prasie, brak relacji i programów w TV. Ludzie nie wiedzą praktycznie nic o specyfice tego sportu- wyjaśnia prezes Rogocki. Kiedy np. chcemy pozyskać sponsorów do organizacji imprezy sportowej, to pojawia się pytanie „A w jakim lesie strzelacie?”. Nasze obiekty są bardzo dobrze wyposażone. W naszym klubie GROT z młodzieżą pracuje trenerka Mirosława Sagun- Lewandowska, olimpijka z Pekinu.

Podczas lekcji wychowania fizycznego w szkole można zwerbować wyróżniające się dzieci i młodzież do klubu lekkoatletycznego lub siatkarskiego. Skąd biorą się przyszli mistrzowie w strzelectwie sportowym?

Jeden zawodnik przyprowadza drugiego. Strzelectwo jest sportem wyciszającym, uczy dyscypliny i koncentracji. Każdy kto zacznie na dobre uprawiać ten sport, poprawia wyniki w szkole. Tutaj zawodnik mierzy się sam ze sobą, jest on i tarcza.

Jak ktoś już polubi tę dyscyplinę, to na strzelnicy spędza każdą wolną chwilę. Strzelanie 3 razy w tygodniu to minimum, jeśli ktoś chce uprawiać strzelectwo. Jak każdy sport wymaga dużo pracy i konsekwencji. Konkurencja trwa 1,5 godziny, więc wysiłek jest ogromny. Karabin waży od 6-8 kg. Zawodnicy muszą stać w tym czasie. Dlatego konieczne są treningi ogólnorozwojowe, bo nie wystarczy tylko sobie postrzelać.

Strzelanie z karabinu odbywa się w specjalnych ubraniach. Karabin jest bardzo widowiskową konkurencją.

Zawodnicy Klubu Strzeleckiego "GROT"

W zawodach wzięło udział 10 zawodników z puckiego klubu. Najstarszy ma 16 lat. Puccy strzelcy to młodzi i ambitni ludzie, którzy bardzo serio traktują swoją pasję - mówi z entuzjazmem Mirosława Sagun- Lewandowska, trenerka w puckim klubie.

Pracuję w puckim klubie "GROT" ze wspaniałą młodzieżą. W grupie na ten moment są chłopcy. To jest sport indywidualny, ale w klubie jeden staje za drugim. Najważniejsza jest atmosfera. Zawodnicy mają czuć się przede wszystkim dobrze w klubie i na treningach. Mimo indywidualności, muszą poczuć grupę, poczuć się całością, żeby potem móc współzawodniczyć. Pracują na siebie, ale są razem. To wychodzi samoistnie.

Mirosława Sagun- Lewandowska to mistrzyni Polski w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, dwukrotna mistrzyni Europy, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), Sydney (2000) i w Pekinie (2008, V miejsce).

– 28 lat trenowałam zawodowo- mówi trenerka. W strzelectwie jestem już ponad 30 lat. Od 3 lat jestem trenerem w puckim klubie GROT. Z roku na rok przychodzi coraz więcej młodzieży. Niewielu wytrzymuje ciężkie treningi i zostają ci najbardziej wytrwali.

W strzelaniu z karabinu, kurtka i spodnie są bardzo potrzebne, pomagają utrzymać postawę, utrzymują kręgosłup. Zawodnik nie wytrzymałby 2 godzin stania na stanowisku z karabinem, który waży 6-8 kg bez rękawicy i bez stroju.

– W zawodach karabinowych im bliżej środka, tym większa przestrzelina. Strzał jest 10-9, trzeba strzelić jak najwięcej takich pewnych strzałów. Żeby było 9,9, 10,8- tłumaczy trenerka.

„Trzeba mieć dobre oko”

– To mit, że trzeba być spokojnym czy jak się zwykło mawiać "mieć dobre oko"- zaznacza trenerka. Przede wszystkim trzeba umieć pracować indywidualnie, po to są treningi żeby się nauczyć: wyciszenia, że się nie ruszam, że nie biegam, nie mówię, że trzeba trochę medytować. Strzelectwo to w dużej mierze wewnętrzna praca z samym sobą, wypracowanie umiejętności koncentracji. Jak podkreśla Mirosława Sagun- Lewandowska, uprawianie tego sportu, pomaga również w innych dziedzinach życia.

Mnie trener nie chciał na początku przyjąć, bo nie umiałam skupić się na tyle, żeby strzały były jak najbliżej siebie. Wszystko można wypracować, wszystko się da. Np. wada wzroku nie dyskwalifikuje. Są okulary strzeleckie, jeden okular. Na początku strzelamy w swoich okularach. Zapraszam na strzelnicę, bo naprawdę warto uprawiać tę dyscyplinę sportową. Strzelanie do tarczy to nie jest żadna przemoc. To jest broń, ale tu chodzi o zdobycie jak największej ilości punktów. Zapewnione są warunki bezpieczeństwa. Po to tu jestem, żeby nauczyć zawodników szacunku do broni, jak się nią posługiwać i jakie obowiązują zasady. Lufa zawsze jest skierowana w kierunku tarczy.

Uczniowie 6-7 klas mogą już zaczynać przygodę ze strzelectwem. Rodzice chwalą, że dzieci wyciszają się dzięki uprawianiu tego sportu. Szukają innego towarzystwa, stają się dojrzali i odpowiedzialni.

Nagrody

Najważniejsze nagrody dla najlepszego strzelca to dwa Srebrne Pierścienie Hallera. Eliminuje się 12 najlepszych strzelców z pistoletu i 12 z karabinu. Jeden pierścień wygrywa karabinier, a drugi mistrz pistoletu.

Zwycięzcy Srebrnego Pierścienia Hallera na Międzynarodowych Zawodach w strzelectwie sportowym Zaślubiny z morzem:
pistolet: Piotr Daniluk FLOTA Gdynia
karabin: Joanna Wódkowska FLOTA Gdynia

W każdej konkurencji zawodnicy otrzymali również nagrody rzeczowe- 13 konkurencji, pierwsze 3 miejsca były nagradzane. Zwycięzcy otrzymali również piękne kryształowe puchary.

Szczegółowe wyniki w pozostałych konkurencjach do sprawdzenia:

WYNIKI

W tym roku w grudniu, Klub Strzelecki GROT w Pucku będzie obchodził 20-lecie istnienia. Prezes Rogocki pierwszy kontakt z dyscypliną miał w wojsku.
– W końcu lat 90., w jednostce wojskowej w Rozewiu, miałem znajomego, który zaprosił mnie parę razy na strzelnicę. Spodobało nam się i postanowiliśmy założyć klub. Brałem udział w zawodach jako amator.

W biurze klubu wisi dużo dyplomów prezesa Rogockiego.

Niedługo zawodnicy Klubu Strzeleckiego "GROT" w Pucku wyjeżdżają w góry. Podczas zgrupowania w Niedzicy puccy strzelcy wzmocnią mięśnie. Bardzo ważna jest w tym sporcie statyka, równowaga. Chodzenie po górach jest idealnym treningiem do wyćwiczenia balansu ciała. Mięśnie nóg są również bardzo istotne, treningi i zawody to 1-2 godzin stania. Całe ciało musi być sprawne, dlatego tak istotne są ogólnorozwojowe ćwiczenia.

Poczuć mięśnie

– W strzelectwie nie nagina się mięśni do końca, tylko blokuje się wewnętrzne partie mięśni – mówi trenerka. Stretching, bieganie, ćwiczenia siłowe. Pamięć mięśniowa robi swoje, zapamiętuje jak te mięśnie pracują i później jest to odtwarzane. Trzeba poczuć te mięśnie, ale przedtem trzeba je stworzyć.

Samo przyjście na strzelnicę nie wymaga na początku dużych nakładów finansowych. Klub dysponuje sprzętem własnym na użytek zawodników. Młodzież, która dochodzi do pewnego poziomu, jeśli jest wola i możliwości rodziców, zakupuje sprzęt własny. Młodzież, która niekoniecznie ma predyspozycje do siatkówki czy piłki nożnej świetnie się tu odnajduje. Tutaj liczą się inne rzeczy: precyzja, koncentracja.

W zawodach w Pucku wystąpili również zawodnicy z Gdyni

– Przyjechało nas blisko 20 zawodników, we wszystkich kategoriach wiekowych zarówno z broni krótkiej jak i z długiej. Przyjeżdżamy tu co roku, ponieważ są to międzynarodowe zawody organizowane bardzo blisko naszej rodzimej miejscowości. Chętnie bierzemy w nich udział, co roku są rewelacyjne nagrody. W tym roku pierwszy raz przeprowadzono konkurencje mieszane mix. Jest to świeża konkurencja olimpijska, mężczyzna strzelający w parze z kobietą.

Zawody w pucku dołączają do grona imprez, w których pojawiło się novum, konkurencje mieszane mix.

Najmłodsi zawodnicy, którzy mogą startować w zawodach mają 14 lat. Górnej granicy wieku nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto