XXIII Konkurs Wiedzy o Kaszubach to niezapomniana przygoda z wiedzą i folklorem. Czekamy na odpowiedzi!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w XXIII edycji Konkursu o Kaszubach. To nie jest takie zwyczajne sprawdzenie wiedzy - to zaproszenie do zgłębiania niezwykłej historii regionu, poznawania jej bohaterów, tradycji i mowy.Badacze regionu, pasjonaci historii i kultury, maniacy konkursowi, odkrywcy ciekawych i niezwykłych miejsc, tropiciele tajemnic z przeszłości, tłumacze języka kaszubskiego - tak możemy nazwać małych i dużych uczestników naszych konkursów wiedzy o Kaszubach. Poszczególne kategorie wiekowe uczniów otrzymują zadania sprawdzające nie tylko wiedzę o kulturze Kaszub, ale też prowokujące do zajrzenia do słownika. Będzie to wspaniała okazja do przypomnienia sobie kaszubskich słówek, którymi będzie można zaskoczyć gości podczas rodzinnych spotkań.

Przed nami XXIII edycja Konkursu Wiedzy o Kaszubach. Ten konkurs został zainicjowany w 1996 roku przez red. Mariusza Szmidkę, ówczesnego redaktora naczelnego „Naszego Tygodnika Kartuzy” oraz Huberta Hoppe, ówczesnego prezesa oddziału ZKP w Kartuzach. Najpierw miał zasięg powiatowy, a potem regionalny. To właśnie nasza gazeta w trosce o utrzymanie i rozwój języka kaszubskiego, kultury i tożsamości kaszubskiej wśród kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży od tylu lat organizuje ten konkurs. A dzięki kaszubskiemu dodatkowi „Norda’’ kształtujemy świadomość i zachęcamy do udziału w konkursie młodych z powiatów: bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego, puckiego, wejherow-skiego oraz Trójmiasta.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach - tak było rok temu

Od lat wspiera nas w tej idei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. Kontynuuje w ten sposób dzieło swojego wielkiego poprzednika, śp. prof. Brunona Synaka. Dzięki naszym Czytelnikom - babciom, dziadkom, rodzicom oraz zaangażowanym nauczycielom trafiamy do najmłodszych mieszkańców regionu.

Ważne terminy

Dziś publikujemy pytania konkursowe. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 15 maja (decyduje data wpływu do redakcji). Odpowiedzi poznacie 24 maja. Opublikujemy je razem z listą nagrodzonych. Z laureatami spotkamy się w sobotę, 25 maja, po raz drugi w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Już dziś rezerwujcie sobie czas na wiosenny wypad do Kartuz! Mamy nadzieję, że laureaci dotrą do nas albo z rodzicami, albo z opiekunami ze szkół. Aktywne i atrakcyjne niespodzianki dla nagrodzonych szykuje Muzeum Kaszubskie. A my - dzięki hojności naszych sponsorów - nagrody rzeczowe i książkowe.

Piszcie do nas

Swoje odpowiedzi możecie dostarczyć osobiście lub przysyłać pocztą - na adres redakcji ,,Dziennika Bałtyckiego’’ w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy lub pocztą mailową na adres [email protected]

Pytania

Kategoria - klasy I-III SP
1. Podaj nazwę najwyższego wzniesienia na Kaszubach?

2. Kto jest autorem pieśni „Kaszëbskô Królewô” ?
3. Co oznaczają słowa: stanica, wòdnica, fliger, bôt, tôfla?
4. Wymień przynajmniej trzy nazwy wiosennych kwiatów w języku kaszubskim?
5. Podaj imię średniowiecznej księżniczki, która zgodnie z kaszubską tradycją związana była szczególnie z Chmielnem.

Kategoria - klasy IV_VI SP
1. Podaj, kto jest autorem hasła „Pójmë w przódk z kaszëbizną”?
2. Do jakiej grupy literackiej należał kaszubski działacz, pisarz, nauczyciel, kompozytor, publicysta Jan Trepczyk?

3. Wymień w języku kaszubskim przynajmniej jedną z pomorskich grup etnograficznych sąsiadujących z Kaszubami.
4. Kto jest autorem znanych słów: „Czujce tu ze serca toni skłôd nasz apòstolsczi, Ni ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Pòlsczi”
5. Podaj imię średniowiecznego księcia pomorskiego związane-go z Darłowem, który zasiadał na tronie Szwecji i Danii.

Kategoria - klasy VII-VIII SP oraz gimnazjalne
1. Podaj nazwę miejscowości, z której pochodził Florian Ceynowa - ojciec regionalizmu kaszubskiego.
2. W którym roku w Gdańsku powstało Towarzystwo Młodokaszubskie?
3. W jakiej miejscowości pochowany został Fryderyk Lorentz - slawista i historyk szczególnie zaangażowany w badania nad Kaszubami.
4. Podaj nazwę pomorskiego miasta, którego pruski garnizon miał zostać zaatakowany w 1846 przez powstańców pod przywództwem Floriana Ceynowy.
5. Podaj imię i nazwisko hitlerowskiego namiestnika Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie w czasie II wojny światowej, zbrodniarza wojennego odpowiedzialnego za powstanie obozu koncentracyjnego Sttuthof i egzekucje m.in. na polskiej (w tym kaszubskiej) ludności cywilnej Pomorza.

Kategoria - szkoły średnie
1. W którym roku miała miejsce misja chrystianizacyjna biskupa Wojciecha (późniejszego świętego), podczas której ochrzcił m.in. gdańszczan.
2. Podaj nazwę pomorskiego miasta leżącego nad Wietcisą, które zostało założone (lokowane) przez joannitów.
3. W herbie którego kaszubskiego miasta jest niedźwiedź?
4. W którym amerykańskim mieście został pochowany jeden z najpopularniejszych kaszubskich literatów, Hieronim Derdowski?
5. Podaj imię i nazwisko autora wydanej w 1911 r. w Berlinie książki pt. „Von einem unbekannten Volke in Deutschland” (O nieznanym ludzie w Niemczech), która opisuje m.in. warunki życia ludności kaszubskiej przełomu XIX i XX w.

Zadanie dodatkowe - dla chętnych

Jan Trepczyk - działacz kaszubski, m.in. autor słownika polsko-kaszubskiego, został ogłoszony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie patronem roku 2019. Istnieje film i nagranie audio potwierdzające, że aktywnie uczestniczył w koronacji Matki Bożej Królowej Kaszub w 1966 r. w Sianowie. Spróbujcie sobie wyobrazić tę uroczystość, jak również inne zdarzenia i legendy związane z Sianowską Panią. Malujcie, piszcie wiersze, twórzcie!

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Materiał oryginalny: XXIII Konkurs Wiedzy o Kaszubach to niezapomniana przygoda z wiedzą i folklorem. Czekamy na odpowiedzi! - Kartuzy Nasze Miasto

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polska to zapamięta
Monika Olejnik zaorała w Kropce spin doktora Tuska co Polakôw od świń wyzywał a Polske porównywał do bagna.

Redaktorek na usługach Niemców zabawił sie na nie swoim weselu kosztem palanta Tuska. Niema to jak wysrać sie na Polskę i Religie a we Francji Islam przoduje
W
Wiosna Nazistów
Przemysław Stefaniak z Lublina współzałożyciel Wiosny Biedronia ujawnił prawdę o polityce tych dennych nedznych pomyjach politycznych.

Chłopak co zbierał podpisy dla Biedronia został nazwany skurw.syńską dziecinadą co maluje tęcze po ty by stary byk Biedroń sobie zdjecie zrobił.

Poczytajcie w internecie,chłopak załamał sie po 3 msc pracy u Biedronia
P
POmyje nazistowskie
To etniczne pomyje po Zaborze Pruskim i nazistach z Berlina..jak słysze niemiecki to mnie cofa i na sranie bierze
Dodaj ogłoszenie