Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z pomocą drukarki 3D stworzono implant, który wszczepiono pacjentowi Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na podstawie tomografii i RTG wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego.
Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na podstawie tomografii i RTG wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie pacjentowi wszczepiono implant stawu biodrowego, który został stworzony z udziałem drukarki 3D.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie po raz kolejny wykonano zabieg z wykorzystaniem technologii 3D. Mowa o endoprotezoplastyce stawu biodrowego.

- Endoprotezoplastyka rewizyjna stawu biodrowego jest operacją, którą wykonuje się w przypadku problemów z wcześniej wszczepioną protezą stawu biodrowego - informuje Magdalena Andrzejewska, rzecznik prasowy szpitala w Kościerzynie. - Obluzowanie panewki to jedna z przyczyn, które mogą wymagać przeprowadzenia tego typu operacji.

Przygotowania do operacji trwały kilka miesięcy, a w tworzenie implantu została zaangażowana drukarka 3D.

- Zabieg planowany był z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - konieczne było wykonanie badań RTG oraz tomografii, na podstawie których wykonano trójwymiarowy model miednicy i stawu biodrowego. Wówczas po określeniu wielkości ubytków i uszkodzeń opracowany został implant, w pełni dopasowany do pozostałej panewki kostnej pacjenta - tłumaczy dr n. med. Michał Bogdański, lekarz kierujący Oddziałem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Jak przyznają specjaliści, usunięcie luźnej protezy i założenie nowego, bardziej stabilnego implantu, może zapobiec dalszym problemom związanych z niestabilnością stawu biodrowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć dalszych powikłań takich jak infekcje lub uszkodzenie kości.

- Około 27 proc. rewizji stawu biodrowego to powtórne rewizje ze względu na nieoptymalne mocowanie i rekonstrukcję biomechaniczną - dodał lekarz Maciej Klasa, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. - Ponowne rewizje są trzy razy bardziej narażone na niepowodzenie w porównaniu z pierwszą rewizją. Spersonalizowany implant, taki jakiego użyliśmy, ma na celu przerwanie tego cyklu rewizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto