Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku i Władysławowie: setna rocznica z prezydentem i generałem Józefem Hallerem | PROGRAM

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku i Władysławowie (10.02.2020): Jak przed stu laty - od przyjazdu pociągu z generałem Józefem Hallerem i powitania Puck zacznie świętowanie okrągłej rocznicy zaślubin z morzem. Wyjątkowymi gośćmi mają być prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W Pucku dołożono starań, by sto lat po historycznym 10 lutym 1920 r. wszystko działo się jak wówczas. Gdy na puckim dworcu zjawił się pociąg z Błękitnym Generałem, towarzyszącymi mu wojskowymi i oficjelami, wśród których był m.in. późniejszy prezydent Stanisław Wojciechowski.

Wtedy kolejowy skład wjechał do miasta ok. godz. 15, ten współczesny zameldować ma się na puckim dworcu dużo wcześniej. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, o godz. 9.30 z wagonu wysiądzie Błękitny Generał, którego - jak przed wiekiem - powitają m.in. Wanda i Stefania, córki Antoniego Miotka. W ich role wcielą się młode pucczanki: Nina Cierpiałkowska i Amelia Bączkowska.

Puck i zaślubiny: Historia na Starym Rynku
Z dworca generał - z gośćmi oraz gospodarzami - ruszy przez Puck ulicami ul. Wejhera, Wojska Polskiego i Gdańską na Stary Rynek, miejsce głównych uroczystości. Tu, już w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica Antoniego Miotka (godz. 10.20)- puckiego działacza niepodległościowego.

Kwadrans szybciej głowa państwa pojawi się przed kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odsłoni inną pamiątkę: tablicę upamiętniającą 100. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy.

Nie będzie przy niej drugiej - poświęconej 10. rocznicy bytności w Pucku, na zaślubinowych uroczystościach, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która miała zawisnąć na murach zabytkowej świątyni. Z tego pomysłu - po burzy, która przetoczyła się przez Puck - wycofali się pomysłodawcy z parafii oraz Związku Piłsudczyków.

Z historycznego centrum miasta pucczanie z gośćmi przejdą do fary, gdzie odprawiona zostanie msza dziękczynno - błagalna w intencji Ojczyzny (godz. 11).
- Zachęcam, by wziąć osobisty udział w uroczystości, gdyż setna rocznica już się nie powtórzy. Tak jak Zaślubinom w 1920 roku odradzająca się Polska nadała wysoką rangę, tak też najwyższą rangę zyskały obchody 100 rocznicy Zaślubin. Przeżyjmy je radośnie i godnie - zaapelował z ambony proboszcz ks. Jerzy Kunca.

Puck: w porcie - jak zawsze, choć nie historycznie
Zaślubinowe uroczystości odbędą się w puckim porcie rybackim (sąsiaduje z farą). To właśnie tu co roku świętowane są kolejne rocznice wydarzenia z 1920 roku. Te dzisiejsze ruszą o godz. 12.30 - koncertem zespołu wokalnego Marynarki Wojennej.

A gości nad brzegiem zatoki spodziewać możemy się kwadrans później - prezydent i władze miasta przejdą tu jak zazwyczaj, piechotą. O miejsce dla obserwatorów może być trudno, więc w okolicy przystani warto pojawić się z dużym wyprzedzeniem.

W programie m.in. okolicznościowe przemówienia uczestników, ale też akt odnowienia Zaślubin, salut narodowy, złożenie wieńca ze śmigłowca MW a także wiązanek kwiatów pod odnowionym słupkiem zaślubinym. To dzieło władysławowskiego rzeźbiarza Piotra Golli. Dziś na szczycie drewnianego słupka - jak przed 100 laty - powiewać będzie proporzec Marynarki Wojennej.

Zaślubinowy słupek stoi w miejscu symbolicznym, bo poprawnie powinien znajdować się kilkaset metrów dalej - na terenach należących obecnie do zakładu PZM Amex. To właśnie tutaj generał Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej słynny pierścień - obrączkę.

Przy słupku znajdzie się też miejsce dla kapsuły czasu - to złota, metalowa tuba, która zostanie tu zakopana i ma zostać wyciągnięta za równe sto lat (jej kopia znajdzie się też w Urzędzie Miasta Pucka).

Co nasi potomkowie znajdą w środku?
- Akt odnowy zaślubin Polski z morzem, który ze sceny w porcie rybackim odczyta 10 lutego Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz inne ciekawe pamiątki z dnia 10 lutego 2020 - wylicza burmistrz Hanna Pruchniewska.

Obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku: inte...

Pójdziemy śladami Hallera - w dawne miejsce

Ok. godz. 14 z puckiego portu wymarsz na historyczne miejsce zaślubin - zwykle jest niedostępne, więc będzie to nie lada gratka, nie tylko dla mieszkańców.

Właśnie w to miejsce trafił słupek (już po restauracji), który wcześniej znajdował się w porcie rybackim. Towarzyszy mu też 9-metrowy maszt. W ich sąsiedztwie odbędzie się inscenizacja wydarzeń, które przed wiekiem miały miejsce w Pucku (całość potrwa ok. godziny).

Warto w mieście zostać do wieczora, bo przed nami jeszcze wystawa „Wiatr od morza” i promocja książki Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i Krzysztofa KordyPowrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020_” (budynek MOKSiR Puck). W bosmanacie posłuchamy koncertu szant (godz. 16-22), a w hali _POSM Puck (za ogólniakiem) Sławek Jaskułke zagra „Inspiracje z Morza” (18), wcześniej zobaczymy laserowy spektakl na wodzie (17.15).

Władysławowo i Zaślubiny Polski z morzem (2020). Pierwszy z ...

Prezydent we Władysławowie i Hallerówce
Dziś (poniedziałek 10.02.2020) też zaślubinowe uroczystoście we Władysławowie (które gen. Haller odwiedził dzień później) z udziałem prezydenta.

O godz. 15 na placu przed pomnikiem Błękitnego Generała (ul. Morska 26) głowa państwa spotka się z mieszkańcami, a potem złoży wiązankę kwiatów pod postumentem Antoniego Abrahama (godz. 15.50).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto