Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaślubiny z kontrowersjami

(red)
Fragment uroczystości z 2011 r.
Fragment uroczystości z 2011 r. R.Koscielniak
Nie cichną kontrowersje wokół organizacji ostatniej rocznicy zaślubin Polski z morzem

Magistrat broni opinii o udanych obchodach 91. rocznicy zaślubin Polski morzem. A młodzież i radni krytykują zbytnią formalizację uroczystości.

Temat zaślubin na ostatniej sesji wywołała przewodnicząca Hanna Pruchniewska, która uczy w puckim ogólniaku.
- Jak się panu burmistrzowi podobały zaślubiny?- zapytała i dodała, że wśród swoich uczniów przeprowadziła ankietę poświęconą obchodom. - Warto zapytać młodych, bo mają ciekawe uwagi, np. chcą konkursów poświęconych zaślubinom i atrakcji. Gdyby nie helikopter, wielu młodych w ogóle by nie przyszło.
Pruchniewska skrytykowała też przebieg uroczystości. Według niej wręczanie odznaczeń przez Ligę Morską i Rzeczną było zbyt długie i nużące dla wielu uczestników.
- Ja zaaprobowałem program, który przedstawiła Liga Morska i Rzeczna, która była współorganizatorem obchodów - odpowiadał burmistrz Marek Rintz. - Faktycznie, odznaczeń które wręczała Liga było sporo, ale skoro o taką właśnie formułę prosił mnie admirał floty, to nie mogłem przecież odmówić. Przypomnę tylko, że gdy cztery lata wcześniej podobne obchody organizowaliśmy z puckim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, to w porcie nie było nas nawet trzydzieści osób. Teraz na frekwencję nie mógł nikt narzekać. Dodam, że podziwiam seniorów, którzy przyszli i wytrwali na obchodach. Z drugiej strony martwi mnie postawa młodzieży, która cisnęła byle jak wieńcem i poszła. Warto, by taką ich postawą zajęli się dyrektorzy.

Mieszane uczucia budziły też np. barierki, które odgradzały zwykłych uczestników obchodów od zaproszonych gości i organizatorów, o czym wspomniał wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Kozakiewicz. Burmistrz przypominał, że barierki to od lat stały element obchodów i wymóg bezpieczeństwa stawiany m.on. przez ochronę VIP-ów, którzy pojawiają się na puckiej uroczystości.
- Musimy ustawiać, bo tak mówią przepisy, które od kilku lat się nie zmieniły. Burmistrz nie może ich zmienić, musi się do nich dostosować.

Adam Lipski, drugi z wiceprzewodniczących, zwracał uwagę, że trzeba na przyszłość pomyśleć o innej formule obchodów.
- To zima, więc żadna tajemnica, że chłodno na zewnątrz będzie - przypominał.

Pracownicy puckiego Urzędu Miasta podkreślają, że zadbali o właściwe przygotowanie imprezy.
- Spływają do nas same pozytywne uwagi i podziękowania za bardzo dobrą organizację uroczystości, a pracy, by cel taki osiągnąć jest mnóstwo. Z chęcią podzielimy się obowiązkami przed przyszłymi rocznicami - mówi Iwona Konkel, inspektor ds. kultury UM.

Swój głos w tej sprawie - po naszej publikacji w Echu Ziemi Puckiej - zabrał także Lech Kuchnowski, były prezes puckiego oddziału Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego.

_Szanowny Panie Burmistrzu
Pozwalam sobie zamiast dywagacji dotyczących siły pamięci , przedstawić tym razem nie własny osąd Pana wypowiedzi, lecz moim zdaniem bardziej znaczący fragment publikacji osoby całkowicie z nami nie związanej i chyba obiektywnie uczestniczącej w obchodach sprzed 4 lat o których Pan raczył wspomnieć, w kontekście krytyki obchodów tegorocznych.
Uważam, że jako ten który przekonał w roku 2000 ówczesny Zarząd Ligi Morskiej na z jej Prezesem Bronisławem Komorowskim do zmiany miejsca obchodów Święta Ligi Morskiej jak i związanego z tym miejsca wręczania najwyższego odznaczenia Ligi, Pierścienia Hallera z Pałacu Królewskiego w Warszawie na nasz mały Puck działanie to było i jest zdecydowanie słuszne korzystne dla nas wszystkich jednakże coraz gorsza organizacja i wręcz odcinanie się od środowisk lokalnych , w tym ZK-P chyba nikomu nie służy.
Wielokrotnie na przestrzeni lat obserwowałem , brałem czynny udział, a czasami kierowałem tymi uroczystościami i wiem , że można je zorganizować bez zbędnych kolizji z odpowiednimi służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie tej imprezy i osób oficjalnych na nią zaproszonych. We współpracy z Komendą Garnizonu Gdynia można ustalić minutowy dokładny harmonogram działań wg : protokołu dyplomatycznego i morskiego, bez sytuacji dziwnych i kolizyjnych/ jakie miały niestety miejsce ostatnio/. Natomiast współpraca z środowiskami szkół i przedszkoli skutecznie powinna zapewnić frekwencję , ale niestety nie w sytuacji gdy mieszkańcy Pucka i okolic, w tym ci najmłodsi o których wychowanie patriotyczne powinniśmy szczególnie dbać stoją za metalowymi płotkami na zewnątrz miejsca uroczystości, a brak jest skutecznej koordynacji i zarządzania.
Z nadzieją na powrót do lepszych wzorców i czasów: Lech Kuchnowski
Relacja Wiktora Czappa
…” 10 lutego 2007 roku - zaproszony przez Burmistrza Miasta Pucka – pana Marka Rintza, uczestniczyłem w uroczystości:
W dniu 10 lutego 2007 r. (sobota) o godzinie 10-tej zebrali się na Rynku Puckim zaproszeni goście oraz społeczeństwo Pucka i okolicznych miejscowości.
Obecni byli: JE ks. arcybiskup dr Tadeusz Gocłowski – metropolita gdański w asyście duchowieństwa Pucka oraz kapelan Marynarki Wojennej. Był Pan Bronisław Komorowski – v-ce Marszałek Sejmu RP i jednocześnie Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Obecni byli parlamentarzyści woj., pomorskiego. władze województwa, władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przybyły władze miasta i powiatu puckiego oraz inni znamienici goście.
Obecne były poczty sztandarowe różnych miejscowych organizacji, z przewagą sztandarów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz sztandarem Marynarki Wojennej na czele (łącznie było ich 16).
O godzinie 10.15 Dowódca Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej przed frontem tej kompanii prezentującej broń złożył meldunek Dowódcy Marynarki Wojennej – admirałowi Romanowi Krzyżelewskiemu o gotowości oddziału do uroczystości.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Pucka – pan Marek Rintz, witając przybyłych na uroczystość gości i mieszkańców Pucka. W kilku słowach nakreślił znaczenie tego święta dla miasta i jego mieszkańców.
Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych ufundował pamiątkową tablicę upamiętniającą święto 10 lutego, którą starszy cechu wręczył Burmistrzowi

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto