Zawodnicy Victorii Potęgowo mistrzami Polski w nordic walking. Plejada gwiazd podczas Enea Polish Cup w Potęgowie [VIDEO]

Robert Gębuś
od 16 lat
Blisko 200 uczestników wystartowało w Potęgowie w Mistrzostwa Polski w nordic walking na 5 i 10 km. W zawodach, zaliczanych do cyklu Enea Polish Cup obok czołówki polskich zawodników w tej dyscyplinie sportu, pomaszerowali także amatorzy dla których liczyło się przede wszystkim pokonanie dystansu i samego siebie.

Nikt, kto przyszedł na stadion w Potęgowie nie mógł narzekać na nudę. Zawody Enea Polish Nordic Walking Cup, podczas których zawodnicy rywalizowali także o indywidualne i drużynowe Mistrzostwo Polski nordic walking na dystansach 10 km i 5 km zgromadziły na stadionie tłum kibiców, a zorganizowany z tej okazji rodzinny festyn sprawił, że nie zabrakło atrakcji także dla najmłodszych. Zawody miały charakter otwarty. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodsi, którzy wystartowali na 300 metrów, mieli kilka lat, najstarsi zawodnicy na "dorosłych" trasach- 80 plus.

od 16 lat

Rywalizowali najlepsi

Na starcie stanęła czołówka polskiego nordic walking, która należy do najsilniejszej na świecie. Uczestnicy zawodów do pokonania mieli 4 lub 2 2,5-kilometrowe pętlę wokół stadionu w Potęgowie. Mimo, że trasa nie należała do najłatwiejszych a upalna pogoda bardziej sprzyjała spacerom niż sportowej rywalizacji, zawodnicy dostarczyli licznie zgromadzonej publiczności mnóstwa emocji. Na dystansie 10 km walka o złoto rozegrała pomiędzy Tomaszem Wojtowiczem, mistrzem i wicemistrzem świata na 5 km a Andrzejem Dziedziewiczem, mistrzem świata na 10 km. Ostatecznie zwyciężył Tomasz Wojtowicz, który swoją mistrzowską formę potwierdził startem tego samego dnia na 5 km, w którym również nie dał szans rywalom.

- To była bardzo trudna trasa. Nie spodziewałem się, że będzie tak grząsko i miękko

- mówił na mecie Tomasz Wojtowicz.

- Na starcie stanął absolutny top, śmietanka światowego nordic walking. Było naprawdę się z kim ścigać. Jestem zadowolony z wyniku, ale z osiągniętego czasu-nie.

Wśród mężczyzn całe podium opanowali zawodnicy KS Victorii Potęgowo: mistrzem Polski został Tomasz Wojtowicz, drugi był Andrzej Dziedziewicz a trzeci Tomasz Marczak, mistrz świata na 5 km ze Szklarskiej Poręby. Niezwykle emocjonujący finisz rozegrał się wśród Pań na dystansie 10 km. Do ostatnich metrów Agnieszka Sosnowska z Victorii Potęgowo odpierała atak Elżbiety Wojciechowskiej (Polifarb Team GWE). Ostatecznie zwyciężyła Agnieszka Sosnowska za nią była Wojciechowska a trzecia Zuzanna Bielecka.
Na dystansie 5 km wśród mężczyzn zwyciężył wspomniany Tomasz Wójtowicz, za którym finiszował przed Adamam Kuźmiczem. Trzeci był Piotr Wetoszka.
Wśród Pań wysoka formę potwierdziła mistrzyni świata Erwina Wilusz (Victoria Potęgowo) która pokonała metę przed Zuzanną Bielecką i Andżeliką Ludwiczak.
Zwycięzcy objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej Enea Polish Cup i otrzymali koszulki liderów.
Zawody w Potęgowie zaowocowały kolejnymi powołaniami do kadry narodowej, która obecnie liczy 20 zawodników: Nominacje do kadry otrzymali Erwina Wilusz, Adam Kuźmicz, Andrzej Dziedziewicz i Agnieszka Sosnowska.
Nagrody trafiły także do zwycięzców poszczególnych grup wiekowych, a także w rywalizacji drużynowej.

Potęgowo chce zorganizować Puchar Polski

Kolejna impreza z cyklu Enea Polish Cup, na które składa się cykl sześciu zawodów zostanie zorganizowana w Polanicy- Zdroju 2 lipca. Następnie zawodnicy pojadą do Wągrowca, Latoszyna, Wasilkowa i Kolbuszowej, gdzie 30 września zakończą cykl Enea Polish Cup.
Na ręce Dawida Litwina, wójta gminy Potęgowo i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Potęgowie, Arkadiusz Kozak, prezes Polskiego Zrzeszenia nordic walking wręczył pamiątkowe grawertony w ramach podziękowania za wsparcie w organizacji zawodów. Wójt, który również wziął udział w zawodach i pokonał 5 km trasę zapowiedział, że postara się, żeby nie była to ostatnia wizyta światowej czołówki nordic walking w Potęgowie.

- Wiemy już dziś, że będziemy chcieli w przyszłym roku zawody Pucharu Polski nordic walking w Potęgowie. Od was zależy czy będzie chcieli tu przyjechać. Cieszę się że jesteście!