Znowu polała się krew - aż 60 osób pojawiło się na mobilnym poborze zorganizowanym przez Kaszubski Klub HDK w Połchowie | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Na mobilnym poborze krwi w Połchowie zorganizowanym przez prezesa Kaszubskiego Klubu HDK Marcina Sikorę stawiło się aż 60 osób, z czego 47 udało się zarejestrować.

Prezes Kaszubskiego Klubu HDK PCK Marcin Sikora zorganizował kolejny, mobilny pobór krwi w Połchowie. 14 września 2019 (sobota) przy połchowskim domu kultury stanął autokar, w którym 47 osób zarejestrowało się do poboru krwi.
- Większość oddała krew za co bardzo dziękuję. Również duże podziękowania dla pielęgniarek i rejestratorki za szybką, profesjonalną obsługę, oraz dla pań: Małgorzata Sikora, Magdalena Szopińska i Iwona Piepke za pomoc w obsłudze. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców i wolontariuszy - Marcin Sikora wyraził swoją wdzięczność za udział i pomoc.

Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Takiego leku nie da się wyprodukować, a podawany jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, a oddanie krwi jest bezcenne - może uratować czyjeś życie.

Jeżeli jest się w wieku 18 do 60 lat, czuje się zdrowym, waży się nie mniej niż 50 kg, nie ma przyczyn powodujących dyskwalifikację czasową lub stałą i pragnie się pomóc drugiemu człowiekowi, to można śmiało przystąpić do akcji oddania krwi w punktach mobilnym w całym powiecie puckim lub w punkach stałych, jak np. Wejherowo.

By dobrze przygotować się do oddania krwi, należy zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek, wypić ok. 1 litra wody, zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłosić się do rejestracji w wybranym przez siebie punkcie pobrań.

Dyskwalifikacja czasowa:

- Zażywanie aspiryny lub innych leków z kwasem acetylosalicylowym – 5 dni od ostatniego zażycia.
- Szczepienia - czas uzależniony od rodzaju podjętej szczepionki ale szczepionka WZW typ B - 7 dni, a szczepionka WZW typ A, - 48 godzin (jeżeli nie było ekspozycji na zakażenie).
- 7 dni po usunięciu zęba, leczeniu kanałowym, 24 godziny po leczeniu zęba, wypełnieniu oraz wizycie u higienistki stomatologicznej.
- Grypa, infekcje grypopodobne, gorączka powyżej 380C, zażywanie antybiotyku - 2 tygodnie od zakończenia leczenia.
- Pobyt w krajach, w których istnieje możliwość zakażenia wirusem Zachodniego Nilu - 28 dni.
- Po wykonaniu tatuażu, kolczykowania – 4 miesiące dyskwalifikacji.
- Zabieg operacyjny, badanie endoskopowe, gastroskopia, endoskopia, artroskopia - dyskwalifikacja na okres 6 miesięcy.
- W okresie ciąży, karmienia i 6 miesięcy po porodzie nie możesz oddawać krwi.
- Pobyt w zakładzie karnym, domu poprawczym, areszcie - 6 miesięcy po opuszczeniu.
- Okres odczulania w alergii.
- Pobyt w krajach o wysokiej zachorowalności na AIDS - 6 miesięcy od powrotu.
- 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników.
- Bliski kontakt (zwłaszcza w warunkach domowych) z chorym na WZW typ B dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy.
- Pobyt w krajach, w których istnieje ryzyko zarażenia malarią - 12 miesięcy.
- Leki – w zależności od rodzaju leku i schorzenia.
- Okres miesiączki i 3 dni po zakończeniu.
- Ryzykowne zachowania – kontakty seksualne z osobami z grup ryzyko.

Na stałe dyskwalifikują:

- Choroby zakaźne: żółtaczka zakaźna (WZW B, WZWC ), a także przebycie w przeszłości żółtaczki o niejasnej przyczynie,HTLV, malaria, babeszjoza, leiszmanioza, gorączka Chagasa (Trypanosoma cruzi),ozena, promienica, tularemia,Kala Azar (leiszmanioza trzewna),przewlekła postać gorączki Q, kiła. ( sprawdź występowanie w zakładce Pobyt poza terenem Polski), gąbczaste zwyrodnienie mózgu – TSE (np. Choroba Creutzfelda-Jakoba.
- Doraźne choroby: układu krążenia (np. wady serca, niewydolność krążenia, choroba wieńcowa, znacznego stopnia miażdżyca, stan po zawale mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca), układu nerwowego (np. padaczka, choroby psychiczne), układu pokarmowego, układu oddechowego (np. astma), układu moczowo-płciowego i nerek, układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca), choroby tarczycy, choroby metaboliczne, choroby krwi i układu krwiotwórczego, choroby skóry (np. łuszczyca, sclerodermia), choroby układowe (np. kolagenozy), nowotwory złośliwe.
- Alkoholizm i lekomania.
- Nosicielstwo wirusa HIV oraz zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS).
- Przebycie przeszczepu rogówki, opony twardej, leczenie preparatami uzyskanymi z ludzkich przysadek (hormonem wzrostu), leczenie bezpłodności w latach 1965-1985 zastrzykami hormonów.
- Przebywanie o okresie od 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 m-cy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, transfuzje krwi lub jej składników wykonane na terenie Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii po 01.01.1980 r.
- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychotropowych.
- Każdy przypadek stosowania domięśniowo lub dożylnie leków, które nie zostały przepisane przez lekarza.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie