Żółta strefa w powiecie puckim: nowe obostrzenia od soboty (10.10.2020). Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Ministerstwo Zdrowia
Koronawirus w powiecie puckim. Żółta strefa: nowe obostrzenia i zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Co to oznacza dla mieszkańców ziemi puckiej? Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w wolnej przestrzeni w strefach żółtej i czerwonej od soboty, 10 października 2020.

- W strefie czerwonej obowiązywać będzie ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22:00 - informuje Minister Zdrowia. - Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy.

Ministerstwo Zdrowia planuje wysyłać SMS-y w piątki po południu do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej.

Powiat pucki w żółtej strefie. Nowe obostrzenia i zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.

We wtorek, 6 października 2020, Minister Zdrowia omówił nowe zasady przeciwdziałania koronawirusowi podczas konferencji prasowej.

- Staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane - mówił Adam Niedzielski. - W obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki jest jedną z norm współżycia społecznego.

Minister Zdrowia zaznaczył, że wiele osób nie stosuje się do obostrzeń, dlatego też ministerstwo we współpracy z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

- Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek - powiedział minister Adam Niedzielski. - Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane.

- Tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju - poinformował Komendant Główny Policji. - Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.

Antymaseczkowcy nie wymigają się tak łatwo od zakrywania ust i nosa, bo od soboty (10 października 2020) trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym zwalniające z tego obowiązku dolegliwości bądź dysfunkcje.

- Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić, jako funkcjonariusze, do obowiązku zasłaniania ust i nosa - zapewnił szef policji.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk wyjaśnił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Nowy zakaz udostępniania lokali do imprez.

- Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu - tłumaczy resort zdrowia. - Kolejny przepis zaostrzający obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju dotyczy wprowadzenia limitu osób zgromadzeń do 150 oraz minimalnej odległość między zgromadzeniami co najmniej 100 metrów.

Nowe obostrzenia w strefach zielonej, żółtej i czerwonej

Od soboty (1- października 2020) zaczyna obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach: zielonej, żółtej i czerwonej. Obowiązywać będą inne limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych.

– W strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób - tłumaczą w Ministerstwie Zdrowia. - Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.

Powiat pucki w żółtej strefie od 3 pżadziernika 2020 do odwołania

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 września 2020 r., na terenie Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się obszary kategoryzowane do tzw. czerwonych i żółtych stref. Na Pomorzu w czerwonej strefie, czyli tej, w której występuje najwięcej obostrzeń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, znajduje się powiat kartuski i miasto Sopot.

W żółtej strefie na Pomorzu znalazły się powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto Gdańsk, miasto Gdynia, pucki, słupski i wejherowski.

- Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 października 2020 r. - informował premier Morawiecki.

Koronawirus w powiecie puckim. Raport: środa, 7 października...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie