Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna na niebie nad powiatem puckim: niecodzienne zjawisko zachwyciło tych, którzy mieli szczęście ją zobaczyć | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Andrzej Wodejszo Fotografia
Niecodzienne i urzekające zjawisko miało miejsce na niebie nad powiatem puckim w nocy z 14 na 15 stycznia 2022 r. Zorza polarna urzekła szczęśliwców, którzy ją widzieli z najróżniejszych zakątków ziemi puckiej. Dopatrzeć się można było całej gamy mieniących się kolorów: od białych, żółtych, poprzez niebieskie, zielone, różowe, fioletowe.

Zorza polarna widoczna była w powiecie puckim w nocy z 14 (piątek) na 15 (sobota) stycznia 2022 r. Zdjęcia, które prezentujemy w naszej galerii, zostały wykonane przez Andrzeja Wodejszo w Kuźnicy na Półwyspie Helskim.

Z fotograficznym wyzwaniem i polowaniem zmierzyła się też Barbara Drwal z gminy Kosakowo, która zorzę fotografowała z Pogórza.

- Mieszkałam 16 lat w Szwecji i tak wyraźnej zorzy widocznej gołym okiem nie miałam szczęścia tam widzieć, dopiero tutaj! - dzieli się swoimi wrażeniami mieszkanka gminy Kosakowo.

Zorza polarna na niebie nad powiatem puckim: niecodzienne zj...

Zorza polarna zazwyczaj kojarzy się z daleką północą Skandynawii, a zauważenie jej z Polski potrafi zaskoczyć. Jednak, jak tłumaczy Pomorski Alarm Pogodowy, zjawisko to nie jest niczym dziwnym, choć występuje rzadko: może raz, dwa razy w roku zdarzą się warunki atmosferyczne, które pozwolą ją nam zobaczyć.

- Choć samo złapanie zorzy w Polsce jest trudne, to nawet jak się uda ją już uchwycić, kończy się to zwykle doszukiwaniem na wyświetlaczu naszego aparatu niskiej łuny nad północnym horyzontem, lub poprawianiem ustawień, żeby było ją w jakiś sposób lepiej widać - tłumaczą w Pomorskim Alarmie Pogodowym. - Warunki, jakie wystąpiły minionej nocy, określiłbym jako "ekstremalnie dobre", a sama zorza była widoczna w znacznie niższych szerokościach, stąd na północy Polski mogliśmy doznać wręcz skandynawskiego spektaklu.

Według opinii specjalistów, takie warunki mogą nie powtórzyć się przez najbliższe kilka lat, gdyż do obserwacji zorzy, poza czystymi "parametrami zorzowymi" potrzebne jest też bezchmurne niebo, a to rzadko zdarza się w zimie.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto