Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrzut ścieków do wód Zatoki Puckiej w Juracie? Badamy ten przypadek.

Łukasz Bartkowiak
Łukasz Bartkowiak
Redakcja puck.naszemiasto.pl otrzymała informację o zrzucie ścieków w Juracie (gmina Jastarnia) do wód Zatoki Puckiej.

W sobotę, 19.01.19., ok. godz. 12:00, zaobserwowano „zrzut ścieków” do wód zatoki w Juracie. Miał temu towarzyszyć – ogromny fetor w całej okolicy - odchodów itp. - a woda przy wylocie z rury była czarna, przy brzegu była jakby czarna maź. – Wylot rury znajdował się na bulwarze od strony Zatoki Puckiej, powyżej znajdował się plastikowy zbiornik oraz węże z inwestycji budowlanej. Instalacja miała swój początek na działce inwestycji deweloperskiej firmy, znajdującej się przy ul. Mestwina. – Tego dnia odprowadzano nie tylko wodę, ale coś czarnego i śmierdzącego. – informująca nas o tym przypadku osoba, zwróciła uwagę, że fetor odczuwalny był w okolicy pomimo wiatru. Poinformowano też odpowiednie organy.

Urząd Morski w Gdyni

Od rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdaleny Kierzkowskiej, uzyskaliśmy informacje, że w poniedziałek, 21.01.br. ok. godz. 15.00, pracownik Urzędu Morskiego w Gdyni przeprowadził wizję lokalną. Stwierdzono zrzut wody na wysokości ulicy Mestwina, od wschodniej strony mola w Juracie. W rozmowie z kierownikiem budowy pracownik UM w Gdyni, uzyskał informację, że jest to zrzut wód gruntowych. Przedłożona została również kopia opinii, co do możliwości zrzutu wody gruntowej, uzyskana od Urzędu Morskiego w Gdyni. Na miejscu nie stwierdzono, aby oprócz wód gruntowych z placu budowy wypompowywane były ścieki do zatoki Puckiej. Nieprzyjemny zapach wydobywający się podczas zrzutu wody wynika z rozkładu substancji biologicznych. Z wydaną przez Urząd Morski w Gdyni opinią, zezwalającą na zrzut wody firmie Doraco Nieruchomości SP. z. o. o., zapoznaliśmy się i jest ona dołączona do zbioru fotografii tego artykułu.

Nadmorski Par Krajobrazowy

– Monitorujemy sytuację, zrobiliśmy dokumentację fotograficzną oraz wysłaliśmy maila do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, chcąc się dowiedzieć, czy wszystkie potrzebne pozwolenia zostały uzyskane. Dostaliśmy też informację, że we wtorek, 22.01.19., Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, był na miejscu i pobierał próbki. Będziemy się zwracać do WIOŚ o wyniki tych analiz. – Nadmorski Park Krajobrazowy nie nakłada kar i nie ma narzędzi prawnych, którymi mógłby się posłużyć w takiej sytuacji, wyjaśniała Julia Kończak, specjalista do spraw ochrony środowiska. – Możemy tylko monitorować i zgłaszać takie sprawy do odpowiednich organów.

Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Radosław Rzepicki, poinformował nas, że we wtorek, 22.01.19., inspektor WIOŚ w Gdańsku, wraz z analitykiem Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Gdańsku, dokonali oględzin rzeczonego terenu, w trakcie których pobrano próbki wody z wykopu.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pucku

Inspektorat otrzymał wiadomość drogą mailową i nie została jeszcze do nikogo przypisana (informacja z dn. 24.01.19) – Jako urząd , dla nas ścieżką jest albo ePUAP, gdzie jest podpis elektroniczny lub korespondencja listowna – wyjaśniła stażystka Karolina Kuśp.

112

Sprawa została zgłoszona także na numer alarmowy 112. Jak podawał nasz informator – Pani w dyspozytorni powiedziała, że przed podjęciem interwencji musi to skonsultować z Komisariatem w Pucku. – Rozmawialiśmy z sierż. Ewą Bresińską, i zapytaliśmy o to, czy taka konsultacja lub zgłoszenie miało miejsce. Rzecznik odpowiedziała, że nie ma na ten temat informacji.

Wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku niebawem

Beata Cieślik, Rzecznik prasowy WIOŚ w Gdańsku, z pewną dozą ostrożności, mówiła, że wyniki badań próbek pobranych przez Inspektorat, mogą być dostępne w piątek, 25.01.19. lub w poniedziałek, 28.01.19. Z uwagi na wyniki tych badań do sprawy jeszcze wrócimy. Nie uzyskaliśmy też jeszcze komentarza firmy z której posesji wodę odprowadzano.

[28.01.19] WIOŚ nie otrzymał jeszcze pełnych wyników badań, według rzecznik Beaty Cieślik uzyskamy je dopiero w następnym tygodniu. Firma Doraco już skomentowała sprawę, informuje, że WIOŚ nie wykryła żadnych uchybień "do dnia dzisiejszego". Oczywiście puck.naszemiasto.pl czeka na wyniki badań w tej sprawie. Artur Bartołd Dyrektor ds. Inwestycji, w firmie Doraco, powołuje się na decyzję - administracyjną wydaną przez Urząd Morski w Gdyni wydaną dla przedmiotowej Inwestycji. - wystosował również krótkie oświadczenie: - Jednocześnie informuję, że owa ciecz to wody gruntowe naturalnie występujące w tym rejonie, a ich zrzut do zatoki jest naturalnym postępowaniem przy robotach budowlanych i tego rodzaju technologii ich wykonywania.

Zobacz także video, jak edukują na temat ekologii w Kołobrzegu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto