Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina i miasto Puck dla Ukrainy: radosny festyn zwieńczeniem serii obiadów przygotowywanych przez KGW z gminy Puck | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Piotr Niemkiewicz, Regina Kwidzińska
Radosny festyn zwieńczeniem miesięcznej pomocy i integracji miasta i gminy Puck z uchodźcami z Ukrainy. W czwartek, 12 maja 2022 r. na terenie MOKSiRu w Pucku nie brakowało dobrej zabawy, atrakcji dla najmłodszych oraz pysznego jedzenia zasponsorowanego przez UG Puck i przygotowanego przez pracowite panie z KGW Łebcz.

W kwietniu i maju na terenie MOKSiR w Pucku miały miejsce wyjątkowe akcje: integracja mieszkańców ziemi puckiej z nowoprzybyłymi tutaj obywatelami Ukrainy, przy wspólnym posiłku akcentującym polskie smaki, ale nie tylko.

Całość zakończyła akcja: posiłek i festyn dla Ukraińców.

- Dzisiejszy festyn jest zwieńczeniem dłuższej akcji. Cieszymy się, że mogliśmy dać, wspólnie z miastem Puck i z MOKSiRem, chociaż trochę radości tym ludziom, którzy ucierpieli i cierpią z tego powodu, że nie mogą być u siebie w domu - mówi wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. - Wszyscy wiemy, że najlepiej jest w domu, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, ale cieszymy się, że jest zainteresowanie, że ludzie korzystają z tego i są wdzięczni za tak smacznie przygotowane jedzenie.

Z darów wychodzących spod skrzydeł lokalnych kół gospodyń wiejskich w gminie Puck korzystało około 200-300 uchodźców z Ukrainy zamieszkujących zarówno miasto Puck jak i gminę Puck.

KGW z gminy Puck najliczniej odpowiedziały na ten apel przy współpracy ze Związkiem Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście i Piotrem Hałuszczakiem - prezesem Wojewódzkiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, gmina Puck z wójtem Tadeuszem Puszkarczukiem, MOKSiR Puck z dyrektorem Januszem Klimczukiem, strażakami z OSP Łebcz z prezesem Grzegorzem Nowickim.

- Osobne podziękowania należą się koleżankom z kół gospodyń wiejskich, które najbardziej otworzyły swoje serca i przygotowały smaczne poczęstunki dla ludzi z Ukrainy - podkreśla Regina Kwidzińska, przewodnicząca Rady Gminnej KGW w Pucku. - Radość i wdzięczność tych, których nakarmiłyśmy, była wielka. Przerosła nasze oczekiwania!

Do Pucka, według harmonogramu przyjeżdżały poszczególne koła, by na miejscu przygotowywać darmowe posiłki dla Ukraińców przebywających nad Zatoką Pucką. Tu swój czas i siły poświęciły KGW:

  • KGW Darzlubie - przewodnicząca Danuta Funk
  • KGW Mieroszyno - przewodnicząca Maria Kepke
  • KGW Łebcz - przewodnicząca Barbara Wyszecka
  • KGW Strzelno - przewodnicząca Małgorzata Białk
  • KGW Werblinia - przewodnicząca Beata Franz-Makówka
  • KGW Władysławowo - przewodnicząca Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk.

- Przez około miesiąc panie z kół gospodyń wiejskich w gminie Puck przyjeżdżały średnio dwa razy w tygodniu i przygotowywały lokalne produkty, swojskie obiady, które pokazały nasz sposób jedzenia, nasze smaki kaszubskie, z naszego regionu. Choć była też próba barszczu ukraińskiego po polsku, więc były akcenty zbliżone również do smaków ukraińskich - mówi dyrektor Janusz Klimczuk. - My, jako MOKSiR Puck, udostępniliśmy gminie Puck nasze pole biwakowe, żeby było miejsce, oraz zaplecze socjalne, gdzie są toalety, są stoły, gdzie na spokojnie i bez problemu można spożyć posiłek, zapoznać się ze smakami kuchni polskiej i zintegrować z innymi.

ZOBACZ TEŻ: Pomorze. Koniec darmowych przejazdów pociągiem dla obywateli Ukrainy. Zmiany od 2 czerwca

Darmowe ciepłe posiłki były serwowane przez KGW z gminy Puck i Władysławowa przez ok. miesiąc.

- To jest bardzo ważny element integrujący całe społeczeństwo, wszystkich obywateli Ukrainy, którzy na co dzień mieszkają albo na terenie miasta, albo też na terenie gminy Puck, często są zakwaterowani w różnych miejscach, a tutaj mogli się też spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami, informacjami - mówi sekretarz miasta Puck Agnieszka Siebert. - A ciepły posiłek jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, niejednokrotnie słyszeliśmy pytania o to, gdzie i kiedy można skonsumować to ciepłe jedzenie, gdyż ci, którzy oferują zakwaterowanie, nie zawsze są w stanie zabezpieczyć codzienny, ciepły posiłek.

Festyn na Starym Rynku w Pucku "My z Wami". Pucczanie poznaw...

Renata Kwidzińska opowiada o wielu ciepłych gestach pań z małymi dziećmi, czy też wzruszających momentach, gdy kucharkom do oczu cisnęły się łzy.

- Goście z Ukrainy, trzymając nas mocno za rękę, mówili, że gościnność kobiet z kół gospodyń na zawsze pozostanie w ich pamięci - mówi szefowa KGW w powiecie puckim. - Dlatego dziękuję wszystkim paniom z naszych KGW za okazane serce i życzę zdrowia, radości oraz spokoju.

Finał akcji posiłków dla Ukraińców w powiecie puckim na gościnnym terenie MOKSiR Puck, wspólnymi siłami zorganizowały panie z KGW Łebcz, OSP Łebcz i MDP Łebcz. Tę część przedsięwzięcia sfinansowano z pieniędzy Urzędu Gminy Puck.

- Swoją część dołożyli także sponsorzy: pan Przemek z TAXI Zuch orz firma Dariusza Płoskonki - wylicza Grzegorz Nowicki, sołtys Łebcza. - Nasi strażacy poświęcili swój czas, by gospodyniom pomóc np. przy drobnych pracach kuchennych, ale też podczas zabaw zorganizowanych dla małych uchodźców.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto