Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowa apteczka. Lista leków i środków opatrunkowych, które powinny znajdować się w każdym domu

Redakcja Strony Zdrowia
Redakcja Strony Zdrowia
Domowa apteczka powinna zawierać podstawowe leki i środki opatrunkowe. Trzeba je odpowiednio dobrać, by znalazły zastosowanie w niemal każdej sytuacji. Nie ma jednak co przesadzać z ilością leków. Zawartość domowej apteczki powinniśmy regularnie sprawdzać i wyrzucać to, co jest przeterminowane. Sprawdź, jakie leki na przeziębieni i inne dolegliwości oraz środki opatrunkowe powinny znaleźć się w każdym domu.
Domowa apteczka powinna zawierać podstawowe leki i środki opatrunkowe. Trzeba je odpowiednio dobrać, by znalazły zastosowanie w niemal każdej sytuacji. Nie ma jednak co przesadzać z ilością leków. Zawartość domowej apteczki powinniśmy regularnie sprawdzać i wyrzucać to, co jest przeterminowane. Sprawdź, jakie leki na przeziębieni i inne dolegliwości oraz środki opatrunkowe powinny znaleźć się w każdym domu. CC0
Domowa apteczka powinna zawierać podstawowe leki i środki opatrunkowe. Trzeba je odpowiednio dobrać, by znalazły zastosowanie w niemal każdej sytuacji. Nie ma jednak co przesadzać z ilością leków. Zawartość domowej apteczki powinniśmy regularnie sprawdzać i wyrzucać to, co jest przeterminowane. Sprawdź, jakie leki na przeziębieni i inne dolegliwości oraz środki opatrunkowe powinny znaleźć się w każdym domu.

Leki na przeziębienie

Nie z każdym objawem przeziębienia biegniemy od razu do lekarza. Czasem wystarczy zażyć na noc odpowiedni lek i rano budzimy się zupełnie zdrowi. Dlatego warto trzymać w apteczce niewielkie ilości podstawowych leków na przeziębienie o szerokim zastosowaniu.

Najlepiej, jeśli będą to leki, które może przyjąć każdy z domowników - pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wiek (np. paracetamol można podawać dzieciom), ale również ewentualne występujące wcześniej reakcje alergiczne.

Podstawowe leki na przeziębienie w domowej apteczce:

  • paracetamol
  • aspiryna
  • tabletki do ssania
  • syrop na kaszel suchy i mokry
  • sól morska lub inne krople do nosa
  • witaminy C, D

Obowiązkowo w apteczce powinniśmy również posiadać termometr, a najlepiej także ciśnieniomierz.

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, warto skonsultować się z lekarzem. Do tego czasu nie powinniśmy wychodzić z domu, aby nie narażać innych na zarażenie ani siebie na pogłębienie objawów.

Dobry termometr to podstawa diagnozy

Materiały promocyjne partnera

Leki na inne dolegliwości

Oprócz klasycznego przeziębienia dopaść nas niestety mogą inne dolegliwości, które można w pierwszym etapie próbować leczyć bez pomocy lekarza.

Przydatne leki w domowej apteczce:

  • leki przeciwbólowe (np. ibuprofen)
  • leki przeciwbiegunkowe (np. węgiel)
  • elektrolity
  • leki przeciwalergiczne o szybkim działaniu
  • wapń w rozpuszczalnych pastylkach na alergię
  • plastry lub maść rozgrzewająca

Może być tak, że zawartość domowej apteczki nas nie wyleczy. Wszelkie dolegliwości utrzymujące się dłużej niż 2-3 dni powinniśmy skonsultować z lekarzem. Może przepisać silniejsze leki lub zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyn dolegliwości.

Sprawdź, czym warto uzupełnić apteczkę

Środki opatrunkowe i akcesoria

Bardzo ważną częścią domowej apteczki są wszelkie środki opatrunkowe i odkażające. Rodzice małych dzieci na pewno mają sporo plastrów pod ręką, ale wiele osób zapomina regularnie uzupełniać apteczkę czy sprawdzać daty ważności rzadko używanych preparatów.

Środki opatrunkowe do domowej apteczki:

  • gazy jałowe w różnych rozmiarach
  • bandaże do zamocowania gazy
  • plastry bez opatrunku
  • plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach
  • środek odkażający do przemycia rany (np. woda utleniona)

Gdzie trzymać w domu apteczkę?
Zarówno leki, jak i środki opatrunkowe, powinny być przechowywane w temperaturze do 25 stopni Celsjusza w suchym i zacienionym miejscu. Powinno to być miejsce łatwo dostępne dla każdego z domowników. Wilgotna łazienka nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię, to zdaleka od kuchenki czy piekarnika, które emitują ciepło. Jeśli dzieci są małe, wybieramy miejsce, gdzie nie sięgną.

Trzeba również pamiętać o regularnym sprawdzaniu zawartości apteczki - przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić daty ważności wszystkich produktów. W końcu mogą nam być kiedyś potrzebne.

Czy masz w domu sprawny ciśnieniomierz?

Materiały promocyjne partnera
Okazje

Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach i sieciówkach.

Wybrane kupony rabatowe:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowa apteczka. Lista leków i środków opatrunkowych, które powinny znajdować się w każdym domu - Strona Zdrowia

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto