Eksplozja ładunku wybuchowego w Kosakowie: ciężko ranny 20-latek trafił do szpitala | ZDJĘCIA, NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
W czwartek, 11 czerwca 2020 w Kosakowie przy ul. Złote Piaski doszło do budzących grozę chwil: młody mężczyzna sam próbował stworzyć ładunek wybuchowy, gdy ten eksplodował. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z Pucka, Kosakowa i Gdyni, a także medycy i policja powiatu puckiego.

Zgłoszenie z prośbą o ratunek dla 20-letniego mieszkańca gminy Kosakowo wpłynęło 2 minuty po godz. 12 w południe. Na teren pustostanu w Kosakowie, w którym doszło do wybuchu samorobotnego ładunku, przyjechały służby ratunkowe z dwóch powiatów: puckiego i gdyńskiego.

- Otrzymaliśmy wezwanie z informacją, iż 20-letni mężczyzna, który próbował skonstruować ładunek wybuchowy, został ciężko ranny - mówi mł. kpt. Krzysztof Minga, oficer prasowy KP PSP w Pucku. - Na miejscu pracował zastęp z JRG Puck, OSP Kosakowo, trzy zastępy z JRG Gdynia oraz zastęp z JRG Rumia, a także załoga pogotowia i policja.

Wstępnie wiadomo, że mieszkaniec gminy Kosakowo odniósł poważne rany brzucha i klatki piersiowej. Akcja ratownicza była utrudniona i wymagała koordynacji wielu służb, gdyż 20-latek na miejsce ćwiczenia budowy samorobotnego ładunku wybuchowego wybrał dach pustostanu. Rannego mężczyznę trzeba było najpierw zdjąć z dachu, zanim karetka mogła zabrać go do szpitala.

Mężczyzna miał umieścić miksturę zawierającą m.in. saletrę w puszcze. Nie wiadomo jeszcze, czy wybuchła ona przedwcześnie, czy mężczyzna po podpaleniu zawartości nie odrzucił jej wystarczająco szybko i daleko.

Z jakich składników składała się wybuchowa mikstura? Jak doszło do wybuchu? Jakie plany miał ranny mężczyzna? M.in. na te pytania mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku szukają odpowiedzi.

- Na skutek wybuchu 20-letni mieszkaniec gminy Kosakowo doznał urazu brzucha i został przewieziony do szpitala - mówi podkom. Monika Bradtke, naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Pucku. - Obecnie trwają prace dochodzeniowe funkcjonariusza z pionu kryminalistyki oraz technika kryminalistyki z KPP w Pucku oraz z KWP w Gdańsku.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Dodaj ogłoszenie