MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografie sprzed lat - z historii 1 Batalionu Morskiego

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Letnicy wypoczywający na Wybrzeżu podziwiający wodnosamolot
Latham 43 HB3 nr boczny 34, lata 30. XX w., zbiory Muzeum Ziemi Puckiej
Letnicy wypoczywający na Wybrzeżu podziwiający wodnosamolot Latham 43 HB3 nr boczny 34, lata 30. XX w., zbiory Muzeum Ziemi Puckiej Ze zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej
W 2023 roku do zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej trafiły cenne, nieznane dotąd fotografie, dotyczące 1 Batalionu Morskiego, który związany jest z historią zaślubin Polski z morzem i obecnością generała Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku.

To była jednostka, która przybyła do Pucka przed zaślubinami, aby przygotować dawną bazę niemieckiego lotnictwa do przejęcia przez wojsko polskie terenu pod przyszłą bazę polskiego lotnictwa morskiego - opowiada Joanna Grochowska, kierownik działu etnograficznego w Muzeum Ziemi Puckiej. - Składała się ona z marynarzy. Były to cztery kompanie liniowe. Batalion został sformułowany 4 kwietnia 1919 roku w Modlinie. Jego dowódcą był kapitan marynarki Konstanty Jacynicz. Żołnierze podlegali pod marynarkę wojenną.

W połowie stycznia batalion w ramach Frontu Pomorskiego, pod dowództwem generała Hallera, został wysłani na północ, aby przyjmować kolejne miejscowości z rąk niemieckich. Na tej trasie na końcu znalazł się Puck. (...) wojsko niemieckie opuszczając Pomorze w lutym 1920 roku, pozostawiły w Pucku tylko lotnisko oraz hangary, ale praktycznie bez płatowców, które wysłano do Niemiec lub Gdańska.

Poświęcenie bandery

- Żołnierze przyjechali wcześniej i podczas uroczystości zaślubin poświęcili banderę marynarki wojennej - opowiada Joanna Grochowska. - Trzymał ją poczet sztandarowy, który tworzyło trzech mężczyzn: porucznik marynarki Eugeniusz Pławski, kapelan marynarki Kazimierz Wiśniewski i kapłan marynarz Florian Napierała. Po uroczystościach zaślubinowych 10 lutego marynarze 1 Batalionu Morskiego pozostali w mieście, ich zadaniem było zająć się poniemiecką bazą hydroplanów. Uporządkować ją, zagospodarować, sprawdzić stan posiadania. Następnie przygotować ten teren na potrzeby przyszłej jednostki polskiego lotnictwa morskiego, czyli Morskiego Dywizjonu Lotniczego, o którym opowiada książka „Polskie skrzydła nad Bałtykiem” (jej autorkami są Barbara Kos - Dąbrowska i Joanna Grochowska).

Na wojnie polsko-bolszewickiej

Kilka miesięcy później, w lipcu 1920 roku batalion rozformowano - część żołnierzy z tego batalionu walczyło w ramach pułku morskiego w wojnie polsko - bolszewickiej, a całą jednostkę ostatecznie rozwiązaną w dwudziestym pierwszym roku.

- Zdjęcia, które trafiły, do naszej kolekcji stały się częścią zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej, to cenne zabytki. Zostały nam przekazane nam przez wnuczkę Leona Cieślewicza, który był bosmanem w 1 Batalionie Morskim. Tutaj stacjonował i posiadał kilka fotografii, które w jakiś sposób nawiązują do naszego miasta i związane są z historią Morskiego Dywizjonu Lotniczego, z bazą lotnictwa morskiego. Zdjęcia w rodzinie były od zawsze, a ostatecznie pani zdecydowała się przekazać je do naszej kolekcji.
Na jednym z nich mamy grupę mężczyzn w mundurach wojskowych, z czapkami, na których otoku widać napis Marynarka Wojenna, a na przodzie jest polski orzełek. Jest też zdjęcie mężczyzn stojących przed nieznanymi nam jak na razie zabudowaniami, Dwie fotografie to fotografie pamiątkowe, portretowe. Jedno z nich, w owalu, datowane na 4 marca 1920 roku. Zostało przekazane być może kobiecie przez podporucznika, który napisał na odwrocie „Na pamiątkę pobytu w baonie morskim 4 marzec 1920 roku” A drugie o podobnej treści z datą 7 marca, tym razem 1920 roku skreślił J. Dyoniziak - marynarz z baonu.
Napisał „Na pamiątkę wspólnego pobytu w Pucku ofiaruję swą podobiznę”.

Zdjęć jest najwięcej

Zdjęcia, muzeum otrzymało 2023 roku, a w tym roku - 10 lutego, z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem pokazywało je zwiedzającym na wystawie czasowej pn. „Wyjątkowy zabytek”. W tym czasie można też było poczytać o nich na muzealnym facebooku, a na wystawie stałej znaleźć można fragment ekspozycji poświęcony Morskiemu Dywizjonowi Lotniczemu.

- Wśród liczących ponad 250 obiektów zbioru w naszym muzeum dotyczącym tego tematu, najliczniejszą grupę stanowią właśnie fotografie - opowiada Joanna Grochowska. - Są one wizualnym dokumentem infrastruktury lotniska, koszar, sprzętu latającego na czele z wodnopłatowcami.

Wiele fotografii ukazuje sceny z życia codziennego garnizonu, jak pamiątkowe grupowe zdjęcia marynarzy, fotografii z uroczystych obchodów świąt kościelnych, państwowych.

Nie brakuje też portretów pilotów z dedykacją. Zdjęć marynarzy z 1 Batalionu Morskiego mamy niewiele. Tym bardziej to cenny dar. Mamy nadzieję, ze w domowych archiwach zachowały się jeszcze jakieś inne, które kiedyś uzupełnią ten zbiór. Historia 1 Morskiego Batalionu w Pucki czeka jeszcze na swego odkrywcę.

Puck był bazą Marynarki Wojennej do 1926, bo portu w Gdyni jeszcze nie było. Oprócz okrętów marynarki wojennej w Pucku stacjonowały statki marynarki handlowej i kutry rybackie należące do okolicznych mieszkańców.

CZYTAJ TEŻ: Ogromny niewybuch z okresu II wojny światowej wydobyty na Pomorzu. W akcji żołnierze z 36 Patrolu Saperskiego z Rozewia!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotografie sprzed lat - z historii 1 Batalionu Morskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto