Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hel. Zimowa oferta "wojenna"

Krzysztof Miśdzioł
K.Miśdzioł
Podczas ferii nadarza się okazja, aby zwiedzić helskie fortyfikacje. I to taniej niż zwykle!

Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) w Helu zimą jest nieczynne, ale organizatorzy wpuszczają - po uprzednim umówieniu się - zorganizowane grupy. A więc m.in. młodzież mającą ferie. Z tej oferty już korzystają uczniowie z Półwyspu Helskiego, ale to świetna okazja dla wszystkich mieszkańców Pomorza, by zwiedzić odrestaurowany obiekt dawnej niemieckiej baterii Schleswig Holstein.

Działająca zaledwie od kilku lat placówka już zyskała sobie ogromną popularność, nie tylko wśród miłośników historii II wojny światowej i militariów. Imponujący kompleks bunkrów niegdyś był stanowiskiem największej lądowej armaty świata.

Zobacz jak młodzie mieszkańcy powiatu spędzają swoje ferie

Sam obiekt jest więc niezwykle ciekawy, a do tego jeszcze dochodzą zgromadzone tu eksponaty i wystawy tematyczne. Te ostatnie są związane m.in. z polską bohaterską obroną Helu w 1939 r., ale i z orężem wojennym, postaciami historycznymi i oczywiście z morzem. Można tu ciekawie spędzić kilka godzin.

Helskie muzeum i rozciągający się wokół niego skansen militarny warto teraz odwiedzić m.in. ze względu na niższe ceny wstępu. Teraz za bilet uczniowie zapłacą 5 zł od osoby (w okresie od kwietnia do października kosztuje on 7 zł).

Dla zainteresowanych opiekunów grup organizujących zajęcia feryjne podajemy kontakt telefoniczny do MOW - 697 88 85 83. Pod tym numerem można z dyrekcją muzeum ustalić termin zwiedzania placówki, w każdy dzień tygodnia.

Na co warto zwrócić uwagę, odwiedzając Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
* Największe działa świata
Wystawa dotycząca wielkich armat wojennych, w tym "bałtyckich dział Nawarony", czyli monstrualnej baterii niemieckiej 406 mm, która znajdowała się właśnie w obiekcie zajmowanym przez MOW.

* 32 dni obrony Helu
Wystawa dokumentująca walki w 1939 r. Hel był najdłużej broniącym się przed Niemcami polskim miastem. Jeden z dowódców, patron MOW kmdr Zbigniew Przybyszewski, ma osobną wystawę.

* Skansen broni morskiej
Na terenie rozciągającym się wokół budynku muzeum możemy z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć takie eksponaty jak prawdziwe torpedy, miny głębinowe czy działa Marynarki Wojennej.

* Ziemianka z kampanii wrześniowej
Odtworzona z najmniejszymi detalami żołnierska ziemianka, w której chronili się podczas niemieckiego ostrzału obrońcy półwyspu podczas wojny obronnej 1939 r.

* Granaty wczoraj i dziś
Największa w Polsce ekspozycja granatów. Najstarsze eksponaty pochodzą jeszcze z dziewiętnastego stulecia. Zgromadzono wiele pocisków używanych przez wojsko w czasie II wojny światowej.

* Wojna i medycyna
W jednym z pomieszczeń baterii Schleswig-Holstein odtworzono wojenne ambulatorium, w którym udzielano żołnierzom pomocy lekarskiej. Są tu liczne dawne przyrządy medyczne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Hel. Zimowa oferta "wojenna" - Puck Nasze Miasto

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto