Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe foki w Helu pojawią się w 2015 r. W fokarium spodziewają się trzech szczeniąt

P.
Nowe foki w Helu: szczenię Agaty
Nowe foki w Helu: szczenię Agaty P. Bednarek
Nowe foki w Helu pojawią się w lutym, marcu 2015. W helskim fokarium spodziewają się trzech szczeniąt, których ojcem jest Bubas. Nowe foki będą miały imiona na literę N. Błękitny Patrol WWF szukać będzie też dzikich focząt.

Nowe foki w Helu pojawić się mają w 2015 roku. W helskim fokarium potwierdzono, że trzy foki są w ciąży. Ojcem jest Bubas, który w helskim fokarium przebywa od 2005 roku.
- Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, foki urodzą się na przełomie lutego i marca - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

Ciąże to pewnik, bo zostały potwierdzone i udokumentowane. Pierwsze zdjęcia USG foczego potomstwa zostały wykonane dzięki aparatowi USG - sprzętowi zakupionemu przez WWF Polska w ramach projektu prowadzonego we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jeśli nowe foki w Helu rzeczywiście przyjdą na świat, nie zostaną zbyt długo w miejscu swoich narodzin.
- Trzy młode helskie foki po około trzech miesiącach spędzonych w fokarium i po specjalnym treningu, przygotowującym do życia w naturze, zostaną wypuszczone do Bałtyku – dodaje Pietrasik.

ZOBACZ TEŻ:

Nowi mieszkańcy helskiego fokarium pojawić się mają na przełomie lutego i marca 2015. Końcówka zimy to tradycyjny okres porodów u foki szarej, więc w tym czasie można spodziewać się także narodzin innych bałtyckich osobników.

Błękitny Patrol WWF Polska będzie miał wówczas sporo roboty. Ekolodzy i przyrodnicy nie kryją, że liczą na powodzenie w innym foczym projekcie.
- Wciąż też czekamy na pierwsze udokumentowane narodziny foki szarej w naturze, na polskim wybrzeżu Bałtyku - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Dotychczas dzięki działalność Błękitnego Patrolu WWF otrzymywaliśmy zgłoszenia o szczeniętach fok szarych obserwowanych przez nich w czasie inspekcji wybrzeża. Raporty i informacje uzyskane dzięki terenowej działalności wolontariuszy wskazują na obecność na naszym wybrzeżu młodych, a nawet bardzo młodych osobników w szczenięcym futrze.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Końcówka lutego i początek marca to szczególnie intensywny czas w działalności Błękitnego Patrolu WWF. To wtedy do Patrolu docierają zgłoszenia o foczych szczeniętach, znajdowanych na plaży.
- Patrolowiczom udało się już uratować w ten sposób sześć fok szarych - podkreślają w WWF Polska.

Otrzymają imiona zaczynające się na literę „N”, bo tradycją stało się nazywanie helskich fok zgodnie z alfabetyczną kolejnością.

Każde z wypuszczonych z helskiego fokarium zwierząt zostanie wyposażone w specjalny nadajnik.
- Urządzenie to pozwoli śledzić ich wędrówki przez pierwsze około pół roku - informuje WWF Polska.

Wędrówki fok z poprzednich roczników można było śledzić na mapie, którą można znaleźć na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację foki żywej lub martwej należy niezwłocznie zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu, numer 601 889 940. Pamiętajmy też o tym, aby nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się Patrolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto