Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwa na "wnuczka", "policjanta", czy "funkcjonariusza CBŚ": jak nie dać się oszukać? | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Oszustwa na "wnuczka", "policjanta", czy "funkcjonariusza CBŚ": sposobów na wyłudzenia pieniędzy, najczęściej od osób starszych, jest już wiele, a przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody. Podszywają się pod osoby, które budzą w nas zaufanie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pucku ostrzegają i radzą jak nie paść ofiarą oszustwa.

Policjanci z puckiej komendy przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych, przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

- Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. W momencie, gdy osoby odmawiają przekazania odpowiedniej kwoty pieniędzy, oszuści informują, że swoim działaniem utrudniamy śledztwo i zostaną wobec nas wyciągnięte konsekwencje prawne i zostaniemy ukarani karą grzywny, bądź pozbawienia wolności.

Pamiętaj! Funkcjonariusz policji NIGDY nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY NIE ŻĄDA PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze.

- W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Puccy mundurowi mają też apel do młodszych osób:

  • Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.
  • Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.
  • Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
  • Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.
  • Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto