Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna ofiara metody "na policjanta": 72-letni mieszkaniec gminy Władysławowo stracił oszczędności życia | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Przestępcy działający metodą „na policjanta” wciąż oszukują i działają w powiecie puckim! Na początku listopada 2021 oszuści wyłudzili pieniądze od 72-letniej mieszkanki Pucka, niecałe dwa tygodnie później 72-letni mieszkaniec gminy Władysławowo padł ofiarą przestępców działających w podobnym schemacie.

O tym, co spotkało seniorkę z Pucka, pisaliśmy w artykule pt. 72-letnia pucczanka straciła oszczędności swojego życia: została oszukana metodą "na policjanta". Kobieta w chwili straciła oszczędności życia.

Podobny los spotkał jej rówieśnika z gminy Władysławowo, który w czwartek, 25 listopada 2021 otrzymał telefon wyłudzający pieniądze. Przestępcy użyli bardzo podobnej metody działania: na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który sprzedał mu bajkę o fałszywych banknotach, które natychmiast należy wymienić. Niestety, mężczyzna uwierzył i tym samym stracił 65 tys. zł!

Co gorsza, na terenie powiatu puckiego mogą mieć miejsce liczne, nieudane próby oszustw metodą "na policjanta" lub podobnych. O tym przekonały się mieszkanki Pucka w środę, 24 listopada 2021, kiedy to telefon innej seniorki z Pucka zadzwonił z próbą jej oszukania. Tylko dzięki czujności jej 45-letniej córki, która w porę interweniowała, do oszustwa nie doszło.

Funkcjonariusze puckiej policji proszą, aby każdorazowo tego typu, nawet nieudane próby, zgłaszać policjantom, ponieważ każda informacja może stać się pomocna przy ustaleniu sprawcy bądź sprawców tych przestępstw.

Mundurowi ostrzegają przed oszustami: funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku ostrzegają i jednocześnie apelują, zwłaszcza do młodszej części społeczeństwa, by uczulać seniorów i ostrzegać przed grasującymi w powiecie puckim oszustami.

- Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej kwoty pieniędzy - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Przestępcy modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie oprócz metody „na wnuczka” często wykorzystywaną przez nich formą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób, podając się za funkcjonariusza policji lub CBŚP.

Co zrobić w sytuacji, kiedy odbierzemy podejrzany telefon od "wnuczka" czy "policjanta"?

-Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy zatelefonuje do nas nieznana osoba i poda się za członka rodziny lub policjanta i prosić będzie o przekazanie pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ SIĘ, a następnie zadzwonić na numer alarmowy 112 i powiadomić o tym fakcie dyżurnego policji - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto