Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patrole według komputera

(mid)
Aspirant Daniel Smarzyński i sierżant sztabowy Tadeusz Wolski na policyjnych motorach. Fot. Janusz Nowicki
Aspirant Daniel Smarzyński i sierżant sztabowy Tadeusz Wolski na policyjnych motorach. Fot. Janusz Nowicki
POWIAT PUCKI. Komputerowa analiza zdarzeń drogowych pomaga policjantom w wyznaczeniu miejsc i czasu patroli. - Wszystkie zdarzenia na drogach powiatu puckiego wprowadzane są do komputera - wyjaśnia podkomisarz ...

POWIAT PUCKI. Komputerowa analiza zdarzeń drogowych pomaga policjantom w wyznaczeniu miejsc i czasu patroli.

- Wszystkie zdarzenia na drogach powiatu puckiego wprowadzane są do komputera - wyjaśnia podkomisarz Andrzej Bujas, szef sekcji ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku. - Wiemy dzięki temu, w jakie dni najczęściej popełniane są wykroczenia drogowe, w których godzinach, na jakich trasach. Wiemy także, jaki mają one charakter, czy to np. nadmierna prędkość, czy w danym miejscu większe niebezpieczeństwo grozi pieszym, czy też tutaj akurat częściej można spotkać nietrzeźwych kierujących. Mając takie dane, możemy dokonać odpowiedniej dyslokacji służb. Ten system się sprawdza.

Statystyki wykazują, że liczba wypadków drogowych i wykroczeń popełnianych na jezdniach powiatu puckiego utrzymuje się co roku na tym samym poziomie. Utrapieniem funkcjonariuszy sekcji ruchu drogowego, którzy swą siedzibę mają we władysławowskim komisariacie, jest jednak robota papierkowa. Obecnie muszą oni wypełnić formularze dotyczące trzystu zdarzeń na drodze, które miały miejsce tylko w 2001 r.

Zdaniem policjantów z drogówki, najwięcej wypadków drogowych zdarza się na trasie wojewódzkiej nr 216, z Redy do Władysławowa. Szczególnie niebezpieczne na niej miejsca to dwa wjazdy do Pucka.

- Na szczęście dolne skrzyżowanie jest właśnie bardzo ładnie modernizowane - przyznaje podkomisarz Bujas. - Powstały lewoskręty, kierowcy mają tu dobrą widoczność. Mam nadzieję, że rozładuje nam to ruch na szosie.

Nietrzeźwi kierowcy zatrzymywani są głównie na terenach wiejskich, m.in. wokół Mrzezina i Starzyna. Praktycznie nie odnotowywane są takie przypadki na głównej trasie 216. Duża jest natomiast w powiecie puckim liczba rowerzystów, którym udowodniono jazdę po pijanemu.

Oprócz radiowozów policjanci z drogówki dysponują także dwoma szybkimi motocyklami, wyposażonymi w system łączności.

- Przydają się szczególnie latem, ale i teraz warunki pogodowe pozwalają na ich używanie - powiedzieli nam funkcjonariusze drogówki.

Patrole drogówki kontrolują również tereny gminy Kosakowo, przylegającej do granic Gdyni. Tam puccy funkcjonariusze przeprowadzają często wspólne akcje na szosach z trójmiejską policją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto