Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie miasta Puck już otwarte: co i gdzie możemy zobaczyć? | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie miasta Puck zostały oficjalnie otwarte w czwartek, 30 kwietnia 2020. Osiem nowych, objętych monitoringiem przystanków powstało wzdłuż linii brzegowej, na międzynarodowej trasie rowerowej R10, przebiegającej przez teren miasta, od Rozgardu do punktu przy Urzędzie Skarbowym.

Osiem przystanków wzdłuż ścieżki rowerowej R10 prowadzącej przez Puck, to nie tylko miejsca odpoczynku, ale przede wszystkim mające ogromny walor edukacyjny i turystyczny. Dzięki współpracy z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym powstała autorska koncepcja zagospodarowania puckiej ścieżki nad zatoką. Dzięki temu, podczas wycieczek pieszych bądź rowerowych, możemy pogłębić wiedzę na tematy zasobów przyrodniczych i krajobrazowych naszego terenu.

- Skoro tak dużo osób tędy spaceruje, to dlaczego nie mogliby tym samym dowiedzieć się czegoś ciekawego czy zagrać w interesującą grę - mówi burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

By przybliżyć interesujące fakty, postawione zostały tablice informacyjne o danym miejscu, występujących tu gatunkach zwierząt, roślin oraz unikatowym ekosystemie Zatoki Puckiej. Wyjątkowym dopełnieniem jest także ruchoma instalacja przedstawiająca procesy związane z dynamiką i falowaniem morza, a także makieta pokazująca rejon Pucka wraz z terenem Zatoki Puckiej.

- Nowoczesny i atrakcyjny wygląd każdego przystanku, to atrakcja dla wszystkich, w tym dla najmłodszych - zachęcają w Urzędzie Miasta Puck. - Pamiętając, jak istotne jest dbanie o przyrodę i kształtowanie postaw ekologicznych od najmłodszych lat, zapraszamy dzieci i młodzież do zabawy ukrytej w kodach QR.

Przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie mias...

Przystanki są bogate w informacje i ciekawostki, które zainteresują zarówno młodszych jak i dorosłych.

- Z pewnością będą stanowiły kolejny ważny punkt na mapie miasta - przekonują w UM Puck. - Być może „ławeczka eratyczna” stanie się ulubionym miejscem odpoczynku dla niejednego wędrowca. Kto ją znajdzie, na pewno będzie mógł się o tym przekonać.

Choć wszystko jest dla ludzi, a twórcy i pomysłodawcy dydaktycznych przystanków w Pucku zachęcają do korzystania z nich, to istnieje jednak obawa, iż zostaną one szybko zniszczone.

- Wszystkie przystanki są pod "opieką" kamer, dlatego nie zachęcamy do dokonywania żadnych aktów wandalizmu - mówi burmistrz Pucka. - Cieszmy się z tego, co, nowego, otrzymujemy, i szanujmy to, bardzo o to proszę.

Operacja została współfinansowaną w wysokości 150 tys. zł w ramach działania wdrażanego przez Północnokaszubską Lokalna Grupę Rybacką. Natomiast wkład własny z budżetu miasta Puck to kwota 323 550,00 zł.

Podczas oficjalnego otwarcia przystanków na ścieżce rowerowej R10, burmistrz miasta Puck Hanna Pruchniewska podziękowała kierownikowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego Bartoszowi Płóciennikowi za świetną współpracę nad projektem atrakcji dydaktyczno-przyrodniczych, firmie Tree Clone Macieja Lebieckiego za sprawną pracę i wykonanie postawionych celów pomimo panującej epidemii koronawirusa, a także Radzie Miasta Puck, która wyraziła zgodę na inwestycję tak dużej sumy.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto