Puck w gronie miast, które wyraziły poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej: na Starym Rynku zebrali się mieszkańcy ziemi puckiej

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins

Wideo

W niedzielę, 10 października 2021 na Starym Rynku w Pucku mieszkańcy ziemi puckiej wyrazili swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wśród zebranych około 70. osób byli obecni i byli samorządowcy, nauczyciele i mieszkańcy, którzy zjednoczyli się z demonstrującymi przeciwko polexitowi w całym kraju.

Po zaśpiewaniu hymnu Polski oraz hymnu Unii Europejskiej głos zabrał Jan Piotrowicz. Mieszkaniec Pucka był pierwszym przewodniczącym Rady Miasta Puck przez pierwsze dwie kadencje i zapoczątkował wiele reform w najstarszym mieście na Nordzie.

Mieszkaniec Pucka przypomniał historię, czasy komunizmu, stanu wojennego, reform, przez które przechodzili mieszkańcy Polski. Wspomniał o pierwszych, demokratycznych wyborach, utworzeniu samorządów lokalnych, a także o radości, którą czuł, gdy 1 maja 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej.

- W Polsce rozpoczął się dynamiczny rozwój, dzięki środkom z Unii Europejskiej krajobraz Polski zmieniam swój biegród w niespotykanym dotychczas tempie. Powstały nowe autostrady, drogi lokalne, szkoły, teatry, muzea. Zaczęto z wielką troską dbać o środowisko naturalne. Było pięknie, było normalnie - mówił Jan Piotrowicz. - Tak było do 2015 r., kiedy to do władzy doszła partia pod nazwą Prawo i Sprawiedliwość. Zaczęto reformować po swojemu wymiar sprawiedliwości: powołując neoKRS, a następnie izbę dyscyplinarną dla niepokornych sędziów. Tą reformą zlikwidowano w Polsce trójpodział władzy, który funkcjonuje we wszystkich państwach demokratycznych. W wyniku tych reform władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza należy do jedynie słusznie panującej partii PiS. Cóż za ironia w nazwie tej partii!

Jan Piotrowicz przypomniał, że wstępując w 2004 roku do Unii Europejskiej, a następnie podpisując traktat lizboński, świadomie zgodziliśmy się na to, że pewne unijne zapisy prawne mają wyższość nad przepisami państwa, a dzisiejsza władza podważyła ten fakt przez tak zwany Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, który stanowi zdecydowany krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

- Nie dajmy się omamić kłamstwami wylewającymi się z tak zwanych publicznych mediów, to znaczy TVP i Polskie Radio - mówił pucki aktywista. - Takiej propagandy nie było w najbardziej mrocznych latach PRL-u. Jesteśmy za członkostwem Polski we wspólnocie niepodległych państw Europy, jesteśmy razem, nie damy się. Niech żyje wolna Polska!

Jedną z osób, które zabrały głos na Starym Rynku w Pucku była także Hanna Pruchniewska, która przytoczyła m.in. przykład Brexitu, który zaczął się od rządowej propagandy. Burmistrz Pucka przypomniała także, że Puck jest miastem, które należy do Kaszub, do Polski, i do Unii Europejskiej.

Puck w gronie miast, które wyraziły poparcie dla członkostwa...

- Dzisiaj, w Warszawie i kilkudziesięciu innych miastach Polski, w tym także w Pucku, odbywają się wiece poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To jest ten czas, żebyśmy na ulicach polskich miast i wsi powiedzieli "jesteśmy za Polską w Unii Europejskiej" - mówił poseł na Sejm RP Kazimierz Plocke. - Zarysował się ostry spór prawny. Wielu prawników uważa, że nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy polską Konsytuacją a traktatami Unii Europejskiej, w tym z tym najważniejszym, który podpisał prezydent Lecha Kaczyński, czyli traktat z Lizbony. Na tym obszarze nie ma konfliktu. Konflikty są pomiędzy ustawami, które szykuje PiS w polskim parlamencie, które są niezgodne z polską Konstytucją i z prawem Unii Europejskiej.

Wśród innych, którzy wypowiedzieli się podczas wiecu w Pucku, był przewodniczący Rady Miasta Puck Piotr Kozakiewicz, oraz Andrzej Pecka - lider powiatu puckiego Polska 2050.

Wiec popierający członkostwo w Unii Europejskiej odbył się także w gminie Kosakowo.

- Bądźmy solidarni, bądźmy razem, bo ludzi dobrej woli jest więcej, prawda i dobro zwyciężą. Gmina Kosakowo jest w Unii Europejskiej - powiedziała Anna Wojtunik, radna powiatu puckiego. - Dziękuję wszystkim, którzy przyszli pod obelisk Józefa Klebby w Kosakowie. Byliśmy widoczni, byliśmy widziani przez dziesiątki przejeżdżających samochodów, z których pozdrawiali nas ludzie, którzy tak samo jak my, chcą Polski w Unii i nie chcą, aby Polska stoczyła się na margines demokratycznego świata.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila (db.puck@prasa.gda.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Heh
W Pucku też ten cyrk odstawili ? Tak to ocenia zdrowo myślący człowiek, szkoda że nic innego to towarzystwo nie potrafi lepiej zrobić, chociażby przedstawić jakiś program, cel jest zawsze jeden i ten sam, obalić władze.
Dodaj ogłoszenie