Punkty widokowe w powiecie puckim. Te miejsca warto odwiedzieć i nacieszyć oko. Majówka już wkrótce!

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Udostępnij:
Już niedługo majówka 2021, a po niej tylko rzut beretem do wakacji. Co robić w powiecie puckim? Gdzie się wybrać? Podpowiadamy o tych atrakcjach, które potrafią zaprzeć dech w piersiach. Miłośnicy natury, historii, odpoczynku na świeżym powietrzu, kultury znajdą tu coś dla siebie.

Punkt widokowy w Osłoninie

To najświeższe miejsce, z którego można podziwiać część powiatu puckiego z wysokości. Wieżę znajdziemy na terenie rezerwatu Beka w Osłoninie. Szczytowa platforma znajduje się 10 metrów nad powierzchnią gruntu (wieżę zbudowano na lekkim wzniesieniu), skąd roztacza się widok na Zatokę Pucką, czy półwysep w Rewie.

Wejść możemy na samą górę bez żadnych opłat, zatrzymać się też można na niższych platformach. Ważne, by na platformie widokowej znajdowało się maksymalnie 10 osób.

Wieża widokowa w Osłoninie to też nie atrakcja dla ludzi o słabych nerwach. Wchodząc, będziemy czuli jak cała metalowo - drewniana konstrukcja chwieje się nam pod nogami.

Z Trójmiasta możemy dojechać przez Kosakowo, skąd kierujemy się na Mrzezino i przed samą wioską skręcamy w ulicę Morską, jadąc niemal do samego Osłonina. Charakterystyczną sylwetkę wypatrzymy po prawej stronie piaszczystej drogi.

Latarnia morska w Rozewiu

Czy warto wybrać się do Rozewia? Jak najbardziej! Można tu m.in. podziwiać kunszt architektoniczny latarni i udać się na spacer do pobliskiego rezerwatu oraz na falochron otaczający klif.

Latarnia morska w Rozewiu ma ponad 32 m wysokości, a zasięg jej światła to 26 mm! To najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. W środku znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach modele polskich latarń morskich oraz pamiątki po Stefanie Żeromskim.

Latarnia w Rozewiu jest udostępniona do zwiedzania w miesiącach: maj, czerwiec, wrzesień w godzinach od 10 do 14 i od 15 do 18; oraz w lipcu i sierpniu od 9 do 19. Za wejście zapłacimy 10 zł od osoby, chyba że przysługuje nam bilet ulgowy, wtedy z portfela wyciągniemy 7 zł za osobę. Zanim jednak wybierzemy się do Rozewia z nastawieniem na zwiedzanie latarni morskiej, należy zadzwonić pod nr telefonu 783 70 68 64, by uzgodnić termin i dostępność.

Z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę przepięknej okolicy. Dodatkowymi atrakcjami są tereny, na których znajduje się latarnia: można zwiedzić jej maszynownię, stoją tam również 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal usytuowana jest druga, nieczynna już latarnia, która działała w latach 1875-1910. Nieopodal latarni znajduje się parking, płatna toaleta oraz punkt z pamiątkami.

Punkty widokowe w powiecie puckim. Te miejsca warto odwiedzi...

Latarnia morska w Helu

Cypel Helski nie może istnieć bez latarni morskiej, a ta, oprócz pełnienia funkcji bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej, jest też idealnym miejscem do podziwiania Początku Polski z samej góry.

W miesiącach od maja do końca września latarnia jest udostępniona do zwiedzania, a w pozostałe całkowicie zamknięta dla publiczności.

Oprócz podziwiania nieziemskich widoków z helskiej latarni, podczas odwiedzin można zapoznać się z jej ciekawą historią. Zwyczajowe godziny zwiedzania w miesiącach: maj, czerwiec i wrzesień to 10 do 18, natomiast w lipcu i sierpniu jest szansa na zwiedzanie o godzinę dłużej, bo od 10 do 19. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 6 zł od osoby, oraz za ulgowy - 4 zł od osoby. Otwarcie latarni w Helu dla zwiedzających zależne jest od obowiązujących obostrzeń i przepisów związanych z pandemią koronawirusa.

Punkt widokowy Kaczy Winkiel

Kaczy Winkiel to punkt widokowy znajdujący się w okolicy rzeki Płutnicy nad Zatoką Pucką na trasie Puck - Władysławowo.

Z tego miejsca podziwiać można zatokę, pływające żaglówki i łodzie rybackie oraz zabytkowy budynek puckiej fary, który jest najbardziej charakterystyczny dla miasta Puck. Uroku Kaczemu Winklowi dodają stada kaczek, a nieraz także łabędzi: bawiące się, żerujące i odpoczywające w tym zakątku Zatoki Puckiej.

Kaczy Winkiel ma miejsca parkingowe, które pozwalają na korzystanie z wyjątkowych widoków bez wysiadania z samochodu (co jest przydatne, gdy pogoda nie dopisuje). Dodatkowo na Kaczym Winklu znajdują się ławki i stoliki, które pozwalają na zorganizowanie np. pikniku.

Wieża widokowa Rybaczówka w Dębkach

Nowoczesny kompleks Rybaczówka w Dębkach, który służy do obsługi przystani rybackiej: jest to miejsce, gdzie rybacy naprawiają łodzie, sieci, przechowują sprzęt do połowu ryb.

Obiekt znajduję się przy głównym wejściu na plażę nr 19.

Rybaczówka to także atrakcja dla turystów, gdyż w swej ofercie ma punkt widokowy oferujący możliwość oglądania okolicy z 20-metrowej wieży, na którą można wejść po schodach albo dostać się windą: z niej zobaczymy piękny widok na morze, las, łodzie rybackie na plaży, oraz całe Dębki.

Wieża widokowa w Dębkach

Wieża widokowa w Dębkach czynna we wrześniu 2015. Jak wygląd...

Poza sezonem letnim Rybaczówka w Dębkach jest czynna w weekendy w godzinach od 11 do 17, a w sezonie letnim (lipiec i sierpień) od 14:30 do 20:30. Tu na bilet wydamy 5 zł od osoby, a dzieci w wieku 2 lat mogą skorzystać z widokowej oferty za darmo.

Jednak biorąc pod uwagę szybko zmieniające się przepisy i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, warto najpierw zadzwonić do opiekunów wieży widokowej w Dębkach, by upewnić się, że będzie otwarta w czasie naszych odwiedzin. Kontakt: +48 668 281 694.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Wideo

Dodaj ogłoszenie