Tak pamiętają o historii Polski w PCKZiU w Pucku: nagrodzono uczniów z pow. puckiego w wyjątkowych konkursach plastycznym i fotograficznym

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins

Wideo

Udostępnij:
Aż dwa konkursy zostały zorganizowane w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, w których udział wziąć mogli (i chętnie z tej okazji skorzystali) nie tylko uczniowie tejże szkoły, lecz z najróżniejszych szkół w powiecie puckim. Konkursy były o tematyce historycznej i nawiązywały do obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W środę, 10 listopada 2021 r., w przeddzień obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku obradowała komisja konkursowa, która stawiła czoła trudnemu zadaniu wybrania najciekawszych prac nadesłanych na konkursy: plastyczny i fotograficzny.

Jury pracowało w składzie: Renata Myczkowska - nauczyciel historii (przewodnicząca), Magdalena Rutkowska ze Starostwa Powiatowego w Pucku, Amadeusz Walke - fotograf i radny miasta Puck, Ewa Smuga-Keller z wykształcenia m.in. plastyk, oraz nauczyciel geografii i miłośnik fotografiki Dariusz Knitter.

Konkurs plastyczny zorganizowano pod hasłem "Jak rodziła się wolna Polska - 1918-1922?", a jego mottem przewodnim były słowa ks. Piotra Skargi - "Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy".

Natomiast miłośnicy fotografii mieli za zadanie wykonanie fotografii pt. "Miejsca pamięci w powiecie puckim związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (II Rzeczpospolita)".

Pomysłodawca i koordynator związanych z historią Polski konkursów w PCKZiU Jan Trofimowicz czuwał nad przygotowaniem ekspozycji nadesłanych prac, a obradom komisji bacznie przyglądał się dyrektor PCKZiU w Pucku Kazimierz Czernicki.

Do konkursu fotograficznego łącznie zgłoszono 30 prac. Kto zdobył uznanie jury?

  • W gronie uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych przyznano jedynie 1. miejsce, a zdobyła je Jagoda Dombrowska.
  • W kategorii uczniów z klas 4-6 zwyciężył Kacper Margol ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Łebczu, 2. miejsce zdobył Tytus Joachimiak-Szpinda ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Połczynie, a 3. miejsce zajął Igor Neubauer również ze Szkoły Podstawowej w Połczynie. Dodatkowo wyróżniono ponadto pracę Zofii Ławniczak także z SP w Połczynie.
  • W kategorii klas 7-8 zwyciężył Jakub Burstert ze Szkoły Podstawowej im. Leona Bizewskiego w Gnieżdżewie. 2. miejsce zajął Daniel Sołtysiak ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Połczynie, a 3. miejsce przyznano Natalii Labun ze Szkoły Podstawowej im. Pawła Góry w Mrzezinie.
  • W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zwyciężyła praca Sary Leszczyńskiej z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, 2. miejsce zdobył Damian Malottki z PCKZiU w Pucku, trzecie - Anna Mach z PCKZiU w Pucku. Wyróżnienie otrzymał Adam Gackowski, również uczeń PCKZiU w Pucku.
  • W kategorii uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi zwyciężyła praca Łukasza Parchem, 2. miejsce zdobył Karol Bochentin, a trzecie - Paulina Kościelniak. Wyróżnienie przyznano Barbarze Mączce. Wszyscy zwycięzcy i nagrodzeni w tej kategorii to uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku.

W konkursie plastycznym nagrodzono najlepsze, zdaniem konkursowej komisji, prace.

  • W kategorii klas 1-3 zwyciężyła Aleksandra Trofimowicz ze Szkoły Podstawowej Małe Morze im. ks. Jana Kaczkowskiego w Pucku, 2. miejsce zajął Hubert Grzenkowicz ze Szkoły Podstawowej im. J. Wierzbickiego w Połchowie, a trzecie - Julia Szynszecka ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Biskupa Konstantyna Dominika w Swarzewie.
  • W kategorii klas 4-6 zwyciężyła Lena Koss ze Szkoły Podstawowej w Połchowie, 2. miejsce wywalczył Tytus Joachimiak-Szpinda z SP w Połchowie, a 3. miejsce - Julia Maszke ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie. Wyróżniono pracę Nikoli Busz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelistrzewie.
  • Wśród uczniów klas 7-8 zwyciężyła Marta Renusz z ZSP w Żelistrzewie. Drugie miejsce przyznano Karolinie Mudlaff ze Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku, a trzecie - Paulinie Nadolskiej ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Łebczu.
  • W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zwyciężyła Dominika Pulczyńska, drugie miejsce zajęła Adrianna Rylik, a trzecie - Łukasz Gruba. Wszyscy nagrodzeni w tej kategorii to uczniowie PCKZiU w Pucku.
  • Spośród uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi najciekawszą według jury pracę przygotował Ksawery Elwart. Kolejne miejsca na podium zajęli: Oskar Białk i Katarzyna Lessnau. Wyróżniono także pracę Tomasza Szynszeckiego. Wszyscy nagordzeni w tej kategorii to uczniowie SOSW w Pucku.

Podsumowanie obu konkursów i otwarcie wystawy pokonkursowej miało miejsce w piątek, 19 listopada 2021 o godzinie 10.00 w PCKZiU w Pucku. Wtedy też wręczono nagrody laureatom.

W uroczystym ogłoszeniu wyników konkursów o tematyce historycznej udział wzięli: wicestarosta powiatu puckiego Tomasz Herrmann; pracownicy Starostwa Powiatowego w Pucku: Magdalena Rutkowska i Romuald Głuszko; ks. Leszek Kamiński w imieniu ks. proboszcza Jerzego Kuncy z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha, Aleksandra Bystram z Centralnego Ośrodka Sportu Cetniewo, dyrektor PCKZiU Kaziemirz Czernicki, dyrektor Szkoły dla Dorosłych w PCKZiU Grzegorz Pałucki oraz członkowie komisji oceniającej Renata Myczkowska i Dariusz Knitter.

- Każdy z uczestników obu konkursów otrzymał pamiątkowy medal i dyplom, a zwycięzcy także piękne puchary - mówi pomysłodawca i organizator wydarzenia Jan Trofimowicz, nauczyciel w PCKZiU w Pucku, a zarazem zastępca prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS. - Laureaci otrzymali także bilety wstępu na basen do COS w Cetniewie, a także plecaki turystyczne i przybory plastyczne ufundowane przez współorganizatorów: Starostwo Powiatowe w Pucku, Pomorskie Zrzeszenie LZS, COS w Cetniewie oraz Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

Wydarzenie to było także okazją do wręczenia nagród także dla PCKZiU w Pucku. Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha przekazał na ręce dyrekcji tej szkoły Medal 75-lecia LZS na Pomorzu, a także piłki, które będą służyć na lekcjach wychowania fizycznego.

Organizatorzy konkursów o tematyce związanej z niepodległością Polski podziękowali rodzicom, opiekunom i nauczycielom za zachęcenie dzieci i młodzieży do wzięcia udziału.

- Oba konkursy wpisywały się w obchody Święta Niepodległości pod hasłem "Szkoła pamięta". Każde uwrażliwianie na piękno otaczającej nas okolicy, a nawet refleksja nad historią Ojczyzny to już wyraz patriotyzmu - podsumował Jan Trofimowicz. - Z początkiem grudnia nasza wystawa trafi na ekspozycję do kościoła parafialnego św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, tu będzie można podziwiać prace dzieci i młodzieży z powiatu puckiego.

W organizację konkursów poprzez ufundowanie nagród włączyli się: ks. proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku Jerzy Kunca, dyrektor COS OPO Cetniewo Michał Kowalski, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku Piotr Klecha, Starosta Powiatu Puckiego Jarosław Białk.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie