18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władysławowo. Rozmawiamy z burmistrz Grażyną Cern - o ekologii, urzednikach i wyciętych drzewach

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Z Grażyną Cern, burmistrz Władysławowa, o ekologicznym urzędzie i gminie rozmawia Piotr Niemkiewicz

- Urzędy administracji według obiegowej opinii często uznawane są za instytucje, które przetwarzają ogromne ilości papieru - czy burmistrz Władysławowa ma jakiś pomysł na ograniczenie zużycia tego surowca przez urzędników?
- Duże zużycie tego surowca jest bolączką nie tylko naszego Urzędu – jest to problem globalny, z którym zmagają się zarówno wielkie korporacje jak i małe gospodarstwa domowe. Jak dobrze wiemy papier produkuje się przede wszystkim z drzew takich jak sosna, jodła, buk. Im więcej papieru zużywamy tym mniej drzew i zieleni wokół nas. Dlatego tak ważna jest segregacja makulatury w celu jej ponownego wykorzystania, co oczywiście ma miejsce w naszym Urzędzie. Swoich pracowników namawiam do ograniczenia drukowania, zaś gdy jest to już konieczne drukowanie dwustronne pozwala ograniczyć zużycie papieru o 50%. W miarę możliwości staramy się wysyłać korespondencję drogą mailową. Postępująca cyfryzacja w administracji umożliwia przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej, co w istotny sposób obniża zużycie papieru i ogranicza koszty korzystania z drukarek.

- Czy Pani burmistrz też czynnie włącza się w akcję ratowania środowiska, m.in. przez segregację śmieci (również makulatury)?
- Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas. Postawa proekologiczna to nawyki, które nie wymagają od nas specjalnie dużego zachodu, takie jak zgniatanie plastikowych butelek przed wyrzuceniem ich do kosza. Już dawno zrezygnowałam ze sklepowych papierowych toreb na rzecz bawełnianych toreb wielorazowego użytku, w domu korzystam z energooszczędnych świetlówek, zaś wykorzystane przez mojego syna szkolne podręczniki przekazywaliśmy młodszym rocznikom. Coraz częściej korzystam też z poczty elektronicznej.

Zobacz nasz serwis specjalny poświęcony gminie Władysławowo

- Jakiś czas temu przeprowadzono wycinkę drzew przy ulicy Hryniewieckiego we Władysławowie i na działkach na północ od ulicy Rozewskiej w Jastrzębiej Górze. Mieszkańcy dopytują czy wyraziła Pani na to zgodę?
- Ustawa o Ochronie Przyrody (art. 83, ust. 6, pkt 1) wyklucza burmistrza miasta jako organ wydający zezwolenia na usunięcie drzew w lasach. To, o co Pan pyta to właśnie grunty leśne i klif znajdujące się w kompetencji innych organów. Nie wpłynęły do mnie żadne wnioski o usunięcie tych drzew, nie wydałam też żadnego zezwolenia na ich wycinkę – nie mogłabym. Też żałuję, że drzewa zostały wycięte.

- Czy mieszkańcy gminy mogą liczyć na tzw. wystawkę, czyli wiosenną zbiórkę wielkogabarytowych śmieci?

- Jak najbardziej! Już w chwili obecnej na terenie miasta i gminy Władysławowo trwa akcja „Zbieraj Elektroodpady – Chroń Środowisko”. Zbiórka elektroodpadów (lodówki, zamrażarki, pralki, stare telewizory, etc.) prowadzona jest do końca kwietnia w każdej z sześciu szkół naszej gminy. Po więcej szczegółów zapraszam na stronę www.wladyslawowo.pl. Poleciłam też miejskiej spółce Abruko przygotowanie akcji zbiórki odpadów gabarytowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto