Wspaniałe zawody Dawida Popka i Tomka Wieczorka

(red)
UKS Jastarnia
Piąte miejsce pary Popek/Wieczorek na Polish Masters w Niechorzu. I przepustka do Mistrzostw Świata

Niechorze gościło najlepszych europejskich siatkarzy, którzy rywalizowali w turnieju Polish Masters – eliminacjach do Mistrzostw Europy. Mimo, że siatkarze z Jastarni do turnieju dostali się dzięki tzw. dzikiej karcie, okazali się największą niespodzianką zawodów.
- Już w fazie wstępnych kwalifikacji zaskoczyli wszystkich pokonaniem eliminacyjnej „jedynki” belgijskiej drużyny: Coucke/van Walle wynikiem: 1-2 (19-21, 21-17, 7-15)- mówi Leszek Herrmann z UKS Jastarnia.

Kolejny mecz – najdłuższy ze wszystkich w turnieju – to przegrana z austriacką parą: Müllner/Horst (9) 1:2 (14:21, 35:33 i 11:15). W kolejnej rundzie zawodnicy UKS w Jastarni pokonali parę: Wojtasik/Szternel (7) w stosunku 2:1 (22-24, 21-18, 17-15).
Stosunkowo najłatwiejszym przeciwnikiem dla siatkarzy w Półwyspu okazali się reprezentanci Turcji: Sekerci-Gögtepe V. (2), którzy po 39 minutach gry zostali pokonani wynikem 2:0 w setach do 16 i 21.
Następnie czekał ich niezwykle trudny mecz z imponującymi warunkami fizycznymi młodymi siatkarzami z Ukrainy, rozstawionymi z nr. 4 w turnieju – Mykołą Babiczem i Oleksandrem Jojszerem. Mecz ten zakończył się po 48 minutach zwycięstwem pary Popek/Wieczorek 2:1 (15:21, 22:20 i 15:9).

W meczu o wejście do szóstki jastarnicy zagrali z rozstawionymi z nr. 1 w turnieju Norwegami Horrem/Hordvik.
- O ile w zwycięstwo nad Ukraińcami wierzyli nieliczni, to w zwycięstwo nad Norwegami nie wierzył już chyba nikt... - przyznaje Herrmann.
Tymczasem niemożliwe stało się możliwe. Polacy przegrali wprawdzie po zaciętej walce pierwszego seta 20:22, jednak w drugim zrewanżowali się rywalom pokonując ich do 17. Znów tie-break i niesieni dopingiem Tomasz Wieczorek i Dawid Popek zagrali wyśmienite zawody i pokonali Norwegów 15:12, zdobywając awans do czołowej szóstki turnieju!

Z Niemcami – Thomasem Kaczmarkiem i Alexandrem Walkenhorstem (10) – Polacy zagrali ostatni mecz, który dawał awans do półfinału. Rywale już w tym turnieju pokonali dwie inne polskie pary.
Mimo, iż Tomek Wieczorek i Dawid Popek grali na swoim najwyższym poziomie przeciwnicy okazali się lepsi zarówno w pierwszym secie – wygranym do 19. punktów, jak i w drugim – wygranym do 17.

- Zajęcie tak wysokiego miejsca przez zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego w Jastarni zapewniło im możliwość udziału w Mistrzostwach Europy, które rozegrane zostaną w dniach 9-14 sierpnia w norweskim Kristiansand - mówi Leszek Herrmann.