Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników na tle innych krajów. Średnia stawka na ha większa niż średnia UE. Resort o wysokości wsparcia

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Każdy kraj wdraża swoje instrumenty wsparcia, co ma wpływ na końcowe stawki dopłat.
Każdy kraj wdraża swoje instrumenty wsparcia, co ma wpływ na końcowe stawki dopłat. pixabay.com/Canva
W obliczu styczniowych strajków rolników w Niemczech wielu polskich gospodarzy zastanawiało się, jak wygląda tam kwestia dopłat i jak wypadają krajowe stawki na tle tych obowiązujących w innych krajach. Czy nasi producenci mają gorzej? Okazuje się, że nie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że średnia kwota płatności bezpośrednich jest zbliżona do średniej niemieckiej, a także jest wyższa od średniej dla UE-27.

Spis treści

W Polsce średnia kwota płatności bezpośrednich w przeliczeniu na hektar za 2023 r. wynosi ok. 246,8 EUR (tylko środki UE). Dodatkowo Polska stosuje przejściowe wsparcie krajowe finansowane z budżetu krajowego. W kampanii 2023 r. pula środków przeznaczona na ten cel wynosi ok. 178,06 mln EUR, poinformował resort rolnictwa.

Pula środków na płatności 2023

Włączając w pulę środki z przejściowego wsparcia krajowego, łącznie za 2023 rok płatności wynoszą ok. 3,67 mld euro. Średnia stawka płatności w przeliczeniu na hektar to ok. 259,4 euro. To więcej niż w UE-27, gdzie średnia stawka to ok. 256,4 euro/ha, a także blisko stawki średniej w Niemczech (ok. 264,6 euro/ha).

Różnice występują nie tylko między państwami europejskimi, ale także między regionami w tych państwach, zależy to od stosowania różnych modeli systemu płatności bezpośrednich.

Poznaj kwoty dopłat bezpośrednich: Ile do hektara, ile do zwierząt?

Każdy ma szansę rozwijać swoje gospodarstwo? Porównanie stawek

W Polsce istnieje szereg mechanizmów, które ukierunkowują wsparcie na gospodarstwa małe i średnie. Część płatności ma limity, oprócz płatności podstawowych rolnicy otrzymują też płatności związane z produkcją. Jak wyjaśnia MRiRW, płatności te przyznawane są do sektorów o szczególnym znaczeniu dla środowiska lub ekonomii. W rezultacie zapewniony jest potencjał produkcyjny rolnictwa, szczególnie w kontekście gospodarstw rodzinnych.

Polska jest jednym z państw członkowskich UE, które w jak największym zakresie stara się wykorzystać to wsparcie - corocznie ponad 500 mln EUR przeznaczane jest na 4 sektory produkcji zwierzęcej: młode bydło, krowy, owce, kozy oraz na 9 sektorów produkcji roślinnej: rośliny strączkowe na nasiona, rośliny pastewne, chmiel, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, len, konopie włókniste, czytamy w uzasadnieniu.

Dla porównania, w niemieckim rolnictwie realizuje się płatności tylko 2 sektorach związanych z produkcją, są to płatności do zwierząt ze środkami ok. 86 mln euro na rok.

Ze względu na wiele rodzajów płatności bezpośrednich (niektóre są fakultatywne dla państw członkowskich), wiele stawek płatności oraz różnego rodzaju limity i wyłączenia w ramach niektórych płatności, porównywanie jedynie stawek wybranych, podstawowych instrumentów wsparcia może wprowadzać w błąd, podsumował resort.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto