Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez kilka lat musiała wystarczyć wiata od sołtysa. Żelistrzewo znów jednak ma dworzec kolejowy!

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Nowy dworzec kolejowy w Żelistrzewie
Nowy dworzec kolejowy w Żelistrzewie mat. pras. PKP S. A.
Nowoczesny, znormalizowany dworzec kolejowy powstał w Żelistrzewie w województwie pomorskim. Przez kilka lat, od kiedy wyburzony został stary, zdegradowany budynek, pasażerowie musieli kryć się pod wiatą powstałą z inicjatywy sołtysa.

Żelistrzewo to ostatni przed Puckiem przystanek na linii kolejowej do Helu. Miejscowości dzielą 4 kilometry, na dobę w miejscowości nie więcej niż 500 osób korzysta z kolei. Oddany właśnie do użytku budynek w Żelistrzewie jest tzw. innowacyjnym dworcem systemowym, zrealizowanym według autorskiej koncepcji PKP S. A. dla miejscowości z niewielką wymianą pasażerską, które utraciły infrastrukturę przystankową lub wymaga ona odbudowy.

Tak właśnie było w Żelistrzewie. Pamiętający początki linii z przełomu XIX/XX w. parterowy budynek przez wiele lat stał zamknięty. Zamurowane okna, cieknący dach i odpadający tynk były symbolem upadku kolei lokalnej. W 2017 roku stacyjkę wyburzono przy okazji porządkowania terenu modernizacji linii na Hel. To specyficzne połączenie. Kolejowe życie wraca tu tylko raz na rok, w wakacje, zdecydowana większość pasażerów udaje się na mierzeję. Pociągi z głębi Polski nie zatrzymują się nawet w Żelistrzewie.

W ramach programu rewitalizacji małych dworców dawny blask odzyskała m. in. stacja na Helu, wcześniej – pobliski powiatowy Puck. Nie zapomniano jednak o przystankach na wakacyjnej linii, służących mieszkańcom. Dla potrzeb niewielkiego całorocznego ruchu lokalnego, poza sezonem obsługiwanego szynobusami, w Żelistrzewie musiała dotąd wystarczyć wiata, która powstała z inicjatywy sołtysa po zburzeniu starego przystanku. Na peronie po modernizacji pojawił się też niewielki wiatrołap. Teraz w Żelistrzewie przystanek zyskał nowoczesny, parterowy obiekt dostosowany wielkością do zapotrzebowania podróżnych. Pasażerowie mogą korzystać z nowej zewnętrznej, osłoniętej wiaty, w której znajdą się miejsca do oczekiwania na pociąg. O przyjazdach i odjazdach składów informują elektroniczne tablice. W budynku znajduje się również toaleta.

- Dworzec w Żelistrzewie to jeden z obiektów ujętych w szerszym projekcie modernizacji i budowy dworców na linii kolejowej obsługującej Półwysep Helski. Dzięki niemu już wkrótce pasażerowie podróżujący na trasie z Gdyni do Helu będą mogli korzystać z kilku nowoczesnych, bezpiecznych i komfortowych dworców, takich jak otwarty właśnie nowy obiekt w Żelistrzewie oraz jak zmodernizowane i udostępnione niedawno podróżnym dworce Kuźnica i Hel – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S. A.

Nowy dworzec dostosowano do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, a także zamontowano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano toaletę.

Metamorfozę przeszło otoczenie budynku. Pojawił się tu niewielki parking dla samochodów osobowych, na którym znalazły się wydzielone miejsca dla podróżnych z niepełnosprawnościami. Pod zadaszeniem zamontowano stojaki rowerowe oraz stanowisko naprawcze dla jednośladów. Pojawiły się też elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci, uporządkowana została zieleń w otoczeniu dworca.

Przystanek w Żelistrzewie znajduje się przy linii kolejowej nr 213, która obsługuje Półwysep Helski. Jego budowa została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Całkowity koszt wyniósł 4,5 mln zł brutto. Inwestycja prowadzona była w formule „zaprojektuj i buduj”. Inwestorem są PKP S. A. a wykonawcą – konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. i MERX Sp. z o.o.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przez kilka lat musiała wystarczyć wiata od sołtysa. Żelistrzewo znów jednak ma dworzec kolejowy! - Dziennik Bałtycki

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto