Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Puck: 26-latek zaginął w lesie. Mundurowi znaleźli go niedaleko Domatowa | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
st. sierż. Ewa Bresińska
Policjanci z drogówki w KPP w Pucku odnaleźli zaginionego: 26-letniego mężczyznę, który będąc na spacerze oddalił się w kierunku lasu i zniknął z pola widzenia jego rodziny. Nawiązując do tej interwencji, policjanci wskazują, w jaki sposób zapobiegać, jak pomóc i co zrobić, gdy zaginie osoba.

W sobotnie popołudnie (3 października 2020 po godzinie 16:30) policjanci z KPP w Pucku otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 26-letniego mężczyzny, który będąc na spacerze w lesie, oddalił się w nieznanym kierunku i zniknął z pola widzenia rodziny.

Szef policjantów z puckiej komendy wszczął alarm dla mundurowych.

- Natychmiast po zgłoszeniu funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania. Zaczynając od miejsca, w którym ostatni raz był widziany zaginiony, policjanci sprawdzali pobliską okolicę - mówi st. sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Rysopis oraz zdjęcie mężczyzny oficer dyżurny przekazał policjantom patrolującym ulice powiatu puckiego.

W poszukiwania zaangażowali się także policjanci wydziału ruchu drogowego, którzy sprawdzili bardzo dokładnie miejsca, do których mógł pójść mężczyzna. Pucka drogówka, przeszukując rejon na drodze leśnej tuż przed Domatowem, zauważyła poszukiwanego 26-latka.

- Mężczyzna był zmęczony i zagubiony - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - Policjanci otoczyli go opieką, a następnie przekazali pod opiekę rodziny. 26-latek nie potrzebował pomocy medycznej.

Policjanci apelują o zapewnienie prawidłowej opieki członkom rodziny, szczególnie tym, którzy w wyniku chorób cierpią na zaniki pamięci, świadomości i tracą orientację nawet w najbliższej okolicy.

- Funkcjonariusze co jakiś czas otrzymują zgłoszenia o zaginięciu osób chorujących na różnego rodzaju przypadłości - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - Działania poszukiwawcze wiążą się z zaangażowaniem wielu funkcjonariuszy policji, współdziałania straży pożarnej czy innych służb oraz ochotników.

Często poszukiwania prowadzone są pod bardzo silną presją czasu, w szczególności, kiedy do zaginięcia dochodzi w nocy, w okresie zimowym czy na terenie leśnym.

!Warto pamiętać! Zarówno najbliżsi jak i mieszkańcy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo osób chorujących na różnego rodzaju przypadłości, a także osób w podeszłym wieku, dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami, które odnoszą się do tego - jak zapobiegać, jak pomóc, co robić, gdy zaginie taka osoba.

Jak zapobiegać zaginięciom? Odpowiadają mundurowi z KPP w Pucku.

  • Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego można wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach.
  • Kontrolujmy co dzieje się z naszymi podopiecznymi, nie spuszczajmy z oczu osób, które cały czas wymagają stałej opieki. Nie pozostawiajmy ich samych.
  • Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli dopisuje im zdrowie. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która zakończy się w szpitalu. Trudno znaleźć rodzinę kogoś, kto trafia do szpitala jako osoba o nieustalonej tożsamości.
  • Warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby.
  • Warto mieć aktualne zdjęcia bliskiego, by w razie potrzeby przekazać je Policji.
  • Warto znać ulubione miejsca podopiecznego, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.

Nasz bliski zaginął. Co robić?

  • Jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę policji.
  • Przekaż policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej.
  • Dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają lub pracują w pobliżu.
  • Sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych.

Jak mogę pomóc osobie zaginionej?

- Bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z osobami chorującymi lub też w podeszłym wieku z naszego otoczenia - mówi st. sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie, którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby.

Mundurowi z KPP w Pucku radzą, że jeżeli mamy informację, że taka osoba ma problemy z pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania, to konieczne jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki policji.

- To samo dotyczy nietypowego ubrania, np. na zewnątrz jest zimno, a widzimy osobę w swetrze i kapciach, nie jest to normalny ubiór i powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że może potrzebować pomocy - tłumaczy st. sierż. Ewa Bresińska.

Co robić, kiedy ustalimy, że ktoś się zgubił i mamy bezpośredni kontakt z taką osobą?

Należy poprosić o dane lub kontakt do rodziny. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia tego, należy skontaktować się z numerem alarmowym 112.

- Takie działanie może uratować czyjeś zdrowie i życie - apelują mundurowi z puckiej komendy.

Praca mundurowego w KPP w Pucku? Trwa nabór! Jak zostać poli...

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto