Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubska DW 216 w Połchowie. Mieszkańcy gminy Puck pomalowali baloty z sianem | ZDJĘCIA

Krzysztof Hoffmann
Puck maluje molo, Hel murale na wejściu do portu, a gmina Puck tworzy ludowe motywy na głównej nadmorskiej trasie. Kaszubska DW 216 powstała w Połchowie w ramach akcji "Prace w polu". Baloty z sianokiszonką pomalowane w tradycyjne kaszubskie wzory to część trójwymiarowej instalacji artystycznej zainicjowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. To nasza nowa Trasa Kaszubska!

A wszystko to sprawka artystycznych dusz i społeczników, którzy z wielką ochotą przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Folk on the Street. To pomysł Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Za tegoroczny trójwymiarowy projekt odpowiedzialni są artyści z Bielska-Białej zrzeszeni w grupie Etnofraff, którą założyli Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie.

Przedsięwzięcie Folk on the Street w zamyśle ma artystycznie połączyć północną, południową, zachodnią i wschodnią część Polski. Jak mówią w białostockim **WOAK-u,** w ten symboliczny sposób uda się zaangażować i zarazić sztuką mieszkańców całego kraju.

ZOBACZ TEŻ:

"Prace w polu" to projekt zakładający przystrojenie i pomalowanie balotów z sianokiszonką w ludowe wzory charakterystyczne dla danego regionu. Południową częścią zajęło się Jabłonowo, wschodnią - Białystok, zachodnią - Zielona Góra, a północ przypadła gminie Puck.

- Otrzymaliśmy telefon od organizatora akcji z zaproszeniem. Oczywiście nie odmówiliśmy! - tłumaczy Mariola Parchem z OKSiT w gminie Puck, która koordynowała całe wydarzenie. Zebrała grupę ośmiu artystycznie uzdolnionych gospodyń z Połchowa i Domatówka i rozpoczęło się poszukiwanie słomianej sztalugi.

Z pomocą przyszedł gospodarz z Połchowa, które wytypowano na miejsce prac. Pan Piotr Derc udostępnił sześć balotów i swoje pole. To właśnie tutaj ósemka artystów malowała folklorystyczne wzory na kręgach siana owiniętego streczem. Oczywiście motywem przewodnim była kaszubszczyzna. Kompozycję malunku specjalnie na tę okazję przygotował sam dyrektor OKSiT w gminie Puck, dr Jan P. Dettlaff.

- To pucki wzór. Charakterystyczne tulipany okraszające rozgwiazdę morską - tłumaczy Mariola Parchem. - Ambitnie podeszliśmy do tematu i postanowiliśmy stworzyć kolorowe dzieła. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować panu Piotrowi Dercowi za udostępnienie miejsca, balotów i pomoc przy rozmieszczeniu naszych dzieł.

Malowanie trwało pięć godzin. Później baloty z Połchowa trafiły na pobocza ruchliwej DW 216, zwanej potocznie "Pomorską Zakopianką" z racji ilości przewijających się latem samochodów. W ten sposób powstała Artystyczna Trasa Kaszubska.

Dzieło podziwiać można tak długo jak będzie słonecznie. Gdy przyjdą deszcze baloty trafią pod dach.

- Już teraz dochodzą do nas sygnały świadczące o tym, że kierowcy zauważają i interesują się - mówią w OKSiT w gminie Puck. - Właśnie o to chodzi. Mamy się czym pochwalić, a nasz folklor ma być inspiracją do twórczego myślenia o Kaszubach.


Ekofestyn w SP Połchowo 2017:

wideo: Echo Ziemi Puckiej

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto