MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

27 turniej Kół Gospodyń Wiejskich ziemi puckiej. Świetna zabawa i rywalizacja na wesoło. Całe podium dla KGW z gminy Puck

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wideo
od 16 lat
Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku, czyli świetna zabawa i jednocześnie zacięta - choć w dobrej atmosferze - rywalizacja pań z 25 kół gospodyń wiejskich z gmin Puck, Władysławowo i Krokowa. Gospodynie z powiatu puckiego współzawodnictwo mają we krwi, ale tym razem stawka była duża: awans do turnieju wojewódzkiego KGW w Żukowie. Ta sztuka udała się paniom z KGW z gminy Puck.

Rywalizacja pań z powiatu puckiego, zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich toczy się od lat, ale co roku ich zmagania nabierają barw. Tak jest, gdy panie walczą o bilet wstępu na pomorski turniej, gdzie spotykają się najlepsze KGW z Pomorza. Jednak aby pojechać na zawody do Żukowa, najpierw trzeba poradzić sobie najlepiej w kilku konkurencjach w powiatowych zmaganiach. Te są skrajnie różne - od skeczu i pokazu mody, po najsmaczniejszą potrawę i prezentację poświęconą działalności koła.

Różne zadnia łączy jedno - mają pokazać wszechstronność gospodyń z powiatu puckiego. I jak się okazało w hali Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Pucku, panie wywiązały się z tych zadań bardzo dobrze.

- Wspólnie dzisiaj, nasze koła gospodyń mogą zaprezentować się szerszej publiczności - mówi wójt Tadeusz Puszkarczuk. - Na tablicach pokazują swoją historię, ale też jedzenie regionalne.

Smaczku tym zmaganiom dodawała kolejna rocznica - 25-lecie istnienia powiatu puckiego, które w swój sposób uczciło 25 kół gospodyń z ziemi puckiej. Do Pucka przyjechały panie i panowie z gmin: Puck, Władysławowo i Krokowa. Byli też goście z zaprzyjaźnionego powiatu gliwickiego ze wsi Pilchowice oraz Koło Gospodyń Wiejskich Teraz My z Rudna.

- Turniej Kół Gospodyń otworzył starosta Jarosław Białk oraz wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk - relacjonuje Regina Kwidzińska, przewodnicząca Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku. - W komisji, która oceniała zadania przygotowane przez koła, zasiadali: Piotr Hałuszczak, prezes wojewódzkiego związku rolników i organizacji rolniczych. Ewelina Szyc, kierownik Działu Obszarów Wiejskich Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Iwona Fołta, wieloletnia sympatyczka ziemi puckiej.

Puck: Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Puckiego

W tym roku panie musiały przygotować się do pięciu konkurencji:

  • piosenka o naszej gminie i powiecie, grana na ludową nutę
  • pokaz mody - stylizacja: babcia vs wnuczka na wybiegu
  • skecz, scenka kabaretowa "Zdrowie jest najważniejsze"
  • tablica "Tym żyło nasze koło"
  • deser wegetariański na bazie z produktów lokalnych

.

Turniej KGW w Pucku wygrało KGW Mieroszyno, wyprzedzając drugie KGW Strzelno oraz trzecie KGW Połchowo.

- Gratulacje i powodzenia - komentuje Regina Kwidzińska. - Najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich Kół Gospodyń ziemi puckiej! Po prostu jesteście kochane, wspaniałe o wielkim i ciepłym sercu. DZIĘKUJĘ!

ZOBACZ TEŻ: 26. Turniej KGW Ziemi Puckiej. Rywalizacja na wesoło. Tak się bawi i wygrywa turnieje - pokazały panie z KGW Władysławowo!

Wójt gminy Puck nie mógł nachwalić się swoich wesołych, zaradnych i przedsiębiorczych mieszkanek.

- Gmina Puck, mogę się tym pochwalić, jest jedyną w województwie pomorskim, a może i w Polsce, gdzie tak dużo kół gospodyń wiejskich działa. I to aktywnie działa! - komentuje Tadeusz Puszkarczuk. - Przykładem właśnie Turniej Kół Gospodyń Wiejskich ziemi puckiej.

Jak zwraca uwagę starosta pucki, rywalizacja gospodyń na ziemi puckiej jest starsza niż sam powiat.

- 25 lat powiatu puckiego, turniej już 27, a koła przecież funkcjonują od wielu, wielu lat - mówi Jarosław Białk. - W latach 80. i 90. miały trochę słabszy okres, ale się odbudowały i jestem z tego bardzo, bardzo dumny.

Jak zauważa starosta pucki, na Kaszubach próbę czasu przetrwały właśnie KGW oraz dożynki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto