Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rybołówstwa w Helu kończy 50 lat! Z tej okazji w najbliższy weekend (6, 7 i 8 maja 2022) zwiedzanie tylko za złotówkę

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Muzeum Rybołówstwa w Helu
Ponieważ Muzeum Rybołówstwa w Helu kończy 50 lat, z tej okazji w najbliższy weekend 6, 7 oraz 8 maja 2022 zwiedzanie kosztować będzie jedynie złotówkę od osoby. To prawdziwa gratka dla miłośników historii, regionu, Początku Polski, morza.. To także bardzo dobry powód, by odwiedzić Hel.

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 r. ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta: Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów.

- W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca - zachęca do odwiedzin kierownik Muzeum Rybołówstwa w Helu Tadeusz Muża. - Historia budynku, który 50 lat temu stał się siedzibą muzeum, sięga znacznie dalej, bo aż do początku XV w. Wtedy to w ówczesnym Nowym Helu wybudowano kościół parafialny. Przez kolejne stulecia ewangelicką świątynię wielokrotnie przebudowywano, czy to ze względu na rozwój miasta i społeczności, czy też w celu naprawienia szkód, wyrządzanych czasem przez sztormy, a niekiedy przez zawirowania dziejów.

Skąd pomysł, by budynek kościoła przerobić na muzeum? Zniszczenia, których budynek doznał podczas II wojny światowej oraz zniknięcie społeczności ewangelickiej sprawiły, że obiekt przez kilkanaście lat popadał w ruinę, więc gdy po pracach restauratorskich w 1959 r. zorganizowano tam cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę o tematyce rybackiej, wydarzenie stało się inspiracją dla muzeum.

1 stycznia 1972 r. do Helu przybył Roman Klim, pełen zapału i ambitnych planów kierownik nowo powstającego muzeum.

Hel wtedy wyglądał inaczej. Nie przypominał dzisiejszej, pełnej gwaru i turystów, miejscowości. Miasto ogrodzone było drutem kolczastym, a wszechobecne tablice z napisem „Teren wojskowy - wstęp wzbroniony”, zasieki broniące wstępu do lasu i ścisła kontrola wjeżdżających na teren Początku Polski potęgowały atmosferę izolacji.

Pomimo trudnych warunków i chwil zniechęcenia, Roman Klim w ciągu kilku miesięcy doprowadził do otwarcia w dawnym, helskim kościele pierwszej muzealnej wystawy stałej.

Muzeum Rybołówstwa w Helu kończy 50 lat! Z tej okazji w najb...

Helski oddział muzealny stopniowo wzbogacał się o zaplecze techniczne, rosły też jego zbiory związane z lokalnym rybołówstwem. Na terenie wokół kościoła zaczął powstawać skansen łodzi, w którym wyeksponowano rzadkie, zanikające typy jednostek rybackich.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Teresy Boguszewskiej, która od 1977 r. pełniła funkcję zastępcy kierownika oddziału, coraz bogatsza kolekcja eksponatów etnograficznych muzeum została naukowo opisana, skatalogowana i właściwie zabezpieczona.

- Zwiedzając Muzeum Rybołówstwa, zgłębiając arkana dawnego rzemiosła szkutniczego, chłonąc piękno polskiej sztuki marynistycznej czy wreszcie podziwiając jedyny w swoim rodzaju widok, jaki rozpościera się ze szczytu wieży kościelnej na helski port i Zatokę Gdańską, warto pamiętać o skromnych początkach tego miejsca i ludziach, których wytrwałość, entuzjazm i serca zapisane są w nim na stałe - zaprasza do odwiedzin kierownik Tadeusz Muża.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto