Wszystkich Świętych 2020 i Dzień Zaduszny w dobie pandemii: zapal wirtualny znicz, wspomóż Puckie Hospicjum

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wszystkich Świętych 2020 w powiecie puckim będzie zdecydowanie inne niż tradycyjnie, w poprzednich latach. Wszystko z powodu panującej pandemii koronawirusa. Wielu z nas nie będzie mogło wybrać się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich. Właśnie dlatego Puckie Hospicjum wyszło ze świetnym pomysłem, który pomoże zarówno pacjentom hospicjum, jak i jego darczyńcom. Cóż to za pomysł?

- Listopad jest miesiącem, w którym każdego roku w szczególny sposób wspominamy zmarłych, zarówno naszych bliskich jak i świętych, znane osoby czy autorytety, których nie było nam dane poznać - przypominają w Puckim Hospicjum. - Pielęgnujemy nie tylko pamięć o tych, którzy odeszli, ale także miejsca ich spoczynku, a dla wielu Polaków to czas wyjazdów, spotkań z bliskimi i powrotów do rodzinnych stron.

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczny okres Święta Zmarłych odbiega od znanego nam do tej pory - wszystko z powodu ograniczeń i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

- W tym trudnym czasie, chyba każdy z nas poczuł jeszcze dosadniej, jak ogromną wagę powinniśmy przykładać do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa własnego, swoich bliskich, a także reszty społeczeństwa - mówi Maciej Dolewski, kierownik zespołu komunikacji Puckiego Hospicjum. - W tym roku, wielu z nas zostanie w domach, tudzież ograniczy wyjazdy, spotkania rodzinne i wizyty na cmentarzach. Także Polacy mieszkający za granicą, w wielu przypadkach nie będą mieli możliwości przyjazdu w rodzime strony.

Światełko dla hospicjum pobiło rekord! Puckie Hospicjum uzbi...

Co można zrobić, aby w symboliczny sposób uczcić pamięć o ważnych dla nas osobach?

Jedną z możliwości jest zapalenie wirtualnego znicza. Choć koncepcja ta jest od kilku już lat obecna w internecie, tak naprawdę teraz zyskała nowe znaczenie i cieszy się coraz większą popularnością.

Do sfery online przenoszą się przeróżne elementy naszego życia: zakupy, praca, relacje międzyludzkie. Zapalenie znicza w internecie nie jest już niczym zaskakującym, może natomiast stanowić dobrą i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnego światełka na cmentarzu. Co ważne, w niektórych przypadkach zapalając taki wirtualny znicz, można także pomóc potrzebującym.

Takie rozwiązanie stworzyło Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Na prowadzonej przez nich stronie www.zapalswiatelko.pl, można zapalić symboliczny znicz w wybranej przez siebie intencji, a jednocześnie wesprzeć podopiecznych hospicjum.

- Nie ma określonej kwoty, którą należy wpłacić, aby zapalić wirtualne światełko. Możemy wpisać dowolną kwotę wsparcia, wedle uznania i adekwatnie do swoich możliwości - zachęcają w Puckim Hospicjum. - Taka pomoc jest niezwykle potrzebna pacjentom, szczególnie w czasie, kiedy wszyscy zmagamy się z pandemią koronawirusa.

Jak zapalić wirtualny znicz? Akcja w internecie jest w miarę prosta i intuicyjna, nie powinna zająć więcej niż kilka minut.

- Aby to zrobić, wystarczy wpisać w przeglądarkę: www.zapalswiatelko.pl, wybrać dowolną kwotę, za którą chcemy zakupić wirtualny znicz, a która zostanie przeznaczona na potrzeby podopiecznych Puckiego Hospicjum - tłumaczu Maciej Dolewski. - Następnym krokiem jest wpisanie swojej osobistej intencji oraz podpisanie się.

Zapalony znicz pojawia się na stronie natychmiast po dokonaniu płatności. Potwierdzenie, że świeczka dla naszego bliskiego już się pali, otrzymamy także w wiadomości e-mail. W każdej chwili możemy wrócić na stronę i zobaczyć zapalony przez nas znicz.

Na stronie www.zapalswiatelko.pl wirtualny znicz można zapalić przez cały rok. Światełka są zapalane w intencjach przede wszystkim bliskich, ale także świętych lub znanych osób.

- Czasem pojawiają się znicze dla ks. Jana Kaczkowskiego, nieżyjącego już założyciela Puckiego Hospicjum - mówi Maciej Dolewski. - Niezależnie od tego, czy w okresie Święta Zmarłych wybieramy się na cmentarz, czy nie, warto rozważyć zapalenie znicza w sposób wirtualny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w bezpieczny sposób uczcić pamięć tych, których nie ma już wśród nas, a jednocześnie wykonać gest wsparcia wobec drugiego człowieka.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Dodaj ogłoszenie