6. Gdańsk Maraton: Grzegorz Kujawski z Pucka na podium! Pokazał, że potrafi biegać na niemiłosiernie długich dystansach

Magdalena Gębka-Scuffins
Grzegorz Kujawski z Pucka, kilkukrotny mistrz Polski w biegach na 3000 m, stanął na starcie w Parku Ronalda Reagana w Gdańsku, gdzie mieściło się miasteczko zawodów 6. edycji gdańskiego maratonu. Linię mety przebiegł w czasie 2 godz. 25 min 49 sek., co dało mu drugie miejsce na podium! Niemałym sukcesem może się też pochwalić inny pucczanin, Paweł Borawski, który do mety dobiegł jedenasty.

Niedziela, 10 kwietnia 2022 roku upłynęła w Gdańsku pod znakiem rywalizacji na królewskim dystansie biegowym: 42,195 km. 6. Gdańsk Maraton skusił na linię startu około 2,5 tys. biegaczy. Byli też reprezentanci powiatu puckiego, a wśród nich słynny już pucki biegacz.

Grzegorz Kujawski nie tylko stanął na starcie, lecz także przekroczył metę. I to w jakim stylu! Pomimo znaczącej różnicy pomiędzy dystansem maratonu, a dystansem na hali, oraz jakością biegu po nierównym terenie i w sztormowej pogodzie, udało mu się uzyskać rewelacyjny wynik: na metę gdańskiego maratonu dobiegł drugi!

Gdańsk Maraton 2022 - bieg ulicami miasta

Zwycięzcą 6. Gdańsk Maratonu został 29-letni Andrzej Rogiewicz z Grudziądza, który na pokonanie trasy potrzebował 2 godzin, 25 minut i 26 sekund. Drugi linię mety przeciął 44-letni Grzegorz Kujawski z Pucka, który stracił do niego jedynie 23 sekundy.

- Podczas gdy poważni biegacze przygotowują się do maratonu średnio 3-4 miesiące, ja robię to w 3-4 tygodnie - mówi biegacz z Pucka. - Powód jest prozaiczny. Nie chcę poświęcać całego wiosennego sezonu na jeden start, którego efekt jest mocno niepewny. No i kolejny raz miałem rację. Na nic super forma w zderzeniu ze sztormową pogodą.

Pucki biegacz niemalże przez cały dystans samotnie mierzył się z silnym wiatrem, walczył też o pierwsze miejsce z młodszym i lepiej przygotowanym zawodnikiem. Pomimo tego udało mu się ustalić nowy rekord życiowy, a to zagwarantowało mu drugie miejsce na podium.

- Najbardziej cieszy jednak dyspozycja, bo bieg ukończyłem w dobrym zdrowiu, bez kryzysów, ścian czy innych maratońskich atrakcji - mówi Grzegorz Kujawski. - Wielkie podziękowania dla Wojciecha Labuddy za wsparcie, Michała Wojnowskiego za doping i mobilizację na trasie, Szymona Chojnackiego za pakiet startowy i dla całej masy kibiców, którzy wspierali mnie na trasie. Nie miałem pojęcia, że tylu ludzi mnie zna.

Miasto Puck może być podwójnie dumne, gdyż Paweł Borawski z Pucka zdobył wysokie, bo 11. miejsce, spośród 1932. osób, które ukończyły gdański maraton 2022.