Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Big Jump 2021 w powiecie puckim. W niedzielę (11.07.2021) wejdź do wody i pokaż, że zależy ci na ochronie rzek, mórz, zatok i innych akwenów

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W niedzielę 11 lipca Big Jump w powiecie puckim oraz Europie. O godz. 15 wystarczy wejść do wody - Zatoki Puckiej, Bałtyku, rzeki, jeziora... - by tak pokazać swoje poparcie dla idei ochrony rzek i innych akwenów.

Big Jump w powiecie puckim ma już swoją tradycję, bo m.in. 9 lat temu w Helu do wody w tym samym czasie weszło ok. 500 osób. A razem z nimi tysiące innych w różnych miejscach Polski i Europy.

W tym roku - w niedzielę 11 lipca 202 o godz. 15 - powtórka akcji, do wzięcia udziału w której zapraszają Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki.

- Spotkania nad wodą w tym samym czasie mają miejsce w całej Europie, bo tak Europejczycy manifestują swoje poparcie dla idei ochrony rzek i innych akwenów, potrzebnych ludziom i przyrodzie - informuje Katarzyna Karpa - Świderek, rzecznik prasowy Fundacji WWF Polska.

W Polsce akcję BIG JUMP koordynuje Klubu Gaja (Koalicja Ratujmy Rzeki):

Tłumny Big Jump Klubu Gaja w Helu. Zobacz jak adoptowano Wis...

- Woda jest źródłem życia. To my jesteśmy wodą. Nie zapominajmy jednak, że rzeki, jeziora, morza i oceany to dom wielu zwierząt. To skomplikowany ekosystem, bez którego życie na Ziemi byłoby niemożliwe. W splecionej ze sobą sieci zależności jesteśmy tylko gośćmi na naszej Błękitnej Planecie. Wejdźmy do wody we wspólnej intencji chronienia jej zasobów nie tylko dla nas, ale i dla innych nieludzkich mieszkańców obszarów wodnych - mówi Jacek Bożek.

Nie możemy troski o dobry stan wód zostawić tylko rządzącym, o rzeki musimy zadbać też sami - przekonują ekologiczni aktywiści i apelują, by jak najwięcej osób w niedzielę o godz. 15 weszło do wody. Jak to zrobić?

Choć akcja nazywa się BIG JUMP (wielki skok), to nie trzeba do najbliższego akwenu skakać, wystarczy wejść - np. po kostki do wody. Indywidualnie lub grupowo.

- Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody - wyjaśniają organizatorzy. - Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

Jak zorganizować własny BIG JUMP?

WWF Polska zachęca, by organizować własne akcje i podpowiada jak to zrobić:

  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP 2021 na FACEBOOKU Klubu Gaja.
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz >>> plakat BIG JUMP
  • 11 lipca 2021 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres [email protected].
  • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

BIG JUMP 2021 w powiecie puckim i w każdym innym miejscu w kraju ma zwrócić uwagę przede wszystkim na problem zwiększania zagrożenia powodziowego.

- Tegoroczna akcja Big Jump jest wyjątkowa – właśnie trwają konsultacje aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym i planów gospodarowania wodą w dorzeczach - komentuje Jacek Engel z Fundacji Greenmind (Koalicja Ratujmy Rzeki). - Podczas gdy Unia Europejska promuje renaturyzację rzek i naturalną retencję, jako odpowiedź na katastrofę klimatyczną, Wody Polskie proponują nam budowę setek zbiorników i regulację setek kilometrów rzek i potoków. Wejdźmy do rzek protestując przeciwko ich niszczeniu, przeciwko zwiększaniu zagrożenia powodziowego, przeciwko trwonieniu naszych pieniędzy. Powiedzmy NIE betonozie i zbiornikozie!

Społeczna akcja to z jednej strony happening, z drugiej wymowny i bardzo symboliczny gest.

- Jest to gest, który wykonany jednocześnie przez wielu ludzi z całej Europy zwraca uwagę na problemy i zagrożenia dla obszarów wodnych. Nie można w czasie katastrofy klimatycznej korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy ekstremalnych susz! - tłumaczą w WWF Polska

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto