Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

COS OPO Cetniewo pamięta o historii. W sportowym ośrodku odsłonięto Ścianę Chwały Trenera Feliksa Stamma | ZDJĘCIA

P.
Władysławowo. W COS OPO Cetniewo odsłonięto Ścianę Chwały Trenera Feliksa Stamma
Władysławowo. W COS OPO Cetniewo odsłonięto Ścianę Chwały Trenera Feliksa Stamma COS OPO Cetniewo
We Władysławowie, gdzie historię polskiego boksu zaczął tworzyć Feliks Stamm, uhonorowano jego twórcę i wybitnych pięściarzy. W COS OPO Cetniewo odsłonięto Ścianę Chwały Trenera Feliksa Stamma. - Chcemy służyć polskiemu sportowi jak najlepiej - podkreśla Michał Kowalski, dyrektor Cetniewa.

Ściana Chwały Trenera Feliksa Stamma znajduje się w tzw. Małej Hali COS OPO Cetniewo - historycznej hali treningowej bokserów. Sportretowano na niej wybitnego trenera polskich pięściarzy oraz czternastu jego podopiecznych. Wśród nich jest m.in. Hubert Skrzypczak z Wejherowa - jeden z gości uroczystej inauguracji ściany chwały polskiego pięściarstwa.
- Centralny Ośrodek Sportu Cetniewo to miejsce niepowtarzalne na mapie naszego kraju, w którym świetnie czują się zarówno wyczynowi sportowcy, jak również zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem - mówi Michał Kowalski, dyrektor Cetniewa. - Chcemy służyć polskiemu sportowi jak najlepiej, a każdy medal zdobyty dla Polski na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata czy Europy, do którego choć w niewielki sposób przysłużył się nasz Ośrodek, stanowi dla nas powód do dumy, chwały i wzruszeń.

Ścianę Chwały w Ośrodku Cetniewo odsłonięto dokładnie w 116. rocznicę urodzin Feliksa Papy Stamma.

ZOBACZ TEŻ:

Uroczystego aktu dokonał Hubert Skrzypczak - polski bokser, medalista olimpijski, mistrz i wicemistrz Europy walczący w barwach m.in. Gryfa Wejherowo, którego wcześniej, w 2012 roku uhonorowano emblematem na Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.
- To właśnie tutaj, w tym miejscu równo 65 lat temu Feliks Stamm zamarzył sobie aby powstał tu ośrodek - przypominano podczas uroczystości we Władysławowie. - Początkowo dedykowany pięściarstwu, później również innym dyscyplinom sportowym.

Wychowawca i trener kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów olimpijskich patronem Cetniewa jest od 1977 roku. Przypomnijmy, że Papa - jak go pieszczotliwie nazywano - przed mistrzostwami Europy w 1951 w Mediolanie zorganizował zgrupowanie swoich pięściarzy w Technikum Wychowania Fizycznego we Wrzeszczu przy stadionie Lechii Gdańsk ale już w tym czasie szukał czegoś lepszego, bardziej odległego od miejskich pokus i uciech, najlepiej nad morzem.
- Swoim motocyklem z przyczepą jeździł więc po całym Wybrzeżu i szukał. Był m.in w Krynicy Morskiej lecz zastał tam jedynie spopielone zgliszcza i gruzy. W końcu wybrał nasze Cetniewo gdzie, obok walorów klimatycznych, zafrapował Go pewien niepozorny, ale solidny barak - relacjonują w COS OPO Cetniewo. - To on był prapoczątkiem, z niego rozrastał się przez następne lata wspaniały kompleks obiektów i urządzeń sportowych, dobrze służących pokoleniom polskich olimpijczyków. I dlatego właśnie chcemy uhonorować Feliksa Stamma, bo on na to jak najbardziej zasługuje.

Przedwojenny budynek liczący pięć pokoi został zaadaptowany na hotel dla zawodników oraz salkę treningową, w której pojawiły się bokserskie worki, gruszki i prymitywny ring.

Już w lipcu 1952 roku na niewielkim placu apelowym wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę i zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Był to pierwszy ceremoniał pożegnalny reprezentacji polskich pięściarzy, wyjeżdżających na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach, zakończony jak się później okazało podwójnym, złoto-srebrnym sukcesem.

Nikt się nie spodziewał, że historia polskiego pięściarstwa będzie pisana przez tego niezwykle skromnego człowieka, który ciężką pracą, ale też nowatorskim i ponadczasowym podejściem do treningu siedmiokrotnie poprowadzi swoich podopiecznych do igrzysk olimpijskich, na których zdobędą oni 24 medale. Jerzy Kulej, Marian Kasprzyk, Józef Grudzień, Kazimierz Paździor, Zygmunt Chychła, Zbigniew Pietrzykowski, Artur Olech, Leszek Drogosz, Antoni Kolczyński, Jan Szczepański, Aleksy Antkiewicz, Tadeusz Walasek, Jerzy Adamski, Zdzisław Soczewiński i Bogdan Węgrzyniak – to najbardziej znani pięściarze, którzy Polską Szkołę Boksu reprezentowali na ringach krajowych i międzynarodowych.

Hubert Skrzypczak odsłania swój emblemat w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie:

wideo: Gmina Władysławowo

Jednak talent trenerski Feliksa Stamma to także, a może przede wszystkim określona filozofia treningu i podejście do zawodnika. Stawiając nie na siłę, ale na szybkość, strategię i inteligencję w ringu wyprzedził swoją epokę. Ten fundament, uzupełniony oczywiście perfekcyjnym przygotowaniem technicznym i taktycznym, musiał być gwarantem niepowtarzalnych sukcesów, które odnieśli jego podopieczni. Stamm doceniał także sferę przygotowania psychologicznego zwracając uwagę na motywację, osobowość i temperament zawodnika. Już wtedy rozumiał, że dobry duch drużyny to także odpowiednio zbudowany team szkoleniowy. Dlatego też do współpracy zaprosił kapitana sportowego, trenera i masażystę.

Reprezentantki kadry Polski w boksie uświetniły uroczystość pokazem walki bokserskiej kobiet, za co otrzymały gorące brawa. Po zakończeniu uroczystości zostały zapalone znicze na gwiazdach Olimpijczyków znajdujących się na Ścianie Chwały - Aleja Gwiazd Sportu.

Pięściarze na Ścianie Chwały Trenera Feliksa Stamma:
1. Zygmunt Chychła- IO: złoto Helsinki1952; ME: złoto Mediolan 1951, złoto Warszawa 1953
2. Aleksy Antkiewicz - IO: brąz Londyn 1948, srebro Helsinki 1952; ME: brąz Warszawa 1953
3. Kazimierz Paździor - IO: złoto Rzym 1960, ME: złoto 1957
4. Jerzy Adamski - IO srebro Rzym 1960; ME: złoto Lucerna 1959, brąz Moskwa 1963
5. Jan Szczepański - IO: złoto Monachium 1972, ME: złoto Madryt 1971
6. Józef Grudzień - IO: złoto Tokio 1964, srebro Meksyk 1968, ME: złoto Rzym 1967, srebro Berlin 1965
7. Feliks Stamm - trener reprezentacji Polski pięściarzy, siedmiokrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich - od 1936-1966,
8. Hubert Skrzypczak - IO: brąz Meksyk 1968
9. Leszek Drogosz - IO: brąz Rzym 1960; ME: złoto Warszawa 1853, złoto Berlin Zachodni 1955, złoto Lucerna 1959
10. Tadeusz Walasek - IO srebro Rzym 1960, brąz Tokio 1964; ME: złoto Belgrad 1961, srebro Praga 1957, srebro Lucerna 1959
11. Artur Olech - IO: srebro Tokio 1964, srebro Meksyk 1968; ME: brąz Bukareszt 1969
12. Zbigniew Pietrzykowski - IO: srebro Rzym 1960, brąz Melbourne 1956, brąz Tokio 1964; ME: złoto Berlin Zachodni 1955,złoto Praga 1957, złoto Lucerna 1959, złoto Moskwa 1963, brąz Warszawa 1953
13. Jerzy Kulej - Igrzyska Olimpijskie: złoto Tokio 1964, złoto Meksyk 1968; Mistrzostwa Europy: złoto Moskwa 1963, złoto Berlin Wschodni 1965, srebro Rzym 1967
14. Marian Kasprzyk - IO: brąz Rzym 1960, złoto Tokio 1964; ME: brąz Belgrad 1961

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto