MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje za 780 milionów w aglomeracji trójmiejskiej do 2027 roku. Umowa stowarzyszenia metropolitalnego z marszałkiem pomorskiego

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Pomorski urząd marszałkowski zawarł umowę z pomorskim stowarzyszeniem metropolitalnym na realizację tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To instrument finansowy funduszy europejskich, który ma pomóc w harmonijnym rozwoju miast i otaczających je obszarów. Do 2027 roku ma być zrealizowanych w obszarze metropolii 126 przedsięwzięć o wartości 780 mln zł.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot będzie instytucją pośredniczącą w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Stosowne porozumienie podpisał ze stowarzyszeniem gmin metropolii Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Obok marszałka porozumienie podpisali 27 lutego wicemarszałek Wiesław Byczkowski i dyrektor biura OMGGS Michał Glaser w obecności przedstawicieli gmin.

Za 780 mln zł na terenie metropolii do 2027 roku ma zostać zrealizowanych 126 przedsięwzięć z zakresów m.in.

  • transportu miejskiego,
  • modernizacji energetycznej budynków,
  • rewitalizacji
  • czy rozwoju usług społecznych.

ZIT to instrument finansowy funduszy europejskich, z którego finansowane są przedsięwzięcia mające przynieść zrównoważony rozwój ośrodków miejskich i otaczających je obszarów funkcjonalnych.

Będzie to druga edycja tego rodzaju finansowania. Od poprzedniej perspektywy finansowej funduszy europejskich UE wymaga, aby co najmniej 5 proc. z regionalnych programów operacyjnych dla województw było finansowanych instrumentem ZIT.

- Niejednokrotnie udowodniliśmy, że potrafimy sprawnie zarządzać otrzymanymi funduszami europejskimi i jesteśmy w tej dziedzinie w ścisłej krajowej czołówce – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Jedną z najcenniejszych kompetencji, którą nieustannie rozwijamy w naszym regionie, jest umiejętność szeroko rozumianej partnerskiej współpracy. Obszarem, w którym partnerstwa mają wyjątkowe, znaczenie są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

W latach 2014-20 w ramach ZIT podpisano 179 umów na łączną kwotę 2 mld zł, z czego dofinansowanie unijne ze środków wojewódzkiego regionalnego programu operacyjnego wyniosło ponad 1,1 mld zł.

ZOBACZ TEŻ: Jest nowa umowa w sprawie ZIT. Do wydania na Pomorzu jest 260 mln euro [ZDJĘCIA]

Samorządowcy z Pomorza wierzą, że pieniądze pozwolą się rozwinąć.

- Patrzę z dużą nadzieją na nową perspektywę unijną - powiedział Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. - Już teraz widzimy znaczącą poprawę w wielu sferach. Szczególnie zwracam uwagę na inwestycje związane z termomodernizacją i transportem, które znacząco wpłynęły na jakość życia w naszym mieście, ale jednocześnie mają też przełożenie na ekologię.

- Dzięki tej współpracy i środkom z ZIT jesteśmy jeszcze bardziej zintegrowani - mówi Bogdan Łapa, starosta powiatu kartuskiego. - Te inwestycje wpływają także na poprawę atrakcyjności turystycznej regionu. Chociażby dzięki rozwojowi komunikacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto