Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morska Pielgrzymka Rybacka (2021) - łodziowi pielgrzymi znowu przypłyną z Kuźnicy do Pucka. W sobotę 26 czerwca modlitwa, msza i odpust

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Z portów m.in. w Kuźnicy, Władysławowie, Helu, Pucku, czy także Rewy i Mechelinek wypłyną kutry rybackie, by wziąć udział w Morskiej Pielgrzymce Rybaków (2021). W sobotę 26 czerwca, w puckim porcie ok. południa powinny pojawić się pierwsze przystrojone łodzie. Po mszy wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów.

Morska Pielgrzymka Rybacka to coroczne wydarzenie religijne - które z czasem zaczęło nabierać też turystycznego charakteru, bo na pokłady jednostek wyruszających głównie z Półwyspu Helskiego wsiadają dziesiątki turystów.

Tak będzie też w najbliższą sobotę 26 czerwca, gdy do Pucka ludzie morza przypłyną na rybacki odpust św. Piotra i Pawła.

- Morska Pielgrzymka Rybacka to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się w naszym mieście - komentuje inspektor Bartłomiej Kamiński z Urzędu Miasta w Pucku.

Wyjątkowa, bo odbywająca się na wodach Zatoki Puckiej i Bałtyku pielgrzymka (tę ostatnią drogę muszą pokonać kutry wypływające z Władysławowa) przyciąga nie tylko wiernych, choć sobotnie wydarzenie ma charakter religijny - to odpust św. apostołów Piotra i Pawła, patronów jednej z puckich parafii.

Morska pielgrzymka rybaków: Puck 2015

Morska pielgrzymka rybaków 2015. Kutry spotkały się na Zatoc...

Jednak wszystko zacznie się w kościele w Kuźnicy, a później kusfeldzkim porcie - skąd w kierunku Pucka wypłyną rybacy i ich goście. Do nich dołączą także pozostałe jednostki z innych miejscowości.

Z drugiej strony zatoki, z puckiego portu rybackiego na spotkanie pątników wyruszą kutry z kościelnymi dostojnikami i gospodarzami.

Wszyscy spotkają się na wodach Zatoki Puckiej, gdzie pomodlą się za tych, którzy odeszli. Potem razem, barwną armadą - też w towarzystwie jachtów, motorówek i skuterów wodnych - ruszą w kierunku fary.

Jak przypominają w UM Puck, historia pątniczych wypraw wiernych do Pucka ma źródła w XIII wieku, ale w aktualnej formie reaktywowano pielgrzymowanie drogą morską w 1981. Stało się tak dzięki inicjatywie ks. Gerarda Markowskiego, proboszcza parafii w Kuźnicy i znanego szkutnika oraz żaglomistrza Aleksandra Celarka z Chałup.

W odpuście i plenerowej mszy w Pucku może wziąć udział każdy, choć nie jest to warunek konieczny, by obserwować Morską Pielgrzymkę Rybacką.

Nowożytną tradycją odpustu jest wspólne zdjęcie wszystkich obecnych tego dnia i w tym miejscu Piotrów i Pawłów - dołączyć może każdy! Wspólna fotka po zakończeniu polowej mszy.

- Po zakończeniu eucharystii o godz. 15.15 będzie można posłuchać chórów Camerata Musicale oraz Morzanie. Około godz. 17.00 nastąpi pożegnanie pielgrzymów, którzy udadzą się do swoich portów - wyliczają w UM Puck i apelują: - Prosimy o zachowanie dystansu społecznego podczas nabożeństwa.

Morska Pielgrzymka Rybacka i odpust w Pucku (2021) - PROGRAM:

  • 10. 45 - uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego
  • 11. 00 - wypłyniecie kutrów z portu rybackiego
  • 11. 45 - nabożeństwo na wodach zatoki
  • 12 .15 - powrót kutrów do Pucka
  • 12. 30 - msza św. ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
  • 15.15 - Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale oraz Kaszubski Regionalny Chór "Morzanie"
  • 17.00 - pożegnanie pielgrzymów – rybaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto