Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc bezdomnym w powiecie puckim. Idzie zima, policja z Pucka prosi o wsparcie. Wiesz, gdzie są potrzebujący? Daj znać, uratuj życie

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Późna jesień, zbliżająca się zima i powiązany z tym spadek temperatury powietrza może okazać się zabójczy - przypominają policjanci z Pucka i apelują o pomoc mieszkańców. - Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie osoby starsze, bezdomne, nieporadne lub nietrzeźwe. Jeśli widzisz taką osobę, nie bądź obojętny i nas powiadom. Nasze działanie może uratować komuś życie! - mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pucku nie poprzestała tylko na emocjonalnym apelu. Już teraz, jesienią, w trakcie codziennej służby, dzielnicowi z puckiej komendy sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. To standardowe działanie mundurowych w tym okresie.

- W zainteresowaniu mundurowych są m.in. pustostany, bunkry, ogródki działkowe, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, ale również tereny zielone - wylicza asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku. - W trakcie codziennej służby, dzielnicowi z puckiej komendy kontrolują te miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Coraz niższa temperatura staje się dla nich realnym zagrożeniem.

Jednak nie tylko niska temperatura stanowi zagrożenie. Bezdomni szukają schronienia najczęściej w opuszczonych budynkach nie zważając na ich zły stan techniczny, co realnie zagraża ich bezpieczeństwu.

- Osoby starsze, samotne, bezdomne, nieporadne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan - komenuje rzeczniczka puckiej policji. - Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi w nocy.

Dzielnicowi z powiatu puckiego świetnie znają miejsca potencjalnego pobytu osób, które w cieple chcą przetrwać okres jesienny, a potem zimowy. To efekt współpracy z instytucjami, które zajmują się problematyką bezdomności.

Bezdomni w powiecie puckim. Wiesz, gdzie są? Daj znać policji

Funkcjonariusze informacje mają, ale przyda się im każda dodatkowa wskazówka. Dlatego apelują, by zgłaszać wszelkie sygnały dotyczące m.in. bezdomnych, zamieszkanych pustostanów, osób w potrzebie... Można dzwonić na numer 112 lub anonimowo umieścić informację w aplikacji mobilnej Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - KLIKNIJ.

Jak zamieścić info za pośrednictwem mapy? Cała procedura jest niezwykle prosta i sprowadza się do dwóch kroków:

  • z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”,
  • następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie.

- Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy - zapewnia asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. - Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie, a nawet śmierć. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy mają opiekę, czy są przygotowani do zimy, czy mają opał i jedzenie.

Nietrzeźwy na przystanku? W niskiej temperaturze ma małe szanse

Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy.

- Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło - przypomina rzecznik policji. - Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień.

ZOBACZ TEŻ: Oni nie płacą na własne dzieci w powiecie puckim i wejherowskim! Tych alimenciarzy szuka policja. To aktualna lista osób z listem gończym

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania.

- Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich, jak chociażby zakupy - kometuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku. - O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci z powiatu puckiego apelują, by nikt z nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur.

Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie - mówi Joanna Samula-Gregorczyk. - Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie! Często właśnie tylko dzięki empatii udaje się zapobiec tragedii i służby w porę odwożą wychłodzoną osobę do szpitala albo do placówek pomocowych dla osób bezdomnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto