Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego rozstrzygnięty. Grand Prix dla KGW z Sierakowic

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 7 października w Żukowie odbył się Turniej Kół Gospodyń Województwa Pomorskiego. Członkinie kół oraz publiczność - w tym rodziny i bliskich pań, powitali gospodarze - Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo i Bogdan Łapa, starosta kartuski. Wraz z Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim, który objął wydarzenie patronatem oraz fundatorami nagród, w tym Marcinem Horałą, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, życzyli paniom zdrowej rywalizacji i wspaniałej zabawy. Wydarzenie uświetniły artystycznie ubiegłoroczne zwyciężczynie Grand Prix - panie z KGW w Skowarczu (gm. Pszczółki, pow. gdański).

W XVIII edycji Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego panie rywalizowały w pięciu kategoriach: Produkt - "Dobre, bo z ziemniaków", Tablica - "Tradycje zatrzymane w kadrze", Moda - "Czy w tej kreacji będzie mi ciepło?", Scenka kabaretowa - "Fakty, wydarzenia, informacje z okolicy, na wesoło?" oraz w kategorii wokalnej - "„Piosenka jest dobra na wszystko".

Tradycyjnie nie zabrakło dobrej zabawy i fantastycznej atmosfery!

Do rywalizacji, ale przede wszystkim dobrej zabawy stanęło osiem kół z całego województwa pomorskiego, które wcześniej zwyciężyły w turniejach powiatowych. I tak;

  • powiat kartuski reprezentowało KGW "Sercem Podszyte" z Sierakowic,
  • powiat bytowski - KGW Unichowianki z gminy Czarna Dąbrówka,
  • powiat gdański - KGW z Przywidza,
  • powiat malborski - KGW w Laskowicach Wielkich z gminy Malbork,
  • powiat pucki - KGW w Gnieżdżewie z gminy Puck,
  • pow. starogardzki - KGW we Frący z gminy Smętowo Graniczne,
  • powiat sztumski - Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich "Mikołajczanki",
  • powiat tczewski - KGW w Rzeżęcinie z gminy Morzeszczyn.

Występy pań, przygotowane wcześniej przysmaki z ziemniaków i tablice nawiązujące do historii miejscowości w której mieszkają i ich codziennego życia, oceniało jury w składzie: Piotr Hałuszczak - przewodniczący, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Katarzyna Jasińska - zastępca dyrektora PODR w Lubaniu, Aleksander Jankowski - wicewojewoda pomorski, Edyta Kudeń - inspektor w Departamencie Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Krystyna Narożnik - przewodnicząca KGW w Skowarczu, laureata Grand Prix 2022.

Od pierwszych minut turnieju rzucało się w oczy jedno - rywalizacja jest ważna, ale przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Do hali sportowej w Żukowie przybył tłum publiczności - nie tylko rodziny i przyjaciele występujących w konkurencjach pań z całego województwa, ale też sporo mieszkańców Żukowa, Kartuz i ościennych miejscowości. I nie ma się co dziwić, bo nie tylko wojewódzki, ale każdy turniej KGW organizowany w Żukowie, przyciąga publiczność.

- Przed laty rozpoczął tę tradycję Albin Bychowski, burmistrz gminy Żukowo w latach 2002-2010 wraz ze swym ówczesnym zastępcą Tomaszem Fopke - wspominał dziś Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. - To był wtedy turniej gminny, bo Żukowo od dawna kołami gospodyń wiejskich stoi i szkoda byłoby tego potencjału nie wykorzystać. Już od tej pierwszej edycji Gminny Turniej KGW w Żukowie przyciągał tłumy publiczności. To był znakomity pomysł moich poprzedników, który procentuje do dziś.

Jak dodaje burmistrz Kankowski, w tamtych latach, gdy Żukowo zaczynało z turniejami KGW, nikt się nie spodziewał, że ten pomysł podchwycą w województwie czy w powiecie. A jednak tak się stało, ale nic już nie zmieni faktu, że to Żukowo było prekursorem rywalizacji kół gospodyń wiejskich.

- Jestem dumny i zaszczycony, że mogę tę tradycję moich poprzedników kontynuować, tym bardziej goszcząc koła gospodyń wiejskich z całego województwa - dodał burmistrz Żukowa.

Tradycyjnie, najwięcej śmiechu wywołały, ale też braw zebrały panie za konkurencję kabaretową

Po raz pierwszy z powodu innych obowiązków redakcyjnych, nie mogliśmy oglądać scenek kabaretowych na żywo i bardzo z tego powodu ubolewamy, bo to każdego roku najbardziej wyczekiwany punkt programu i to nie tylko podczas wojewódzkiego, ale każdego etapu turniejów KGW. W tym roku jednak żałujemy szczególnie mocno, bo od samego wejścia na salę, a było już grubo po konkurencji kabaretowej, nikt nie mówił o niczym innym, jak o fenomenalnej scence wystawionej przez... jedno z kół (za wcześnie, by podawać zwycięzcę w tej kategorii).

- To było niesamowite, ile te panie musiały włożyć pracy w przygotowanie takiego skeczu - powiedziała pani Karolina z publiczności. - Przecież trzeba było wyciąć wypowiedzi burmistrza Żukowa, dotyczące różnych inwestycji i pozyskiwania środków, żeby w trzyminutowym show pokazać taki hit. Bo dla mnie to już na pewno będzie hit tegorocznego turnieju!

Z kolei pan Władysław zwrócił uwagę na to, że owe koło nie jest z powiatu kartuskiego, więc tym większy szacunek za ogrom pracy, którego się podjęły.

- Ogromne brawa za sam pomysł, ale praca, którą panie wykonały zasługuje na największy podziw i uznanie - powiedział pan Władysław z Banina.

A o co chodziło w tej scence, że wywołała taki aplauz?

Panie z jednego z kół zdecydowały się skupić nie na swojej miejscowości dokładnie, ale właśnie na gminie Żukowo, a dokładnie jej burmistrzu. To Wojciech Kankowski był pośrednio głównym bohaterem tej scenki. Obiecywał w niej... bardzo wiele dla kół gospodyń wiejskich. Pytanie, czy wywiąże się z obietnicy...?

Gospodynie w swoim skeczu wykorzystały mnóstwo prawdziwych wypowiedzi włodarza gminy Żukowo, by następnie wykorzystać ich fragmenty na potrzeby scenki kabaretowej. Ogromne brawa!

Pokaz mody, występy wokalne...

To również konkurencje, które zazwyczaj wywołują aplauz publiczności i tym razem nie było inaczej. Zapytaliśmy o wrażenia Piotra Hałuszczaka, szefa jury, żeby powiedział nam, co najbardziej urzekło komisję w tych konkurencjach.

- Panie poruszały się w swoich kreacjach jak na prawdziwym wybiegu, lekko, kokieteryjnie, zwracając na siebie uwagę. I tak powinno być, chociaż podczas niektórych występów musieliśmy się doszukiwać tych elementów, które były wymagane w tytule tej konkurencji - mówi Piotr Hałuszczak, szef jury. - Zachwyciło mnie kilka kreacji, ale decyzję musieliśmy podjąć wspólnie.

Co do konkurencji wokalnej, Piotr Hałuszczak ze śmiechem zwraca uwagę na to, że niektóre panie bardzo sprytnie wykorzystały w tej konkurencji talent aktorski.

- Co nie dośpiewały, to "do wyglądały" i zagrały świetnie tam, gdzie głosu zabrakło - mówi szef komisji.

Nagrody sypały się jak śnieg z nieba, który już niedługo pewnie zawita na Pomorze

Po zakończeniu wszystkich konkurencji, rozpoczął się dłuuuugi maraton wręczania nagród. Tak naprawdę w tym turnieju nie było przegranych, ponieważ każde koło zostało uhonorowane istnym gradem nagród za sam udział w wojewódzkim finale. Bo faktycznie, żeby dostać się na żukowski finał, panie musiały wykonać ogrom pracy, a wcześniej pokonać rywalki w turniejach gminnych i powiatowych.

To dlatego, gdy ustawiły się w rzędzie wszystkie szefowe kół, przy każdej gromadziły się stosy nagród, nie tylko rzeczowych, ale też finansowych. Starostowie, wójtowie, burmistrzowie nagradzali swoje reprezentantki hojnie za sam udział w tak prestiżowym konkursie. Nagrody wręczali też przedstawiciele PODR w Lubaniu i innych instytucji związanych z rolnictwem, a także przedstawiciele organizatorów, fundatorów nagród z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku czy Marcina Horały, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

I w końcu nadszedł ten moment...

Sądząc po oklaskach z sali, niespodzianek raczej nie było, chociaż Piotr Hałuszczak, szef jury, ogłaszając wyniki starał się powiedzieć coś miłego o każdym kole i docenić ogrom pracy, które panie włożyły w przygotowania.

- W scenkach kabaretowych zwróciłyście panie uwagę na to, co was boli w życiu codziennym, a jednocześnie stanowi paradoks wywołujący śmiech - mówił Piotr Hałaszczuk. - W pozostałych konkurencjach wszystkie byłyście znakomite, ale musieliśmy wybrać najlepszych. I wyjątkowo, zgodnie podjęliśmy decyzję o przyznaniu nagród w poszczególnych konkurencjach.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Laureaci XVIII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego ","id":"laureaci-xviii-turnieju-kol-gospodyn-wiejskich-wojewodztwa-pomorskiego"},"component":"subheading"}
  • W kategorii Produkt tradycyjny - "Dobre, bo z ziemniaka" - zwycięzcą zostało KGW Lasowice Wielkie.
  • W kategorii Tablica - "Tradycje zatrzymane w kadrze" - główne laury zdobyło KGW Gnieżdżewo.
  • W kategorii Moda - "Czy w tej kreacji będzie mi ciepło?" - nagrodę główną zdobyło KGW Rzeżęcin.
  • W kategorii Scenka Kabaretowa - "Fakty wydarzenia, informacje z okolicy na wesoło" - zwycięzcą bez dwóch zdań zostało KGW Unichowianki za skecz o burmistrzu gminy Żukowo.
  • W kategorii Piosenka - "Piosenka jest dobra na wszystko" - główna nagroda powędrowała do KGW Przywidz.

Oczekiwanie na nagrodę Grand Prix

Przez dłuższy czas trwało oczekiwanie na tę najważniejszą nagrodę Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. I w końcu doczekaliśmy się. Po latach ponownie nagroda Grand Prix powędrowała do powiatu kartuskiego, tym razem gminy Sierakowice i KGW "Sercem Podszyte" w Sierakowicach.

Ogromny aplauz publiczności, radość sierakowiczanek, ale też gospodarzy powiatu kartuskiego ze starostą Bogdanem Łapą i burmistrzem Żukowa Wojciechem Kankowskim, zajęły całe zakończenie tej dorocznej, wielkiej uroczystości województwa pomorskiego.

Za rok w Żukowie pań z Sierakowic już nie zobaczymy w konkurencjach, ale będą główną gwiazdą tego wydarzenia, jako zdobywczynie GRAND PRIX 2023.

W tym roku w Żukowie jako gwiazdy świeciły mocno swoim urokiem i blaskiem panie z KGW w Skowarczu, które rok temu triumfowały w finale. Fascynowały głównie swoim talentem wokalnym, jako wisienka na torcie artystycznych występów tegorocznego turnieju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto