Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął stanowisko ws. budowy elektrowni jądrowej

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął stanowisko ws. budowy elektrowni jądrowej
Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął stanowisko ws. budowy elektrowni jądrowej Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie postępowania dotyczącego pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zostanie ono wkrótce przekazane do rąk Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w ramach konsultacji społecznych. Postępowanie toczy się wokół wydania decyzji środowiskowej. Pod uwagę wciąż brane są dwie lokalizacje - Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec.

Zarząd Województwa Pomorskiego ze stanowiskiem ws. elektrowni jądrowej

Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął stanowisko, jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Cały czas trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy tego obiektu. Opinia samorządu została przyjęta w czwartek, 10 sierpnia 2023 roku.

– Raport środowiskowy to podstawowy dokument w postępowaniu, a jego objętość wraz z załącznikami i uzupełnieniami to około 20 tysięcy stron. To również specjalistyczny, naukowy język i liczne dane naukowe, w których odnalezienie się może być trudne dla przeciętnego obywatela – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Żniwa w tym roku później niż zwykle. Najpierw susza wyrządziła szkody, a teraz tygodnie deszczu dopełniają dzieła. Rolnicy liczą straty

Zarząd Województwa Pomorskiego w swoim stanowisku zwraca uwagę szczególnie na kwestię oddziaływania elektrowni na ekosystem Morza Bałtyckiego. Zrzut ciepłych wód z systemu chłodzącego może prowadzić do większych zakwitów sinic i częstszego zamykania kąpielisk. Dodatkowo ciepłe wody mogą negatywnie wpływać na populację ryb.

– Bezpieczeństwo energetyczne naszego województwa i kraju, to bardzo ważna sprawa, dlatego nie negujemy potrzeby budowy nowych źródeł. Trzeba jednak pamiętać, że elektrownia jądrowa całkowicie zmieni krajobraz tamtego miejsca, wpłynie na środowisko naturalne, stan Bałtyku czy na turystykę, na której między innymi opiera się pomorska gospodarka – podkreśla marszałek. – Dlatego w trosce o nasze wspólne dobro chcemy zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia związane czy z budową, czy późniejszą eksploatacją elektrowni i upewnić się, że przeprowadzona ocena oddziaływania rozwiewa wszelkie wątpliwości – dodaje.

Konsultacje społeczne wciąż trwają

Przypomnijmy, że brane pod uwagę są głównie dwie lokalizacje. Pierwsza to Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Druga z nich to miejscowość alternatywna - Żarnowiec - na terenie gmin Gniewino i Krokowa. Marszałek Mieczysław Struk przypomina także, że wciąż trwają konsultacje społeczne dotyczące budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Posłanka PO złożyła zawiadomienie do prokuratury. Co zarzuca prezesowi WFOŚiGW?

– Przypominam, że jeszcze do 18 sierpnia można składać swoje uwagi i zachęcam Pomorzan do wyrażenia opinii. Wierzę, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę przez GDOŚ – zaznacza marszałek Struk.

W przypadku uwag i wniosków dotyczących inwestycji mieszkańcy mogą kontaktować się z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska pod adresem e-mail [email protected] lub pisemnie na adres GDOŚ, Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto